Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Reinhard Gehlen

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Urodzony w 1902 r. "Dr Schneider", jak brzmiał jego kryptonim. Karierę rozpoczął w czasie II WŚ, gdy 1 kwietnia 1942 r. został szefem wydziału sztabu generalnego "Obce Armie Wschód". Był odpowiedzialny za zbieranie istotnych informacji dla frontu wschodniego. Wykazał się wówczas wielką energią i ambicją, ale informacje przez niego podawane nie trafiały do umysłu Hitlera (wg fuhrera owe informacje były nawet blefami). 9 kwietnia 1945 r. został zdymisjonowany. 20 maja 1945 r. w Miesbachu, w Bawarii, dostał się do niewoli amerykańskiej, gdzie powiedział kim jest i po kilku tygodniach Amerykanie zgodzili się z nim współpracować. Wraz z 200 innymi działaczami przeniesiono go do siedziby w Pullach (10 km na południe od Monachium), gdzie miała funkcjonować tzw. Organizacja Gehlena, której zadaniem było zbieranie informacji o tym co działo się na wschód od Niemiec Zachodnich. Zawsze był wrogiem Rosji i m.in. tym kierował się, podając rękę USA i Zachodowi (niemniej, chęć jakiejś godziwej przyszłości po wojnie była bardzo kusząca). Źródłem jego informacji były rzesze uchodźców z państw wschodnich. Szpiegiem Gehlena była nawet Elli Barczatis, sekretarka premiera NRD, Ottona Grotewohla. Te informacje pozwoliły Zachodowi stwierdzić, że m.in. ZSRR ciągle się zbroi. W 1956 r. Organizacja Gehlena została przekształcona w Federalną Służbę Wywiadowczą (BND) i był to zenit legendy i popularności Gehlena. Było to spowodowane przede wszystkim powstaniem Stasi, czyli wschodnioniemiecki wywiad wojskowy. Gdy w 1961 r. w Berlinie stanął mur, BND oskarżono o niedoszukania się tej informacji przed czasem. W tym samym roku odkryto, że na szczytach BND działa szpieg - był to Heinz Felfe, wielokrotnie chwalony przez Gehlena za wiedzę na temat Wschodu. Gehlen był szefem BND jeszcze do 1968 r., zmarł w 1979 r. Jak oceniacie jego działalność? Czy ponosi odpowiedzialność za to, że mur w Berlinie stanął? Jaką korzyść odniósł Zachód na współpracy z nim? Czy Stasi rzeczywiście było bezkonkurencyjne dla BND? Czy Gehlen rzeczywiście był "szpiegiem stulecia"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Pierwsza rzecz, jaka kojarzy mi się z Gehlenem, to jego raport dotyczący Powstania Warszawskiego i polskiego podziemia, sporządzony na wiosnę 1945. Było to, jak zauważa profesor Komorowski, prawdziwe curiosum. W tym raporcie zawarł on doświadczenia polskiej konspiracji i Powstania Warszawskiego, które miały w przyszłości stanowić podstawę do prowadzenia walki przez Niemców w okresie okupacji kraju przez Armię Czerwoną. Dla osób zajmujących się historią powstania, praca ta ma naprawdę spore znaczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Odnośnie sprawy muru berlińskiego to moim zdaniem BND zrobiło co mogło tzn. dowiedziało się o planach budowy muru przed 13 sierpnia 1961 r. i poinformowało zarówno władze RFN jak i Stany Zjednoczone... tyle, że nikt nie mógł z tym nic zrobić. Kennedy powiedział: [Chruszczow musi] coś przedsięwziąć, aby zahamować rzekę uchodźców z Niemiec Wschodnich - może jakiś mur. A my nie będziemy mogli nic na to poradzić. Bo przecież mur berliński nie był casus belli do jakiegoś poważniejszego działania przeciwko blokowi wschodniemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.