Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
cosiek

Czarnoskórzy

Recommended Posts

cosiek   

Jaka była ich pozycja w społeczeństwie rzymskim, czy mogli być oni jedynie niewolnikami, czy może są jakieś przykłady czarnoskórych osobistości np. wodzów w armii, polityków lub innych sławnych osób.

Czy starożytni Rzymianie w jakimkolwiek stopniu byli rasistami?

Share this post


Link to post
Share on other sites
puella   

W Tarragonie ( z błogosławionego okresu władanie rzymskiego :lol: ) znaleziono figurkę ślicznego murzynka przedstawiającą - trzyma on tackę, na której miano lampki oliwne stawiać. Taka ciekawostka ....

Co do czarnoskórych w Rzymie to, jak gdzieś wyczytałam, należeli oni - jeżeli oczywiście o Europie mówimy - do rzadkości i byli zaliczani do towarów luksusowych.

Ogólnie określano ich niger.

Jeden z oponentów Sewera miał przydomek "niger", ale czy był on czarnoskórym, tego to ja nie wiem...

Całuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
cosiek   

Słyszałem kiedyś że niejaki Lucius Quietus, był niewykluczone czarnoskórym generałem a potem został nawet prefektem Judei, za panowania Trajana.

Jednak na ile to jest prawdziwe?

No i co np. z takimi postaciami które w członie nazwiska mieli "Niger", czy to mogło oznaczać że byli czarnymi? Kto wie, osobiście myślę że to mało prawdopodobne, może miał ciemniejszą karnację lub urodził się na ziemiach uważanych za "czarne".

Ciekawostka Rzymianie mówili na murzynów Etiop (Etiopia była wtedy najlepiej znanym państwem/krainą "czarnych") albo Maur od Mauretanii(to już raczej średniowieczne), czy Numidyjczyk.

Znalazłem że, powstała na ten temat książka z wydawnictwa Harvard - Blacks in the Antiquity, niestety nieosiągalna w naszych bibliotekach ;)http://www.hup.harvard.edu/catalog/SNOBLX.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amica   

W starożytnym Rzymie nie spotykano się z oznakami rasizmu. Bynajmniej nie w takim aspekcie jaki jest rozumiany dzisiaj. To w jaki sposób postrzegano czarnoskórego zależało wyłącznie od jego statusu społecznego. Murzyni zwykle byli niewolnikami bądź walczyli na arenach jako gladiatorzy. Ale byli też zwykłymi robotnikami, lekarzami, aktorami itp. Choć źródła , zarówno ikonograficzne jak i literackie czasem pogardliwie i karykaturalnie przedstawiają murzynów, to odnoszą się wtedy do ich statusu a nie do koloru skóry. Nic też nie stawało na przeszkodzie aby czarnoskórzy służyli w wojsku. Jedna z inskrypcji znalezionych na Wyspach Brytyjskich informuje , że w forcie zbudowanym w Aballava tuż przy murze Hadriana od II wieku stacjonowała jednostka pomocnicza o nazwie Numerus Maurorum Aurelianorum złożona z żołnierzy pochodzących z Mauretanii. Co więcej zbadano kości zamieszkujących te tereny w tamtym czasie a wyniki sugerują, że mogli pochodzić z Afryki. Z pewnością lepiej zaczęto postrzegać ludzi o ciemnym kolorze skóry gdy na szczytach władzy znalazła się dynastia Sewerów. Jaki kolor skóry miał Septymiusz Sewer? Już się chyba nie dowiemy. Wiadomo ze urodził się w Leptis Magna a niektóre jego popiersia przedstawiają go z ciemną karnacją.

Wspomniany Luzjusz Kwietus był pochodzenia mauretańskiego i rzeczywiście mógł być czarnoskórym. Wspomina o nim Kasjusz Dion. Był synem wodza plemiennego, który służył w legionach, od Rzymian otrzymał obywatelstwo, służył jako oficer pomocniczy w rzymskiej kawalerii, rekrutującej się z wolnych plemion mauretańskich. Za Trajana był już dowódcą kawalerii w wojnie dackiej. W 117 roku został senatorem i legatem prowincji Judei a nawet wybrany konsulem dodatkowym. Stłumił bunt Żydów w Mezopotamii. Zdobył taką popularność, że podejrzewano go o zamach na Hadriana. W następstwie zwolniono z armii i zgładzono.

Generalnie rzecz biorąc w Imperium Rzymskim nie było podziału ze względu na kolor skóry. Niewolnik bez względu na to czy był Trakiem, Germanem czy murzynem zawsze był niewolnikiem. Głównym czynnikiem kategoryzacji był u Rzymian etnocentryzm (swoisty podział na Rzymian i nie-Rzymian). Ich kultura i cywilizacja jawiła im się jako lepsza, bardziej rozwinięta a każda inna , która nie uległa romanizacji (czyli nie weszła w skład Imperium) postrzegana była jako barbarzyńska. Stąd też murzyn murzynowi nie musiał być równy. Wystarczy że mieszkał poza granicami Cesarstwa.

Źródło

Lloyd A. Thompson Romans and blacks

Edited by Amica

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Taka uwaga ad Puella ów konkurent Septymiusza Sewera to niejaki Gaius Pescennius Niger Augustus i pochodził ze starej ekwickiej rodziny z Italii. Raczej na pewno nie był murzynem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.