Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Powstanie 16 - 17 czerwca 1953 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Powstanie 16 - 17 czerwca 1953 r., na pewno jedno z najsławniejszych wydarzeń w powojennej historii Niemiec. Wywołane polityką władz NRD (ustaloną w 1952 r.), która zakładała zmniejszenie dóbr konsumpcyjnych, zwiększeniem przemysłu ciężkiego i wzmożonej kolektywizacji rolnictwa. Spowodowało to zwiększenie masowych ucieczek z NRD - przez pierwszą połowę roku 1953 uciekło ok. 250 tys. ludzi. 28 maja 1953 r. Walter Ulbricht, sekretarz generalny SED (Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec), ogłosił podwyżkę norm wydajności pracy o 10%. Jednak 11 czerwca partia rządząca przyznała się do porażki, ale chciała zrobić to tak, by nie stracić twarzy przed ludem. Zapowiedziano "nowy kurs". W samej partii zaczęła rodzić się opozycja pod przewodnictwem Freda Oelssnera, Wilhelma Zaissera i Rudolfa Herrnstadta. Była to nadzieja dla robotników. Nadzieja na to, że w końcu łańcuchy zostaną zerwane. Władza nie zlikwidowała podwyżki norm wydajności pracy. Hasła do porzucenia pracy zostały rzucone już 13 czerwca, dwa dni wystosowano do Ottona Grotewohla, premiera, listy, w których żądano zniesienia podwyżki. Władza jednak odmówiła. Rano 16 czerwca ruszył pochód liczący ok. 10 tys. ludzi. Nie tylko Berlin się podniósł, protestowano też w Halle, Lipsku, Dreźnie i Eisleben, wkrótce bunt rozszerzył się na całe państwo. Lud podszedł pod berliński tzw. dom ministerstw, gdzie zażądano, by wyszedł Ulbricht. Ten odmówił. W końcu, koło południa 16 czerwca ogłoszono zniesienie podwyżki. Tego było jednak robotnikom za mało - podniosły się okrzyki: Precz z rządem!, Wolności!. Rozruchy nie minęły, o świcie 17 czerwca "ludzie pracy" szli do centrum miasta. O 7:00 praktycznie każdy zakład pracy robota zamarła. Jak pisze Guido Knopp, robotnicy żądali: dalszych obniżek norm wydajności, ustąpienia rządu, rezygnacja z planów rozbudowy armii NRD, wolne wybory, wolność dla więźniów politycznych i zjednoczenie Niemiec. W protestach uczestniczyło 1 - 1,5 mln ludzi w 500 miejscowościach NRD. Ok. 11:00 zerwano radzieckie flagi z Bramy Brandenburskiej. Wszędzie zrywano flagi, podpalano partyjne budynki, zrywano transparenty z propagandowymi hasłami, ofiarami linczu stały się "partyjne pieski". Wkrótce jednak, na pomoc SED przybyła armia radziecka. 11 z 22 dywizji została postawiona w stan gotowości, wspomogły ją oddziały NRD. Ok. 17:00 wszystko było już skończone, powstanie zostały zmiażdżone. Walczący drągami i kamieniami robotnicy nic nie mogli zrobić czołgom T-34 czy żołnierzom i milicjantom uzbrojonym w broń maszynową. Zginęło ok. 250 powstańców, setki zostało rannych, 6 tys. zostało aresztowanych, dokonano też egzekucji 18 żołnierzy radzieckich, którzy odmówili strzelania do bezbronnych. Co sądzicie o tym zrywie? Czy był groźny dla NRD i władzy komunistów? Co było powodem niepowodzenia buntu? Zapraszam do dyskusji.

Moim zdaniem przyczyny niepowodzenia powstania były dwie:

1. Stan uzbrojenia protestujących (czy w ogóle o czymś takim można mówić?).

2. Pasywność Eisenhowera, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Rozgłośnia radiowa RIAS w zachodnim Berlinie otrzymała polecenie, by informować mieszkańców o wydarzeniach wyłącznie z neutralnego punktu widzenia, tak by nie sprowokować ZSRR. Władze RFN uważały nawet, że może to być blef "kolegów" na wschodzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.