Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Pomocniczy korpus austriacki w 1657 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

W 1657 roku na podstawie układu, Austria przysyła korpus pomocniczy pod dowództwem feldmarszałka Melchiora von Hatzfeldta, mający wspomóc wojska RON w walce z okupującymi ja armiami. Wiem, że ów feldmarszałek zdobył Kraków, a wielkość tego korpusu waha się ( w zależności od źródeł) od 6 do 14 tysięcy. Ma ktoś dokładniejsze informacje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam dane dla korpusu generała de Souches (objął komendę po śmierci Hatzfelda) podczas oblężenia Torunia:

[przepraszam za brak 'o' kreskowanego, ale klawiatura mi się rozwala ;))

Regiment piechoty de Souches

Reg. kirasjerow Heister

Reg. kirasjerow Ratschin

Reg. kirasjerow Knigge

Reg. dragonow Spancko

Reg. dragonow Flettinger

1,400 piechoty

1,500 jazdy

1,250 dragonow

Źrodło: Opitz Eckardt. "Österreich und Brandenburg im Schwedisch-Polnischen Krieg 1655-1660". Boppard am Rhein 1969.

P.S. Mam jeszcze korpus cesarski w Prusach w 1629 r. jeżeli jesteś zainteresowany ;)

[ Dodano: 2008-11-14, 20:39 ]

T.Nowak w swoim 'Oblężeniu Torunia' podał nieco inne, dokładniejsze, liczby:

Regiment piechoty de Souches - ok. 650 ludzi

Reg. kirasjerow Heister (-2 kompanie ktore zostały jako garnizon w Krakowie)

Reg. kirasjerow Ratschin (-4 kompanie ktore jeszcze nie nadeszły z Czech)

Reg. kirasjerow Knigge

Reg. dragonow Spancko

Reg. dragonow Flettinger

Jazda i dragonia razem ok. 3000 ludzi

artyleria korpus - 6 dział i 2 moździerze.

Korpus został dwukrotnie wsparty posiłkami:

- w końcu sierpnia przybył regiment pieszy de Nicoli - ok. 600 ludzi

- 4 września nadciągnęło 5 kompanii pieszych z reg. de Merse'a - ok. 400 ludzi

Doszły także pozostałe kompanie jazdy z reg. Ratschin - ok. 350 ludzi

Razem w toku oblężenia - 1650 piechoty i 3350 jazdy i dragonii. Po zakończeniu oblężenia w 1658 roku liczebność korpusu miała spaść z 5000 do zaledwnie 1600 żołnierzy (sic!) - 400 piechurow i 1200 jazdy i dragonii. Oprocz wysokich strat 'krwawych' w toku oblężenia + nieodzownych chorob, korpus austriacki cierpieć miał na wysoki odsetek dezercji. Uciekinierzy z armii zaciągali się na służbę Gdańska lub do polskich regimentow (oczywiście nie do tych, ktore walczyły pod Toruniem).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem nieco więcej informacji na temat udziału wojsk cesarskich w 'Potopie'. W 1657 roku Austriacy ograniczyli się przede wszystkim do 'bronienia' Krakowa ;) jednak w 1658 i 1659 roku byli znacznie bardziej aktywni. Na dzień dzisiejszy jestem w stanie potwierdzić obecność w Polsce (w różnych okresach w latach 1657-1659):

- 10 regimentów, jednej leibkompanii i jednej freikompanii kirasjerów

- 2 regimentów dragonii (+ pojedyczne kompanie wchodzące w skład regimentów kirasjerów)

- 12 regimentów piechoty

Spora część tych jednostek została zaciągnięta w 1657 roku - np. kilka regimentów kirasjerów tworzono wybierając po jednej kompanii z już istniejących regimentów, dodając do nich kilka z nowego zaciągu. Po zakończeniu wojny w 1660 roku większośc regimentów zwinięto (redukowanie jednostek odbywało się przede wszystkim na Węgrzech, gdzie przeszedł korpus de Souches), a żołnierzy wcielono do pozostałych w służbie jednostek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.