Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Iwan III Srogi

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Kolejny z listy świetnych wielkich książąt moskiewskich. W 1463 r. zajął księstwo jarosławskie, a w latach 1471 - 1472 zajmował Nowogród Wielki (pozbawiony pomocy Kazimierza Jagiellończyka ostatecznie przyłączony w 1478 r.) i Psków, w 1474 r. wykupił resztę księstwa rostowskiego. W 1480 r. musiał stawić czoła koalicji złożonej z: Wielkiej Ordy, Litwy, Kawalerów Mieczowych, do tego jego bracia (Andrzej i Borys) przygotowywali rebelię. Litwę zneutralizował chan krymski sprzymierzony z Moskwą, a Tatarów pokonał sam Iwan (w tym samym czasie pogodził się z braćmi). W dalszych latach prowadził korzystne dla Moskwy wojny z Litwą. Zmarł w 1505 r. Co o nim sądzicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmm uwolnił Moskwę od wpływów Wielkiej Ordy, dodatkowo chciał walczyć z Litwą o sporne ziemie i wejść w sojusze z wrogami państwa Polsko-Litewskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Hmm uwolnił Moskwę od wpływów Wielkiej Ordy

Trzeba również wspomnieć o tym, że sprzyjał mu rozpad dawnej Złotej Ordy (na m.in. słynny Chanat Krymski czy Syberyjski).

dodatkowo chciał walczyć z Litwą

Kazimierz Jagiellończyk najpierw marginalizował znaczenie spraw wschodnich (w 1471 r., gdy Nowogród oczekiwał pomocy od Litwy, Kazimierz był zajęty walkami o Czechy), a później nie potrafił (przy wielu innych problemach, jak np. najazd Mengli Gereja na WKL, sprawy węgiersko - czeskie, spisek Michała Olelkowicza) pomóc Tatarom działającym przeciwko Iwanowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.