Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Powstanie Warszawskie od 1.VIII do...

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Kiedy się Powstanie zaczęło, każdy wie. Teoretycznie podobnie jest z datą zakończenia. W świadomości ludzi zakorzeniła się data 2 października. Jednak czy aby na pewno słusznie? Przecież "Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie", podpisano dopiero 3 października o 2:00. Zwarte oddziały AK opuszczały miasto do dnia 5 października (w Warszawie pozostał jedynie batalion osłonowy podpułkownika Franciszka Packa "Mścisława", który składa broń dopiero 9 października). Do tego czasu nadal wychodzą gazety (jeszcze w dniach 3 i 4 października wychodzi kilka gazet, z kolei 5 października pojawia się już tylko "Rzeczpospolita Polska"), działa HPP, działają ujawnione struktury PPP, "Błyskawica" nadaje swoje audycje.

Tak więc czy możemy z całą pewnością stwierdzić, iż Powstanie Warszawskie trwało do 2 października? Czy może jednak wymienione tutaj przesłanki, każą zastanowić się nad tym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Myślałem już od dość dawna, żeby założyć taki temat, zresztą sam zadałem Ci pytanie, dlaczego w książce "Kronika Powstania Warszawskiego" Andrzej Kunert napisał, że skończyło się 5 października. Na początku jednak, przed rozstrzygnięciem kwestii którą date powinniśmy uważać za koniec powstania, chciałbym zapytać, czy po 2 października toczono jakieś walki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Po 2 października walk nie toczono, przynajmniej ja nic na ten temat nigdy nie słyszałem, ani też nigdzie nie widziałem.

Myślałem już od dość dawna, żeby założyć taki temat, zresztą sam zadałem Ci pytanie, dlaczego w książce "Kronika Powstania Warszawskiego" Andrzej Kunert napisał, że skończyło się 5 października.

Poniekąd to mnie skłoniło do założenia tematu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Według mnie możemy mówić o tym, że Powstanie skończyło się 2 października, bo wtedy możemy mówić o poważnych rozmowach (tzn. poważnych z naszej strony), obowiązjje zawieszenie broni, o 21.00 działania wojenne ustają, Warszawę opuszcza 16 tys. mieszkańców.

To jest moje zdanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Po 2 października walk nie toczono, przynajmniej ja nic na ten temat nigdy nie słyszałem, ani też nigdzie nie widziałem.

Skoro tak, to oponowałbym za tą datą, która jest uznawana dziś- 2 października.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Jak dla mnie momentem końca Powstania jest moment podpisania aktu kapitulacji, tego układu o 2 w nocy 3 października. Jednakże to jest związane z tym, że dla mnie ważniejsze znaczenie mają dokumenty (tj. historia dyplomacji aniżeli historia wojny i wojskowości).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
bo wtedy możemy mówić o poważnych rozmowach (tzn. poważnych z naszej strony),

A co masz na myśli pisząc "poważne rozmowy"? Czy np. rozmowy z dnia 28 września nie zasługują na miano poważnych?

obowiązjje zawieszenie broni, o 21.00 działania wojenne ustają,

Jednak zawieszenie broni jest czasowe. Walki w Warszawie parokrotnie przerywano już wcześniej.

Skoro tak, to oponowałbym za tą datą, która jest uznawana dziś- 2 października

A czemu?

Jak dla mnie momentem końca Powstania jest moment podpisania aktu kapitulacji, tego układu o 2 w nocy 3 października. Jednakże to jest związane z tym, że dla mnie ważniejsze znaczenie mają dokumenty (tj. historia dyplomacji aniżeli historia wojny i wojskowości).

Również przychyliłbym się do tej opcji. Dokument to dokument. Wszystko inne można w ten czy inny sposób kwestionować. Natomiast podpisanie dokumentu już do czegoś obie strony zobowiązuje. Niemniej tutaj pojawia się inna kwestia. Otóż w "Układzie o zaprzestaniu..." możemy przeczytać:

3. Gdyby usuwanie barykad nie zostało rozpoczęte na czas, niemieckie dowództwo zastrzega sobie prawo wypowiedzenia niniejszego układu w dniu 3 października 1944 począwszy od godz. 12 czasu niemieckiego (13 czasu polskiego), po czym wypowiedź staje się skuteczna w dwie godziny od chwili doręczenia pisma wypowiadającego układ na liniach polskich.

Tak więc widzimy, że to podpisanie wcale nie było jednoznaczne z tym, że nic już się na pewno nie wydarzy. Dlatego też data 5 października, kiedy to wyszły ostatnie zwarte oddziały Warszawskiego Korpusu AK, ma swoje podstawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
A co masz na myśli pisząc "poważne rozmowy"?

Takie, które przyniosły konkretne rezultaty, po rozmowach z von dem Bachem 28 września podjęto decyzję o dalszej ich kontynuacji, ale nic bardziej konkretnego. No i von dem Bach przedstawił warunki. To jednak nie zmienia faktu, że nie ogłoszono chcoiaż na ten jeden dzień zawieszenia broni i szturmowano Żoliborz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Owszem jest, ale miałam na myśli takie rozmowy, które przyniosły widoczne rezultaty, a walki trwają jeszcze 1 października. Zrestą, wg mnie, jak się prowadzi rozmowy kapitulacyjne, to ogłasza się chociaż tymczasowe zawieszenie broni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Zrestą, wg mnie, jak się prowadzi rozmowy kapitulacyjne, to ogłasza się chociaż tymczasowe zawieszenie broni.

Jednak von dem Bach obiecał 28, że zmniejszy siłę ataków. Według tego co mówił, miał wystarczające siły do zmiażdżenia Żoliborza i Śródmieścia. Poza tym, czy zawieszenie broni podczas rozmów to jakaś powszechnie przyjęta praktyka?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Poza tym, czy zawieszenie broni podczas rozmów to jakaś powszechnie przyjęta praktyka?

Może nie tyle przyjęta praktyka, co według mnie pokazanie "manier", jeśli o takowych w czasie wojny można mówić. Jeśli dążymy do podpisania kapitulacji, to pokażmy, że rzeczywiście nie chcemy już przelewu krwi. Gdyby to ode mnie zależało, na czas rozmów, aż do ewentualnego ich wyniku, nakazał bym swoim oddziałom zaprzestanie walki.

Co do daty końca powstania, to według mnie oficjalną datą powinien być dzień podpisania umowy kapitulacyjnej, a nieoficjalną, dzień, w którym ostatni żołnierz złożył broń. Kiedy w Warszawie nie pozostał już nikt oprócz "Robinsonów".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Może nie tyle przyjęta praktyka, co według mnie pokazanie "manier", jeśli o takowych w czasie wojny można mówić.

Ale co mają tutaj do rzeczy maniery? Nie wydaje Ci się, że na wojnie to jednak trochę puste hasło?

Co do daty końca powstania, to według mnie oficjalną datą powinien być dzień podpisania umowy kapitulacyjnej, a nieoficjalną, dzień, w którym ostatni żołnierz złożył broń.

To w takim razie 2 października nie łapie się tutaj po żadnym względem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
To w takim razie 2 października nie łapie się tutaj po żadnym względem.

Dlatego też o nim nie wspominałem. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Dlatego też o nim nie wspominałem. :wink:

Jednak to właśnie 2 października jest podawany jako data zakończenia Powstania. Coś w tym musi być, skoro posługują się tą datą także historycy. Data uzasadniona, czy zwyczajnie efekt przyzwyczajenia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.