Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Nowomowa PRL i jej przykłady

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiadomo, jedną z funkcji nowomowy jest "czarowanie" rzeczywistości. W latach stanu wojennego, organizacja MOD (z siedzibą w czeskiej Pradze) organizowała loterię, z której dochód miał wspomagać młode narody w Azji i Afryce. Dlaczego owa loteria w Polsce nazywała się zupełnie inaczej niż w innych krajach? Dla podpowiedzi: chodzi o loterię "Błękitną".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Beksiński (ojciec) był maniakiem nowości technologicznych, kiedy pojawiły się płyty kompaktowe począł zamawiać u znajomych na Zachodzie duże ich ilości, głównie z muzyką klasyczną (Holst, Saint-Saëns, Bruckner, Schubert itp.). Zaczął mieć jednak problemy z odbiorem tych przesyłek, zatrzymywali je celnicy. Wreszcie udało mu się je odzyskać, jak wspomina po napisaniu kilku podań, objaśnień i zapewnień, że na płytach jest wyłącznie muzyka klasyczna. Wreszcie pyta się celników czy coś się w przepisach zmieniło, bo przecież dostają masę płyt zwykłych i nie ma z nimi problemu.

"... na co otrzymałem odpowiedź zredagowaną jeszcze chyba przez Milne'a lub Lewis Carolla:

Zwykłe płyty łatwo odczytać, więc się ich nie kontroluje, a tych nie ma jak odczytać, więc trzeba je kontrolować".

/M. Grzebałkowska "Beksińscy. Portret podwójny", Kraków 2014, s. 269/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z poradnika "Jak powinien postępować Zetempowiec" (Warszawa 1951, s. 13-14), nienawiści do przeciwników klasy robotniczej:

"Ta nienawiść jest prostą konsekwencją miłości do człowieka, chęci wyzwolenia go z pęt obcych lub własnych ciemiężycieli".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.