Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Tomasz z Akwinu - wybitny doktor Kościoła czy ideolog?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Jedna z najwybitniejszych postaci średniowiecza. Zapoczątkował filozofię tomizmu. Krok naprzód lub w tył (jak kto woli) w stosunku do filozofii Augustyna!

Jakie intencje kierowały nim podczas spisywania jego filozofii? Co go oburzało? Co chciał zmienić? Czy mu się to w końcu udało?

Zapraszam do debaty nad tą sławną postacią!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Brego   

Wspaniała postać. Członek zakonu Dominikanów, najwspanialsza postać myślicielstwa chrześcijańskiego. Święty kościoła Katolickiego. Dał kilka argumentów na istnienie Boga:

jeśli istnieje ruch, to istnieje pierwszy poruszyciel – Bóg

jeśli każda rzecz ma swą przyczynę, istnieje pierwsza przyczyna sprawcza – Bóg

jeśli byty nie istnieją w sposób konieczny (pojawiają się na świecie i przemijają), musi istnieć byt konieczny – Bóg

jeśli rzeczy wykazują różną doskonałość, to istnieje byt najdoskonalszy – Bóg

jeśli celowe działanie jest oznaką rozumności, to ład i porządek w działaniu bytów nieożywionych, lub pozbawionych poznania, świadczą o istnieniu Boga, kierującego światem nieożywionym.

Jego filozofie ściśle współpracowały z systemem Arystotelesa (chyba)

Jako ciekawostkę powiem, że dzisiejsza Socjologia bardzo się na nim opiera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Jego filozofie ściśle współpracowały z systemem Arystotelesa (chyba)

Nie chyba a napewno, bo wszystkie argumenty, które umieściłeś powyżej na istnienie Boga to są argumenty Arystotelesa, tyle ze Boga nazywał pierwsza przyczyną, bądź pierwszym poruszycielem. Tomasz poprostu "schrystianizował" Arystotelesa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Autor ogromnej ilości traktatów filozoficznych, z których części nie dokończył z powodu przedwczesnej śmierci w wieku 49 lat. Gdyby żył dłużej, na pewno napisałby więcej. Możliwe, że zostałby rekordzistą pod tym względem.

Bez wątpienia jeden z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszy, filozof chrześcijański. W stosunku do swoich poprzedników podniósł znaczenie rozumu względem wiary i ciała ludzkiego względem duszy.

Nawet wroga chrześcijaństwu, nienawidząca katolicyzmu radykalna ateistka Ayn Rand uznała go za umysłowego "giganta" i ceniła jego filozofię.

Tomasz wydawał się być w porównaniu z poprzednikami bardziej powściągliwy w formułowaniu apriorycznych założeń - nie twierdził, że należy wierzyć w coś, czego nie można udowodnić ani że pewnych rzeczy udowadniać nie trzeba, tylko starał się wszystko uzasadniać argumentami - jako pierwszy podał argumenty za istnieniem Boga. Wcześniej teologowie twierdzili, że nie trzeba tego udowadniać.

W przeciwieństwie do św. Augustyna, który twierdził, że lud nie ma prawa buntować się przeciw władcy w żadnym wypadku, Tomasz twierdził, że jeśli władca łamie zasady sprawiedliwości i swoim postępowaniem burzy ład moralny, to można usunąć go siłą. Moim zdaniem słusznie uważał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.