Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Najlepiej przeprowadzona akcja PW

Recommended Posts

Albinos   

Jest już temat i najbardziej spektakularnej akcji, to nie może zabraknąć i o najlepiej przeprowadzonej. Którą z akcji uważa Powstania Warszawskiego uważacie za najlepiej przeprowadzoną? Szturm Gęsiówki, zdobycie PAST-y, atak na kościół św. Krzyża i Komendę Policji na Krakowskim Przedmieściu czy może coś jeszcze innego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Z tych wymienionych przez Ciebie Albinosie to Gęsiówka i jeszcze oczywiście będę się trzymać przebicia do Śródmieścia ;P Świetne zorganizowanie, nie spanikowali jak mijali się z oddziałem niemieckim, wytrzymali cały dzień w piwnicy pomimo tego, że co pewien czas Niemcy rzucali tam granaty, no i ich dowódca był ranny, a to też powoduje stres :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Niewątpliwie obie akcje zasługują na uznanie. Zrobiłbym tutaj jednak pewne rozróżnienie. Gęsiówka to wzór świetnie zaplanowanej i przeprowadzonej akcji. Wszystko od początku do końca zapięte niemalże na ostatni guzik. Z kolei przebicie się oddziału "Morro" do Śródmieścia, doceniłbym przede wszystkim za niesamowitą inwencję twórczą uczestników i wytrzymałość.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Można jeszcze dorzucić zdobycie PWPW. Stało się to szybko, bo już drugiego sierpnia, akcja dobrze zorganizowana, bo jeden z oddziałów miał zaatakować od wewnątrz, budynek utrzymano do 28 sierpnia, czyli stosunkowo długo jak na powstańcze możliwości. Poza tym budynek był znaczącym punktem. Na koniec walka o utrzymanie PWPW toczyła się już o każdy pokój.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stawiam na Gęsiówkę, stosunkowo mało strat, akcja dobrze zaplanowana. W szturmie brały udział 2 czołgi, jeśli dobrze pamiętam. Uwolniono ok. 300 żydów, wielu dołączyło do powstańców.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
W szturmie brały udział 2 czołgi, jeśli dobrze pamiętam.

W akcji brała udział tylko "Magda".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.