Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Epaminondas

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Bez wątpienia kolejna wybitna postać starożytnej Grecji. Tebańczyk, dowódca spod Leuktr w 371 r. p.n.e. Słynny twórca szyku ukośnego, który dał zwycięstwo Tebom. Bitwa pociągnęła za sobą poważne konsekwencje - wojsko Teb weszło na Peloponez i Tesalii. Więzień tyrana Feraj Aleksandra (uwolnił go Pelopidas). Później pokonał Aleksandra pod Kynoskefalami, ale Pelopidas zginął. Chciał też zlikwidować ateńską przewagę na morzu. W czasie bitwy pod Mantineją (w której zwyciężył) odniósł wiele ran i to stało się przyczyną jego śmierci. Jak go oceniacie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Słynny twórca szyku ukośnego, który dał zwycięstwo Tebom.

Właśnie za to. Ożywcza taktyka w ówczesnym, skostniałym szyku.

Jako pierwszy wprowadził zasadę uderzenia na wybranym odcinku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Później pokonał Aleksandra pod Kynoskefalami,

Nie żebym śmiał poprawiać Moderatora, ale forma grecka to Kynoskefalaj , czyli Psie Głowy ...

Epaminondas i Pelopidas ustawii swoją armię pod Leuktrami (371 p.n.e) w 50 szeregów w głąb , na lewym skrzydle . Zważywszy że stojąca na przeciw armia Spartan liczyła tylko 12 szeregów , to sukces był murowany. Mimo że Kleombrotos , król spartański , zorientował się w zagrożeniu, to sytuacji nie mógł odwrócić.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę że walka falang to nic innego jak przepychanie się , z naciskiem na tarczę, to pomysł ustawienia wojsk w szyk większy niż 8 -12 szeregów , był genialny. W póżniejszym okresie , np. pod Mantineją głębokość ugrupowania pozostawiano oficerom. Wiele zależało od założenia w jaki sposób należało walczyć , czy za pomocą tarczy ( przepychanie) czy za pomocą włóczni ( pchnięcia) .

Genialność Epaminondasa polegała na tym że " odkrył " skuteczną metodę na zwycięstwo

czyli atak . :P

Pod Mantineją pokonał Spartan w dokładnie ten sam sposób jaki oni zastosowali pod Sepeją i Ajgospotamoj ;) Z tego wynika że mieli krótka pamięć ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.