Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Źródła - średniowiecze

Recommended Posts

Narya   

Nie zawsze literatura i historiografia w pełni przekaże nam informacje o czasach średniowiecznych, a sporo "ukrytych" jest właśnie w źródłach, jak m.in. w rocznikach czy kronikach. Jakie źródła polecacie do dziejów średniowiecznych poszczególnych państw, kontynentów, krain, ludów, a także do różnych dziedzin, jak poznania społeczeństwa średniowiecznego?

"Aleksjada" Anny Komneny jest majstersztykiem dziejopisarstwa, ale tyczy się tylko dynastii Komnenów, lepszą kroniką, choć tylko jednego wieku, jest kronika Psellosa.

Najwięcej o Rusi dowiadujemy się z "Powieści minionych lat" i jej kontynuacji "Latopisu kijowskiego", pomimo tendencji rusofilskiej i książęcej. Sporo też informacji na temat prawa ruskiego jest w Prawdzie Ruskiej, ale ta jest dostępna tylko w j. rosyjskim, względnie ukraińskim.

Nie można też zapomnieć o Einhardzie i jego żywocie Karola Wielkiego. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
"Powieści minionych lat"

Z tego źródła można się też co nieco dowiedzieć o historii Polski (choć tych informacji jest mało).

Jeśli chodzi o historię Niemiec w wiekach X - XI to niezbędna jest kronika Thietmara oraz kronika Widukinda (skądinąd słabo dostępna).

Jeśli chodzi o historię Polski, to oczywiście Gall Anonim, niemiecki Thietmar, Kosmas (niezbędny również przy poznawaniu historii Czech), no i może Kadłubek, choć strasznie ciężko się go czyta, a i trzeba uważać na to co pisze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Właśnie mam w rękach kronik królewskich Fernao Lopeza, niesamowite dzieło (kocham allegro ;) ). Kronikarz pisał w XV wieku, do dzisiaj zachowały się jedynie trzy dzieła, o których wiemy na pewno, że to jego autorstwa są. Różni się tym, że jako jedyny chyba pisał o ludziach z niższych stanów. Jeżeli ktoś (podobnie jak ja) interesuje się historią społeczeństwa średniowiecznego, również tych niższych stanów, to kronika F. Lopeza jest dobrym punktem zaczepienia (choć ogranicza się tylko do Płw. Iberyjskiego...). To jest zupełnie inny styl pisania niż ten znany u Thietmara czy Galla Anonima. Co ciekawe, to nie ma tam aż tak dużo jak np. u innych kronikarzy średniowiecznych odnośników do Boga, Kościoła, chrystianizacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Źródła do dziejów średniowiecza nie są tylko kronikami czy rocznikami. W przygotowywaniu się na krucjatę po archiwach polskich przeglądam sobie ich zasoby w internecie (swoją drogą polecam stronę archiwa.gov.pl która jest niezwykle pomocna w szukaniu źródeł do interesującego nas zagadnienia).

Liczne dokumenty, głównie nadania ziemskie i przywilejów. Czy z ich treści możemy wyłuskać strzępy informacji o życiu codziennym ludzi średniowiecza czy to jest niemożliwe?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   
Jeśli chodzi o historię Polski, to oczywiście Gall Anonim, niemiecki Thietmar

Nie tylko w kwestii historii Polski, Thietmar skupił się na historii swojego biskupstwa Magdeburga (jak się pomyliłem to mnie poprawcie z miejscowością). Co ciekawe, w miarę obiektywnie przedstawia fakty kronikarskie i jego kronika jest dowodem, na to, że Thietmar był bardzo wszechstronnym i wykształconym człowiekiem.

A i zarówno Powieść doroczna jak i Kronika Kosmasa, to idealne źródła do poznania co nie co o Słowianach.

Warto wspomnieć o kronice Psellosa (dość rewolucyjne podejście narracyjne, nie uważacie? ) czy odnośnie historii Polski: kronika wielkopolska, Janka z Czarnkowa.

A istną kopalnią wiedzy jest kodeks dyplomatyczny (do dziejów Wielkopolski, ale także pogranicza, tu Nowej Marchii, Pomorza, Brandenburgii Wschodniej).

Share this post


Link to post
Share on other sites
riv   
A istną kopalnią wiedzy jest kodeks dyplomatyczny (do dziejów Wielkopolski, ale także pogranicza, tu Nowej Marchii, Pomorza, Brandenburgii Wschodniej).

Kodeksów dyplomatycznych jest kilka. Nie tylko Wielkopolski ale Małopolski czy Mazowsza.

Nie tylko w kwestii historii Polski, Thietmar skupił się na historii swojego biskupstwa Magdeburga (jak się pomyliłem to mnie poprawcie z miejscowością)

Sprostowanie: Thietmar był biskupem Merseburga a nie Magdeburga. Magdeburg był arcybiskupstwem, Merseburg biskupstwem. Arcybiskupami Magdeburga w tym czasie byli: Dagino-1004 -1012, Dodico 1012 i Gero do 1023 r.

Thietmari merseburgiensis episcopi chronicon- zajmuje się Historią Niemiec, w szczególności panowaniem Ottonów i Henryka II, ale też historią Słowiańszczyzny połabskiej, Polski, Czech oraz Węgier.

Warto wspomnieć o kronice Psellosa (dość rewolucyjne podejście narracyjne, nie uważacie? )

do dziejów Słowiańszczyzny to raczej marne źródło- bardziej sie skupia na kulisach życia pałacowego niż na dziejach.

Ważniejsze źródła to:

De Getarum sive Gothorum origine et rebus gestis (Historia Gotów)-Jordanesa . W dziele tym wspomina plemiona Antów, Wenetów i Sklawinów,.

Geograf Bawarski,ok. połowy IX w

Żywot św. Metodego.po 885 r.

Dzieło podróżnika arabskiego el Masudiegook. połowy X w.

tabulae paschalesteż cenne źródło, bo na marginesach zapisywano ważniejsze wydarzenia.

Rocznik niemiecki tzw. hersfeldzko-korbejski,X w- pierwszy polski rocznik. Niestety dzisiaj znany tylko z przekazów.

Rocznik augijski, On daje poczatek rocznikowi kapituły krakowskiej w 1039.

Dokument praski z 1086 r.

Ibrahim ibn Jakub- niestety do naszych czasów zachował się jedynie wyciąg z jego dzieł autorstwa Abu Obaid Abdallah al Bekri z Kordoby,

Res gestae saxonicae sive annalium libri -autorstwa Widukinda z Korbei X-XIw.,Zawiera ona najstarszą wzmiankę o państwie Mieszka I (księga III),

Chronica Boëmorum -Kronika Kosmasa, XII w.-jest głównym źródłem do historii Czech.

I późniejsze, wszystkim chyba znane- dość ciekawa jest Kronika oliwska.Zaczyna się datą 1170 r., a kończy w połowie XIV w.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Oczywiście, że Psellosa, nie podałem do dziejów Słowiańszczyzny, chodziło mi bardziej o ciekawą narrację.

Wiedziałem, że się pomyliłem co do biskupstwa Thietmara... zawsze mi się myli Merseburg z Magdeburgiem... jeszcze raz przepraszam.

Chyba nie wszystkim znana.. kronika oliwska. Kogo i o czym?

G. Labuda pomaga dając pokaźny zbiór fragmentów co ważniejszych źródeł do dziejów Słowiańszczyzny. Chyba jest w każdej szanującej się bibliotece uniwersyteckiej, a przynajmniej takiej uczelni gdzie są studenci historii. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
riv   

Kronika oliwska- kronika opactwa cysterskiego w Oliwie. Powstała po 1350 r, jako tzw kronika fundacyjna. Autorem jej mógł być opat oliwski Stanisław. Ma dwie warstwy- pierwsza( zwana tez często kroniką oliwska starszą) rozpoczyna się od fundacji klasztoru 1178 r, druga stanowi jej kontynuację do roku 1350- autorem tej drugiej może być właśnie opat Stanisław.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Zbiór źródeł do dziejów średniowiecza (czeski):

http://147.231.53.91/src/index.php?s=v

Fontes rerum regni Bohemiae:

http://www.clavmon.cz/clavis/FRRB/

Kodeks Dyplomatyczny Władztwa Saksońskiego:

http://codex.isgv.de/

Kodeks Dyplomatyczny Brandenburgii:

http://wiki-de.genealogy.net/Brandenburg/Codex

Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication?id=12456&from=&dirids=1&tab=1&lp=15&QI=

Monumenta Germananiae Historica:

http://www.mgh.de/

Tabula Peutingeriana:

http://www.romancoins.info/Tabula-Peutingeriana.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.