Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Kościół Rzeszy

Rekomendowane odpowiedzi

riv   

Znaczenie-olbrzymie- nie mamy rozdziału państwa od kościoła.

Struktura taka jak wszędzie- jeden wyjątek to bp misyjne.

A jego rola jest rożna w zależności od okresu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
A jego rola jest rożna w zależności od okresu...

To może warto zacząć od początku tworzenia się tej zależności Kościoła od władzy świeckiej.

Była to pozostałość po monarchii karolińskiej, umocniona przez Otto I dla swoich interesów, czyli uzyskania przewagi nad opozycją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
To może warto zacząć od początku tworzenia się tej zależności Kościoła od władzy świeckiej.

Wydaje mi się że problem jest bardziej złożony. Jest oczywiście zależność kościoła od władzy świeckiej, ale władza świecka jest również zależna od kościoła. Ale z czasem to cesarz zyskuje przewagę nad kościołem. Oczywiście spór o inwestyturę i pewne tarcia wewnętrzne maja wpływ na przebieg całego procesu.... Az ostatecznie mamy upadek i autorytetu cesarza i autorytetu papieża i koniec uniwersalizmu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
władza świecka jest również zależna od kościoła

Za czasów Karola IV, żeby jeszcze bardziej uniezależnić się od Kościoła powstał zwyczaj według którego władca w Boże Narodzenie czyta cytat z Ewangelii, który miał przypominać, że cesarz był już za czasów narodzin Chrystusa, a papieża jeszcze nie było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Bylo wiele różnych pomysłów i przepychanek. Ale król Niemiec żeby zostać cesarzem musiał być koronowany przez papieża...a papieża de facto powinien zatwierdzić cesarz... To było całkiem nie głupie rozwiązanie we wczesnym średniowieczu...

W samej Rzeszy mazdy biskup musiał być zatwierdzony przez króla niemieckiego( ale to było norma w wielu ówczesnych państwach). O ile pamiętam pierwszym biskupem wybranym przez kapitułę byl Kadłubek- ale dokładnie nie pamiętam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A mnie zastanawia fakt jeden: rozterki lojalnościowe biskupów niemieckich w walce o prymat między papieżem a cesarzem.. to nie było czasem tak, że w Kościele niemieckim nie było stronnictw? Biskupi zgodnie z własnym interesem wybierali to raz cesarza, to raz papieża?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Biskupi zgodnie z własnym interesem wybierali to raz cesarza, to raz papieża?

To nie tylko w kościele niemieckim. tylko ja bym tego nie nazwał rozterkami- porostu kierowali sie własnym interesem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To że prowadzili własną politykę i załatwiali swoje interesy to ja wiem, mnie bardziej interesuje jak ten fakt tłumaczyli. Np. popierając cesarza tłumaczenia przed wrogim mu papieżem i na odwrót. Czy w ogóle coś takiego było, czy mieli gdzieś opinię papieża. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Z tego co wiem, to niczego nie tłumaczyli. Biskupi w Rzeszy mieli rózna pozycję. Były przecież diecezje które były państwami Rzeszy, zaś arcybiskup Moguncji, nominalny arcykanclerz Rzeszy; arcybiskup Kolonii, i arcybiskup Trewiru, byli elektorami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grubbas   

Jedno pytanie, na czym polegał urząd arcykanclerza w Rzeszy? Ten który dzierżyli biskupi moguncji, trewiru i kolonii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Raczej: arcybiskup Moguncji, tytuł miał charakter tytularny, w praktyce obowiązki te sprawowane były przez kanclerza nadwornego, a arcybiskup był jego zwierzchnikiem.

można zerknąć do:

"Wielka historia świata", t. 5 "Poźne średniowiecze" red. K. Baczkowski, Warszawa 2005, s. 339

S. Kwiatkowski "Średniowieczne dzieje Europy", Warszawa 2006, s. 159

F. Hausman "Reichskanzler und Hofkapelle unter Heinrich V und Konrad III", "Schriften der Monumenta Germaniae Historica", t. 14, s. 1956

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grubbas   

Być może jest tak jak Pan twierdzi, ja opierałem się na "Historia ustroju państwa" Krzysztofa Krasowskiego. Nie ma to jednak większego znaczenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Biskup nie mógł być - gdyż było to arcybiskupstwo.

Co do Trewiru i Kolonii, to tamtejsi arcybiskupi nie byli arcykanclerzami Rzeszy, odpowiednio:

- Archicancellarius per Galliam

- Archicancellarius per Italiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.