Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Reakcje okupowanej Polski na wieść o wybuchu PW

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

Jakie były nastroje w kraju po wybuchu Powstania Warszawskiego? Jak zareagowało społeczeństwo? Powstanie zyskało poparcie czy wręcz przeciwnie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Zdecydowana wiekszosc prowincji zajmowala sie "powstaniem", ktore miala u siebie czyli Burza. Po koncentracji Kieleckiego Korpusu AK ruszyl on na pomoc Warszawie. Na szczescie jakis myslacy w dowodztwie odwolal ten rozkaz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tak dla formalności:

[center:29ec16aff2]Komunikat Dowódcy AK dla Komendantów Okręgów o rozpoczęciu walk o Warszawę[/center:29ec16aff2]

Nr 351/XXX

W 1 to 54, 40, 49 de 09

Dnia 1 sierpnia 1944

Nadano dnia 2 sierpnia 1944

O.VI L. dz. 13109/tjn/44

31 grudnia 1944

Murzyn do Komendantów Okręgów

Rozpoczęliśmy walkę o Warszawę. Reszta wykonuje "Burzę".

Znicz 1351

[gen. Tadeusz Komorowski]

Źródło: Komorowski K., Bitwa o Warszawę '44: Militarne aspekty Powstania Warszawskiego, Warszawa 2004, s. 390.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Jak moja babcia wróci to zapytam ją czy w moich okolicach coś było o tym słychać :lol:

A tak btw to w tym roku była inna reklama dotycząca Powstaniu. Motyw przewodni- w radiu jest podawana wiadomość o wybuchu PW, no i pokazana jest reakcja rodziny, według mnie wyglądali na zmartwionych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Może to nie była Błyskawica. Może to była jakaś inna radiostacja, niekoniecznie z Warszawy (o ile takie były).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tutaj co nieco na temat funkcjonowania Błyskawicy: http://www.minisawe.republika.pl/historia/...s/powstanie.htm .

Fragment który szczególnie interesuje nas:

W dniu 8 sierpnia uruchomiono w gmachu PKO na rogu ul. Jasnej i Świętokrzyskiej nadajnik. Jednym z członków obsady radiostacji był inż. Roman Kitzner, absolwent Wydziału. Zapowiedź pierwszej audycji brzmiała: „Tu radiostacja AK - Błyskawica na fali 32,8 metra”. Na mieście ukazały się plakaty o następującej treści: „Słuchajcie audycji radiowych walczącej Warszawy! na falach średnich - 224 m lub 251 m, na falach krótkich - 32,8 m i 52,1 m. Audycje Polskiego Radia nadawane są codziennie - w języku polskim:

1) na fali średniej o godz. 12-tej,

2) na fali krótkiej o godz. 10.35 i 18.30 oraz

3) audycje specjalne poświęcone Ziemiom Zachodnim i Wschodnim Rzeczypospolite na falach krótkich o godz. 14.30,

4) codziennie w języku angielskim na fali krótkiej o godz. 10.15 i 22.30.

Audycje stacji nadawczej Armii Krajowej „Błyskawica” nadawane są codziennie w języku polskim na fali krótkiej o godz. 9.45, 14.00, 19.30 i 22.00”.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Co nieco nt. słuchania BBC:

W upalną niedzielę lata 1944 r. w leśniczówce Nowinki w lasach Chojnowskich koło Zalesia recytowałem z zapałem ten i inne wiersze Stacha. Słuchaczami mojego popisu byli oficerowie dwustuosobowego, leśnego oddziału AK, który w ramach akcji "Burza" przedostał się w pobliże Warszawy aż z biłgorajskich lasów. Wśród nich był jego dowódca- por. "Lanca" (Bolesław Ostrowski) oraz mój Ojciec- por. "Hala" (Romuald Metler). W nagrodę otrzymałem od samego "Lancy" honorowy stopień najmłodszego żołnierza w oddziale, harcerską finkę oraz pozwolenie wspólnego wysłuchania komunikatu radia BBC z Londynu w języku polskim, odbieranego przez polową radiostację.

Za: Metler M., Wojenna opaska [w:] "Zeszyty wolskie" 8 (2006), s. 125-128.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.