Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Getta żydowskie - inne światy czy izolowane obozy?

Recommended Posts

Narya   

Dla średniowiecznych miast problem żydowski był poważny, a jednak zawierano formalne bądź nieformalne umowy z Żydami. Tworzono miasta w miastach. Czym były te getta żydowskie? Czy były to inne światy, państwa, autonomie czy po prostu zwykle obozy internowania odcięte od cywilizacji?

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   
Czym były te getta żydowskie? Czy były to inne światy, państwa, autonomie czy po prostu zwykle obozy internowania odcięte od cywilizacji?

Obie strony były zadowolone z owych umów . Żydzi , bo mieli prawo do życia w.g swojego prawa i chrześcijanie bo problem mniejszości nie przeszkadzał w codziennej egzystencji .

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 24.08.2008 o 8:09 PM, Narya napisał:

Czy były to inne światy, państwa, autonomie czy po prostu zwykle obozy internowania odcięte od cywilizacji?

 

Jak się lewicowiec zapędzi to nawet nie zauważy, że chcąc stawać po stronie "uciśnionych" deprecjonuje tych co to jego zdaniem byli "ciemiężeni". Jeśli byli odcięci od cywilizacji, to wedle Narya sami takowej nie tworzyli, a jedyną jaka zasługiwała na to miano była cywilizacja chrześcijańska? :B):

Trudno komentować fragment o: "obozach internowania" bo to czystej wody ahistorycyzm.

Podstawowym problemem Żydów (tych co myśleli o pewnej nacji i związanej z nią kulturze) było - jak nie zniknąć w okresie diaspory. Jak sprawić by w okresie "wypędzenia" zachować tożsamość religijną, kulturową i narodową. Zwarte grupy Żydów w jakimś mieście pozwalały na życie wedle własnych zasad, pod władzą własnego samorządu, gdyby takie grupy nie powstawały, istniało ryzyko "rozmydlenia" tożsamości. Trudno się nie zgodzić z opinią amona, iż: "Obie strony były zadowolone z owych umów". Narya, który studiował historie, powinien wiedzieć, że w średniowieczu nie istniał termin: "getta żydowskiego", chyba że rok 1516 dla Narya jest to jeszcze Średniowiecze?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.