Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Niezwykły charakter władzy faraona- jego boskość

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Achilles napisał:

Faraon był najwyższym kapłanem i bogiem na Ziemi o absolutnej władzy.

Estera napisała:

Zdaje się, że nie w każdym okresie był bogiem, ale to już OT robię

Achilles napsiał:

Zgadza się, w nie każdym. Wzorując się na pierwowzorze tytulatury, faraon przyjmuje kilka imion: Horus, "pod skrzydłami" Nebt - Nechbet i Uadżet - symbol zjednoczonego Egiptu, Złoty Sokół - symbol materii, imię, jakie nadawał sobie władca i imię nadane tuż po urodzeniu. Dwa ostatnie są notowane we wszystkich źródłach, które dotyczą osoby danego faraona.

By nie robić OT w temacie o wezyrze ( https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?p=75041#75041 ) założyłam ten temat. Podyskutujmy o niezwykłym charakterze władzy faraona.

W syntezie starożytności (Stępień, Musiał, Jaczynowska) czytałam, że w Egipcie brakowało rozróżnienia przez przeciętnego Egipcjanina pojęć "boskości" i "ubóstwiania". W okresie Starego Państwa społeczność egipska miała tendencje do ubóstwiania jeszcze żyjącego faraona. Zazwyczaj przecież faraon był bogiem- owszem, ale dopiero po śmierci.

Skąd brał się ten niezwykły charakter władzy faraona? Jak się zmieniał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Skąd brał się ten niezwykły charakter władzy faraona? Jak się zmieniał?

No i mamy XXXI dynastii do omówienia plus Macedonów i Lagidów :wink:

Zacznę od słowa faraon , zawdzięczamy je Izraelitom , jako że to transkrypcja hebrajskiego "paro" czyli z egipskiego "peraa" a na polski -wielki dom. Nie trzeba większej wyobraźni żeby utożsamić pochodzenie tej nazwy z siedzibą władcy .

. Zazwyczaj przecież faraon był bogiem- owszem, ale dopiero po śmierci.

Jest to w części prawdziwe , ale do rozpatrzenia zostało więcej niż bardzo wiele :wink:

Faraon utożsamiał się z bogami , chociażby tytuł " Pan Obydwu Krajów" który dotyczył Amona :wink: . Wyraźnym tego dowodem jest podwójna korona ( Amona) Dolnego i Górnego Egiptu zakładana przez ziemskich władców.

Natomiast Teksty Piramid są odniesieniem do ubóstwienia po śmierci . Zaraz też nasuwa się pytanie czy ta pośmiertna boskość była skutecznym straszakiem dla tych współczesnych którzy okradali grobowce :wink:

Dając kolejny przykład rzeczywistego wyobrażeni boskości faraona posłużę się cytatem ze świątyni w Chonsu dotycząca byłego arcykapłana , który zajął tron faraona , Herhora :

"Horus , byk mocarny , syn Amona , Król Dolnego i Górnego Egiptu , Pan Obydwu Krajów , pierwszy kapłan Amona , syn Re z jego brzucha , syn Amona" ( po raz wtóry). Napisy tej treści powstawały tak za życia jak i po śmierci , a to pozwala na stwierdzenie że boskie pochodzenie dotyczyło obu "form" życia.

Był jeszcze jeden "boski" ewenement wśród faraonów. Faraon -Prorok , oczywiście chodzi o Echnatona i jego credo " Nie ma Boga prócz Atona , a Echnaton jest jego jedynym prorokiem " Ciekawe że muzułmanie też tak uważają , tyle że Echnatona zastąpił ..... Historia lubi się powtarzać .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Zazwyczaj przecież faraon był bogiem- owszem, ale dopiero po śmierci.

Z tego co wiem to wielkie hołdy i czczenia faraona miały miejsce już za jego życia. Tego rodzaju władca Egiptu był pośrednikiem pomiędzy Ziemią a zaświatami. Póki przedstawiciel duchowy każdego człowieka (faraon) żył i został na niego obrany, mieszkańcy Egiptu mieli stuprocentową gwarancję, że świat się nie skończy pod wpływem gniewu bogów. Jak zapewne pamiętamy, wielu kapłanów "straszyło" prostą ludność (nieznającą astronomii oraz logiczniejszego myślenia) takimi marnymi opowiastkami. Dlatego właśnie faraon był tak mocno czczony w świecie żywych. Po co ludzie mieli czekać aż do jego śmierci, by go obwołać bogiem? Mogli przecież go za ziemskiego wielbić, co spodobałoby się władcy, który po odejściu mógłby zsyłać na Egipt jeszcze większe łaski i błogosławieństwa.

Skąd brał się ten niezwykły charakter władzy faraona?

Myślę, że chodzi o genezę "obyczaju" Wielkiego Domu.

Ponoć (wg wierzeń) pierwszym faraonem na świecie był Ozyrys. Rządził on sprawiedliwie i według wszelkich morali i dobroci. Nie spodobało się to jego bratu - Setowi, który postanowił go poćwiartować, a jego resztki zwłok wyrzucić na cztery stony świata. Czyli tutaj mamy do czynienia ze słynną legendą egipską. To raczej wątek na osobny temat... :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Faraon był najwyższym kapłanem i bogiem, a kapłani i arcykapłani jego namiestnikami, ponieważ nie dało się by faraon był wszędzie w swoim kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Z tego co wiem to wielkie hołdy i czczenia faraona miały miejsce już za jego życia.

Przytoczę tutaj cytat z książki Jeana Roux " Król . Mity i symbole "

".........nie ma władcy , który w ten czy inny sposób , mniej lub bardziej silnie nie byłby związany z boskością , z bóstwem .Nie istnieje król świecki , król odsakralizowany , król , który byłby wyłącznie człowiekiem......" Jest to dobra ocena istoty sacrum u władców egipskich i innych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.