Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Najważniejsze obiekty w powstańczej Warszawie

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Dokumenty takie jak "Wykaz obiektów na terenie Obwodu AK Warszawa-Praga przewidzianych do zdobycia i ochrony po wybuchu powstania" z 16 lipca '44, "Rozkaz operacyjny Komendy Okręgu Warszawa AK" z 25 lipca '44 czy też "Wykaz obiektów do zdobycia i ochrony w okręgu AK Warszawa po wybuchu powstania oraz kalkulacja sił" z 25 lipca '44, pokazują nam, jak dokładne były plany dowództwa AK w kwestii zajmowania ważnych obiektów. Teraz rodzi się pytanie. Co tak naprawdę było dla AK ważne czy to z punktu widzenia czysto wojskowego, jak i propagandowego? Które budowle były najważniejsze, dla powodzenia powstania? Jaka była ich rola?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Dokumenty takie jak "Wykaz obiektów na terenie Obwodu AK Warszawa-Praga przewidzianych do zdobycia i ochrony po wybuchu powstania" z 16 lipca '44,

Tu jak zapewnie wiesz, nie było szansy :cry:

Co tak naprawdę było dla AK ważne czy to z punktu widzenia czysto wojskowego,

Mosty. Wszystko inne jest nieważne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Tu jak zapewnie wiesz, nie było szansy :cry:

Wiem wiem, dokument wrzuciłem tylko aby pokazać, że były konkretne plany względem poszczególnych budynków;)

Mosty. Wszystko inne jest nieważne.

Oj, nie zgodzę się. Most były ważne, ale nie najważniejsze. Bo zastanówmy się tak na spokojnie. Mosty potrzebne były, aby ułatwić ACz przeprawę przez Wisłę, i wspomożenie tym samym powstania. Jednak to czy te mosty miałyby znaczenie, zależałoby już od ACz. Gdyby Rosjanom naprawdę zależało na udzieleniu pomocy Warszawie, podejrzewam iż zrobiliby to bez problemów (jeśli się mylę, niech ktoś mnie poprawi). Podobnie sprawa miała się z dworcami. Ważne, ale nie najważniejsze. Zanim powiemy, które obiekty były ważniejsze, zastanówmy się, który "typ" był ważniejszy dla powstańców. Te ważne ze stricte militarnego punktu widzenia, czy te o znaczeniu propagandowym. Zaryzykowałbym tutaj stwierdzenie, iż te propagandowe. A pod tym terminem rozumiem chociażby opanowanie jak największego obszaru w centrum miasta, i to w dużej mierze udało się osiągnąć. Zgadzam się, że mosty były ważne, że dworce były ważne, ale kto wie, czy większego znaczenia nie miało właśnie opanowanie centrum miasta. Polacy bez pomocy Rosjan nie mieli szans na zwycięstwo, więc obiekty o znaczeniu militarnym tracą tu trochę na znaczeniu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
ale kto wie, czy większego znaczenia nie miało właśnie opanowanie centrum miasta. Polacy bez pomocy Rosjan nie mieli szans na zwycięstwo, więc obiekty o znaczeniu militarnym tracą tu trochę na znaczeniu.

Założeniem było przywitanie ACZ jako gospodarza.

Ale trzeba było "wyzwolicielom" trochę pomóc.

Jeśli nie dworce i mosty, to tereny nadwiślańskie. Czyli Czerniaków, Sielce, Marymont.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jeśli nie dworce i mosty, to tereny nadwiślańskie. Czyli Czerniaków, Sielce, Marymont.

A jakie miały one znaczenie?

Założeniem było przywitanie ACZ jako gospodarza.

Ale trzeba było "wyzwolicielom" trochę pomóc.

Pomóc w czym? W przejściu przez Wisłę? Nie jestem pewien, czy oni tej pomocy potrzebowali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Pomóc w czym? W przejściu przez Wisłę? Nie jestem pewien, czy oni tej pomocy potrzebowali.

Przecież jest jasne, że gdyby Rosjanie chcieli zdobyć Warszawę to by to zrobili.

Ale chyba my, jako " sojusznicy" powinniśmy im jakoś pomóc.

A dla "międzysojuszniczej " pomocy to co napisałem wcześniej ma znaczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ale chyba my, jako " sojusznicy" powinniśmy im jakoś pomóc.

Żeby opanować mosty trzeba by użyć sporych sił, ponieważ te wyznaczone, okazały się być za małe. Tym samym trzeba by uszczuplić siły wewnątrz miasta. To z kolei zmniejszało szansę na opanowanie dużej części miasta. A jednak opanowanie centrum miasta wraz z najważniejszymi budynkami, jest jak na moje oko, było więcej warte od utrzymania mostów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

A ja powiem trochę inaczej. Oczywiście mosty, dworce były ogromnie ważne. Ale przecież ważne było także utrzymanie elektrowni, żeby zapewnić miastu prąd oraz kontrola w dostarczaniu wody do powstańczej części miasta.

Nie są to może kluczowe obiekty w przebiegu Powstania, ale także ważne :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ale przecież ważne było także utrzymanie elektrowni, żeby zapewnić miastu prąd oraz kontrola w dostarczaniu wody do powstańczej części miasta.

Ważne ale w jakim okresie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Ważne ale w jakim okresie?

Do momentu kiedy nie zerwane były linie energetyczne, a wodociągi to chyba tak długo jak się da. Znamy przecież problemy z jakimi musieli się uporać powstańcy, gdy Niemcy zakręcili "kurek".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Do momentu kiedy nie zerwane były linie energetyczne, a wodociągi to chyba tak długo jak się da.

Nie rozumiesz o co chodzi. W założeniu dowództwa AK Warszawa miała być wyzwolona w miarę szybko. A przy takim planie, wodociągi i elektrownie schodzą na plan dalszy. W końcu da się te kilka dni wytrzymać bez wody i prądu. Tak na dobrą sprawę, to te obiekty zaczęły odgrywać większą rolę, dopiero w momencie, kiedy jasne było, że walka szybko nie dobiegnie końca. Na początku znacznie większe znaczenie miały mosty i dworce, oraz wspominane już tutaj zajęcie jak największej części miasta w centrum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Nie rozumiesz o co chodzi. W założeniu dowództwa AK Warszawa miała być wyzwolona w miarę szybko. A przy takim planie, wodociągi i elektrownie schodzą na plan dalszy. W końcu da się te kilka dni wytrzymać bez wody i prądu. Tak na dobrą sprawę, to te obiekty zaczęły odgrywać większą rolę, dopiero w momencie, kiedy jasne było, że walka szybko nie dobiegnie końca. Na początku znacznie większe znaczenie miały mosty i dworce, oraz wspominane już tutaj zajęcie jak największej części miasta w centrum.

No racja, nawet o tym pomyślałam o tym w taki sposób.

I jeszcze zapytam, bo nie wiem, czemu centrum było takie ważne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Nie rozumiesz o co chodzi.

:oops: Argh, rzeczywiście źle zrozumiałem pytanie. W takim razie poprawiam się. Elektrownia i wodociągi powinny być szturmowane dopiero w chwili, gdy okazało się, że powstanie nie potrwa tylko zaplanowanych kilku dni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
I jeszcze zapytam, bo nie wiem, czemu centrum było takie ważne?

To już akurat wyjaśniałem :D Parę postów wyżej.

Elektrownia i wodociągi powinny być szturmowane dopiero w chwili, gdy okazało się, że powstanie nie potrwa tylko zaplanowanych kilku dni.

Tutaj nie zgodzę się absolutnie. Założenia to jedno, dowództwo ma też obowiązek brać pod uwagę rozwiązania alternatywne. Nie mogli mieć pewności, że wszystko pójdzie po ich myśli (abstrahując już od rzeczywistości), więc musieli przygotować się do ewentualnego przedłużenia walk. Dlatego też mimo wszystko takie obiekty jak elektrownie czy wodociągi znaczenie miały, ale ciężko uznać je za najważniejsze na samym początku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oj, nie zgodzę się. Most były ważne, ale nie najważniejsze. Bo zastanówmy się tak na spokojnie. Mosty potrzebne były, aby ułatwić ACz przeprawę przez Wisłę, i wspomożenie tym samym powstania.
Pomóc w czym? W przejściu przez Wisłę? Nie jestem pewien, czy oni tej pomocy potrzebowali.

To ja zapytam tak, gdyby powstańcy zdobyli mosty którędy Niemcy puszczaliby zaopatrzenie na front wschodni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.