Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
chiron

Tarnów pierwszym niepodleglym miastem w Polsce w 1918 roku

Recommended Posts

chiron   

Jesli chcecie zobaczyc jak wygladalo zdobycie niepodleglosci w pierwszym miescie w Polsce, ktore stalo sie niezaleznym do wladzy zaborczej w 1918 roku zagladnijcie do Tarnowa 30 pazdziernika 2005 r. zagladnijcie do Tarnowa 30 pazdziernika 2005 r.

Jesli natomiast nie macie czasu na wyjazd a chcecie poznac historie zdobycia niepodleglosci w Tarnowie, mozecie wiecej na ten temat przeczytac pod tym linkiem.

Niech zyje niepodlegly Tarnow!

Niech zyje wolna Polska!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hauer   

cytat z linka:

Otóż otwierając to posiedzenie postawił on następujący, nieco dziwny wniosek: "Rada Miasta oświadcza, że Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch". Stał więc na gruncie legalizmu.

Cóż "dziwnego" w tym wniosku ? Moze dla piłsudczyków to "dziwne" i nie rozumieją tego, ale to była najnormalniejsza w świecie zapowiedz przejęcia władzy przez Polaków! Inaczej nie da się tych słów odczytac, o jakiz "organ rzadowy" miałoby chodzić ? Przypomnijmy:

Juz 7 października Rada Regencyjna ogłosiła powstanie niepodległej Polski, 12 października Polacy pozbawili Niemców władzy nad "Polnische Wehrmacht"- Wojskiem Polskim, a 25 października powstał pierwszy polski rząd, niezalezny od Niemiec. O tych faktach piłsudczycy nie mają pojęcia, bo dla nich Niepodległośc zaczyna się dopiero 11 listopada, ponad miesiąc po jej ogłoszeniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.