Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Obyczajowość w średniowieczu - kontrolowanie społeczeństwa?

Rekomendowane odpowiedzi

To akurat można interpretować w dwojaki sposób.

Ten, który Ty podałaś albo inaczej, zakazy są tak często powtarzane, bo były ważne, choć przyznaję, że ta przez Ciebie przytoczona jest bardziej prawdopodobna.

Są i inne opisy zajść straży z mieszczanami i wynika z nich, że ustawy antyzbytkowe były powszechnie i notorycznie ignorowane.

Krucjaty - o kontroli można mówić wtedy, gdy ktoś coś wymyśla i przekonuje innych do poparcia dla swojej idei. W przypadku krucjat można sądzić, że gdzieś ci rycerze i tak musieli się podziać a papież jedynie wykorzystał nadarzającą się okazję. Gdyby każdy ojciec miał czym obdzielić synów a senior miał co nadawać wasalom papież mógłby sobie wzywać do krucjaty aż by się zachłysnął.

Lu Tzy - czy na efekty tej reformy można było czekać 300 lat? Bo jeśli nie to jak wytłumaczyć fatalny stan ogromnej ilości wiejskich parafii jeszcze w XIV w. skoro kluniakom tak wspaniale poszło zmienianie oblicza chrześcijaństwa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

obyczajowość byla naprawdę rożna a i spoleczeństwo bardziej zamknięte i odizolowane. Istnialy grupy ludzi których nijak nie dalo się kontrolować - chodzili od miasta do miasta sprzedając kupując oferując swoje umiejętności [kuglarstwo, czy leczenie, czasem powiązane jedno z drugim]. Ludzie w wielu wypadkach na co bardziej dzikich terenach żyli sobie spokojnie nie przejmując się światem, tak jak od wieków, chodząc do kościola który prowadzil ksiądz który żył wśród nich od zawsze...

Zyli też w miastach mających prawa targu, gdzie budowano kościoly gdzie z jednej strony na częśc spoleczeństwa działaly słowa o piekle i nagrodzie w niebie, gdzie ludzie potrafili wygnać z miasta kogoś tylko dlatego że opat stwierdzil "że tak ma być", a także widzieli to jak "przestrzega" swych wlasnych zakazów hierarchia kościelna czy świecka. Zakazy o bezżeństwo księzy papież wysylal z zadziwiającą regularnością przez kilka setek lat, a opaci czy biskupi dla pieniędzy potrafili zrobić wszystko. Z drugiej ludzie potrafil;i wierzyć w lzy Matki Boskiej, drzazgę z drzewa krzyża i co tam jeszcze.

Rytm dnia byl wyznaczany przez kolejne msze lub "Zdrowaśki" odprawiane w niedalekim klasztorze, cotygodniowe targi lub jarmarki odbywaące się raz góra dwa razy w roku, a także odpusty. To przez nie i przez sam sposób zdobywania wiedzy można bylo poszerzyć swoje horyzonty, spotkać kupców, obcych wymienić poglądy.

Wyksztalcenie zdobywalo się w inny sposób a i moralność byla inna - kilkunastoletnia kobieta miala już "wiek sprawny" dwudziestodwulatka - stara panna... Poza tym należaloby się spytać jeszcze - jaka warstwa społeczna.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.