Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Aleksander Suworow- ocena postaci

Recommended Posts

Estera   

Jakim był dowódcą? Jak oceniacie jego osiągnięcia? Jak wypada w porównaniu z innymi wodzami rosyjskimi, a jak prezentował się na tle dowódców wrogich mu państw? Zapraszam do dyskusji o tej jakże barwnej i kontrowersyjnej postaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   
Aleksandr Wasiljewicz Suworow (ros. Алекса́ндр Васи́льевич Суво́ров) (ur. 24 listopada 1729 w Moskwie, zm. 18 maja 1800 w Sankt Petersburgu)

W 1742 roku wcielony do wojska jako szeregowy, awans na oficera w 1754 roku.

Walczył z konfederatami barskimi.

Po szybkim szturmie zdobył 22 grudnia 1790 twierdzę Izmaił. Tam wypełniając rozkaz Suworowa żołnierze rosyjscy wymordowali przeszło 10 000 ludności cywilnej (w tym wiele kobiet i dzieci).

4 listopada 1794 roku w czasie szturmu Pragi, wojska dowodzone przez Suworowa, dokonały

rzezi ludności cywilnej. Zginęło podobno 20 tysięcy ludzi.

Po powstaniu, w Tulczynie, wydał książkę "Nauka zwyciężać"

ros. Наука побеждать

Zwolniony z wojska za odmowę przyjęcia do szkolenia pruskich regulaminów.

Później w 1799 roku dowodził rosyjskimi wojskami we Włoszech

Podwładnymi i wychowankami Suworowa byli: Michaił Kutuzow, książę Piotr Bagration, zdecydowanie najlepszy spośród dowódców rosyjskich Epoki Napoleońskiej.

Cytaty z wikipedii, nie mam niestety dostępu do innych źródeł ;)

Spotkałem się kiedyś z opinią, że talenty dowódcze, miał porównywalne z Napoleonem, ale nigdy się nie spotkali na polu bitwy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
adam1234   

"Kula głupia, bagnet zuch" ;)

No i jego uczniem był najlepszy dowódca rosyjski epoki - Bagration.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Okrutny, szalony wódz, zdolna bestia. Jeden z najważniejszych wodzów doby XVIII i początku XIX wieku. Dziwak i cudak.

No i jego uczniem był najlepszy dowódca rosyjski epoki - Bagration.

To dowodzi, że znał się na rzeczy. Był zdolnym wodzem, jednak pokonał go marszałek napoleoński. Dał się złapać w pułapkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Oczywiście- żeby ktoś mógł wygrać, ktoś musi przegrać. Zwycięzca jest tylko jeden ;) Ale ta porażka była potężna. Chodzi o potencjalne zwycięstwo- wiele mogłoby dać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
adam1234   

No ale Napoleon był już blisko, lud go kochał (jak zawsz zresztą ;) ). Co prawda nie byłoby już wtedy żadnej armii do obrony Francji, ale wtedy były jeszcze żywe tendencje rewolucyjne. Suworow musiał przegrać atakująć rdzenne terytoria francuskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Mogę się zgodzić, ale lepiej, że przegrał z Masseną w szwajcarskim bastionie ;)

Byron interesująco podsumował Suworowa: "bohater, bufon, półdemon i półplugawiec" :razz: Macdonell również ciekawie o nim pisał: "czasem błazen, czasem Spartanin"; "Jako strateg polegał tyleż na mapach co na modłach. Jako taktyk uznawał tylko jedną prostą zasadę:'iść na nieprzyjaciela i zaatakować go'".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Czasem najprostsze zasady są najskuteczniejsze ;) Bonaparte też czasem stawiał na prostotę. Często improwizacja przy odrobinie szczęścia i z wykorzystaniem swoich zdolności, to klucz do sukcesu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Chyba nie w całej prostocie jego zasad kryje się glębia, bowiem wynika to z jego słów:

" Rekonesans ??? Dajcie spokój To dobre dla tchórzów . To zda się tylko na to ,aby ostrzec wroga ,że jesteśmy obecni .Nieprzyjaciela zawsze znajdziesz ,bylebyś chciał . Kolumny na bagnety ,broń biała : do ataku ,żelazo w brzuch wroga, oto moje rekonesanse! Jeden rzut oka ,predkość ,siła -oto moje manewry"

Cyt. z HB'ka "Fuengirola 1810" K.Mazowskiego.

Jak widać po jego słowach, był to człowiek zdecydowany do bólu, o silnej woli i determinacji. Agresywny i bojowy, atakować od razu po co czekać. Jednakw tym prostackim można by pomysleć rozumowaniu, jest ziarno prawdy, bowiem czy nie zdecydowany zaskakujacy atak to także nie jest także domena Bonapartego? Czy ten rzut oka, impet i robienie wrażenia na wrogu to nie cecha także napoleońskiej armii? Co prawda silny atak na bagnety z impetem to dzieło Rosjan , a ci z pewnością bić się umieją i wytrzymałość ich zdumiewała Francuzów. Jeśli Suworow nie miałby pod sobą kupe hołoty ,która nie tylko nie ucieka przed salwami ,ale jeszcze prze naprzód i spycha ostrzem wroga siejąc panikę, czy jego rozumowanie byłoby wtedy takie same?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.