Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Półwysep krymski należał do Rosji od 1783 r., jednak większość aż do zakończenia II WŚ stanowili Tatarzy. Stalinowskie władze wysiedliły rdzenną ludność zastępując ją rosyjską (posądzenie o kolaborację).

Z okazji 300-nej rocznicy ugody perejasławskiej został włączony do Ukrainy (która była SRR).

Po rozpadzie ZSRR wybuchły konflikty na tle etnicznym, zakończone kompromisem - autonomi8a Krymu plus stacjonowanie Floty Czarnomorskiej na Krymie do 2012 r.

Umowa ta kończy się za 4 lata, to z jednej strony dużo, z drugiej - ani się obejrzymy czas szybko zleci.

Rosjanie prawdopodobnie nie zrezygnują ze stacjonowania w Sewastopolu, a ukraińcy z Krymu.

Czy dojdzie do konfliktu, jakie są możliwości w tej sytuacji?

Wspominając całkiem niedawne groźby Putina, o "sezonowej Ukrainie", oraz prorosyjskość Donbasu można odnieść wrażenie, że obecny okres można nazwać "ciszą przed burzą".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Kijów chce umowy na temat wykorzystania rosyjskiej floty w konfliktach

eb 11-08-2008, ostatnia aktualizacja 11-08-2008 15:53

Ukraina chce podpisać z Rosją umowę o warunkach wykorzystania stacjonującej na ukraińskim Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w konfliktach zbrojnych - oświadczył wiceszef ukraińskiej dyplomacji Kostiantyn Jelisiejew

- Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, tymczasowo przebywające na terytorium Ukrainy, są wykorzystywane w walce zbrojnej - powiedział wiceminister na konferencji prasowej po powrocie z Gruzji, gdzie przebywał trzy dni jako specjalny wysłannik prezydenta Wiktora Juszczenki.

Zdaniem Jelisiejewa ukraińsko-rosyjska umowa o zasadach uczestniczenia Floty Czarnomorskiej w operacjach wojskowych jest potrzebna, by uniknąć nieporozumień między obu państwami.

- Uważamy, że sytuacja (związana z konfliktem gruzińsko-osetyjskim) zmusi obie strony do podpisania takiego dokumentu, i będziemy na to nalegać - powiedział.

Wysłannik Juszczenki do Gruzji zadeklarował też, że Kijów jest gotów omówić z Rosją warunki powrotu okrętów jej marynarki wojennej do ich bazy w Sewastopolu.

- Nie chcemy konfrontacji, lecz konstruktywnego dialogu, który będzie obejmował także nasze interesy - podkreślił Jelisiejew.

Wczoraj ukraińskie MSZ zastrzegło, że jeśli okręty Floty Czarnomorskiej wezmą udział w konflikcie między Gruzją i Osetią Południową, Ukraina może im zakazać powrotu do baz.

W wydanym tego dnia komunikacie poinformowano, że z Sewastopola wypłynęła w sobotę w kierunku Gruzji grupa jednostek dowodzona przez admirała Aleksandra Kleckowa; wśród nich był okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, krążownik rakietowy "Moskwa" i siedem innych jednostek.

W piątek w rejon konfliktu udał się jeszcze jeden okręt, a grupa innych, bazujących na co dzień w Sewastopolu, pozostała na wodach u wybrzeża rosyjsko-gruzińskiego po przeprowadzonych tam wcześniej manewrach "Kaukaz 2008". Zdaniem komentatorów celem koncentracji rosyjskich okrętów jest uniemożliwienie dostaw sprzętu wojskowego do Gruzji drogą morską.

Zgodnie z umową ukraińsko-rosyjską Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej pozostanie na Ukrainie do 2017 r.

Zgodnie z umową ukraińsko-rosyjską Flota Czarnomorska pozostanie na terenie Ukrainy do 2017 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   

A moze by tak nasze aspiracje do Krymu zglosic ?

Przeciez byl taki okres, ze Polacy "rzadzili" na Krymie....co prawda nie za dlugo....

ale zawsze....I to stosunkowo niedawno.

Pod auspicjami niemieckimi powolano na Krymie w maju 1918 samorzad tatarski,

z parlamentem i rzadem. Rzadowi przewodzil pochodzacy spod Lidy general

Maciej Sulkiewicz. Ministrami byli Aleksander Milkowski - od wojskowosci,

Dabrowa od aprowizacji.....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A może odświeżyć by temat?

Gazprom po raz kolejny odciął gaz Ukrainie, która jest pogrążona w kryzysie niemal totalnych - politycy drą koty, gorzej niż w naszym kraju, gospodarka leży, a tu jeszcze braki gazu zimową porą.

Cena gazu europejska (400 USD za 1k m sześciennych) zabiłaby Ukrainę, jedyną jej nadzieją jest to, że europejscy przywódcy zanotowali spadek ciśnienia gazu w swoich rurach.

Krym jest rosyjski. Ukraina słaba. Rosja może nalegać np. na plebiscyt, który Ukraińcy przegrają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.