Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Jan Wiklef - średniowieczny humanista

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Jego koncepcję można zmieścić w jego własnych słowach:

Wiedza o uniwersaliach stanowi zasadniczy krok na drabinie mądrości, po której wspinając się poszukujemy ukrytej prawdy; i jest to w moim przekonaniu powód dla którego Bóg nie pozwala szkole uniwersalistów ostatecznie upaść

Urodził się w Yorkshire w 1324, ale dopiero w l. 60. i 70. osiągnął tytuł doktora teologii i zajął się studiami na uniwersytecie w Oxfordzie. Jego uczciwość i wybitne dzieła, porównywalne chyba do Erazma z Rotterdamu, sprowadziły na niego złorzeczenia dygnitarzy świeckich i duchownych.

Co sądzicie o tej postaci?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Był na pewno wybitną osobistością średniowiecza, jego działalność wywarła przemożny wpływ m.in. na Husa. Oczywiście, że jego działalność nie mogła być popularna, gdyż hasła które głosił były w antagonizmie do ówczesnej sytuacji w kościele. Przemożny wpływ na Wiklifa wywarły dzieła św. Augustyna oraz Joachima z Fiore.

Co do haseł to Wiklif chciał powrotu kościoła do struktur z pierwotnego chrześcijaństwa, jedynym źródłem wiary był Biblia oraz rozpoczął tłumaczyć Biblie na język angielski. Podważał zasadność istnienia duchowieństwa, a przed wszystkim krytykował majętność kościoła dzięki czemu uzyskał sympatie Edwarda III ( ten miał konflikt z papieżem). Jednak radykalni lollardowie, którzy czerpali z dzieł Wiklifa doprowadziła do jego relegowania z uniwersytetu i zraziła szlachtę angielska do reform.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, Wiklif zmarł w 1384 roku, a w 1428 odgrzebano jego zwłoki, aby spalić je na stosie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Prekursor protestantyzmu i reformacji. To od niego zaczął się "powrót do źródeł" (ad fontes), źródeł biblijnych, tak często łączonych z reformacją. Mimo że jego nauki nie były mniej "heretyckie" wobec katolicyzmu niż nauki Jana Husa i Lutra, to jednak Wycliffe nie został ekskomunikowany, a Hus i Luter tak. Ciekaw jestem, dlaczego. Dlaczego podejście hierarchów Kościoła katolickiego do Wycliffe'a było tak różne od podejścia do Husa i Lutra. I dlaczego Wycliffe nie został spalony na stosie, a Hus tak.

Oceniam go zdecydowanie pozytywnie za szerokie horyzonty i krytyczne spojrzenie na KK uważający się za kontynuację zbawczego dzieła Chrystusa na ziemi, a jednak mającego własną "tradycję" często sprzeczną z naukami biblijnymi. Wycliffe domagał się skończenia z hipokryzją duchownych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.