Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Indywidualność w średniowieczu

Rekomendowane odpowiedzi

Anonimowy twórca Bogurodzicy? Wiemy, że w średniowieczu kwestię autorstwa postrzegano zupełnie inaczej niż obecnie; autor, najczęściej duchowny, pisał przede wszystkim dla "pomnożenia chwały Bożej", o prawdach powszechnie znanych i akceptowanych(...), swoje własne imię pokornie przemiliczając.(...)

O ile pisał pieśni religijne, a i to nie zawsze (dobra, chorały tak, ale już świeckie pieśni o tematyce religijnej miewają znanych autorów)

Tyle, że tych pieśni religijnych nie powstało znowu aż tak wiele w porównaniu z płodami całkiem znanych i adorowanych postaci.

Chciałabym zauważyć ,że większość tworzyła w średniowieczu dla Boga..taki był ich główny cel.A chwała i "kasa" mało możliwa .

Rany Boskie, skoro zdobycie sławy było mało możliwe to czemu tylu ludzi ją zdobyło? Mam powtórzyć swojego posta?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Podaj mi, ale tak bez szukania w necie, jakis poemat Wolframa von Eschenbach. Bez szukania w necie i gdziekolwiek indziej. Licze na uczciwosc rozmowcy...

To byl poeta slawny i znany i uznany. Tyle, ze zapomniany calkowicie. Bo swiecki.

Villona znamy przez przypadek.

Co do Marii z Francji. Raz: prosze, "ksywa" to dobre dla jakiegos hiphopa. Dwa, oswiec mnie, ale tak z tytulami i nazwiskami, i to bez ryzykownych hipotez, kto to byl.

No i kolejna prosba. Mniej grzeczna. Nie badz chamem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Lu Tzy - masz rację - nie wszystko w wiekach średnich powstawalo "ku większej chwale Boga" - ad maiorem Dei gloriam. Jest tylko jeden problem - nie bylo wtedy praw autorskich, pieśniarze grali i śpiewali o zwyklych historiach, o walkach i bitwach [tzw. chancon de geste - pieśni o czynach], czy wreszcie utwory rzeczywiście ku chwale boskiej.

Brak praw autorskich, wykonywanie cudzych utworów, nie tylko w miastach czy miasteczkach ale na dworach, nieco zmienianych przez kolejnych minstreli pozwala nam czasem tylko określić jednego z wykonawców albo z grubsza przypisać do jakiegoś rejonu, skąd dana pieśń pochodzi.

Najslynniejsze polskie chancon de geste, o jakim wiemy to w zasadzie Kronika Galla Anonima, choć to ani Gall ani Anonim. To my teraz podejrzewamy że mógl być Francuzem, to my teraz nie znamy jego historii i skąd on do nas przybyl. Wtedy bylo to bardzo jasne, poza tym wiele takich osób bylo wówczas na chyba wszystkich dworach europejskich. Zupelnie inna sprawa jest taka że wiele utworów średniowiecznych jest znanych w odpisach, kolejnych kopistów, kopiowanych kolejny raz gdzieś na dworze czy klasztorze.

Co do chwaly Boga - pieśń w stylu chancon de geste, czy zwykle pieśni minstrelów powstawaly by mieli z czego żyć, bo za taką kronikę wladca dawal wikt, opierunek, konia i jeszcze grosza nie skąpil. Ad maiorem... mogli pisać jedynie mnisi lub szerzej stan duchowny którzy mieli z urzędu dochody i nie musieli dbać o to by zadbać o swoje życie.

Średniowiecze bylo taką samą epoką jak każda inna, tylko o nim wiemy malo bo nie zachowala sie odpowiednia ilość źródel mówiąca że konkretna osoba napisala to albo tamto.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Podaj mi, ale tak bez szukania w necie, jakis poemat Wolframa von Eschenbach. Bez szukania w necie i gdziekolwiek indziej. Licze na uczciwosc rozmowcy...

Umiesz mi wyjaśnić co dzisiejszy poziom wykształcenia ma do tego, że ludzie w wiekach XII-XV pisali dla osobistego sukcesu i prestiżu? Oni nie chcieli być znani w XXI wieku bez szukania w necie, ale wśród swoich, wśród dam, które mdlałyby na ich widok i panów, którzy za pieśni dawaliby im konie, jedwabie i futra.

Jeśli zaś nie do tego pijesz (na co liczę, bo jeśli jednak jest tak, jak myślę, to wywód jest to wyjątkowo kretyński) to nie widzę związku z tematem rozmowy w ogóle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Rabelais i jego dzielko jest ci mam nadzieje znane? Toz z Chaucerem czy Boccaciem? O von Eschenbachu podreczniki licealne nie wspominaja i nie wspominaly 20 lat temu. On i wielu innych ulegli calkowitemu zapomnieniu. Bo ich slawa byla nikla i ograniczona.

Nota bene: w spisie oczekiwanych przez uznany talent korzysci maly blad sie wkradl. Te futra, szkapy i te pe to - tak od konca XIII wieku - tez od mdlejacych niewiast ;)

Moze nawet i wczesniej. Takie imponderabilium dworskiej milosci :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
O von Eschenbachu podreczniki licealne nie wspominaja i nie wspominaly 20 lat temu. On i wielu innych ulegli calkowitemu zapomnieniu. Bo ich slawa byla nikla i ograniczona.

Widocznie kiepsko pisali, skoro się i nich nie pamięta, ale nie znaczy to, że pisali na chwałę bożą!

Nie chcieli być znani w XXI wieku bez szukania w necie, ale wśród swoich, wśród dam, które mdlałyby na ich widok i panów, którzy za pieśni dawaliby im konie, jedwabie i futra.

EDIT: to teraz przeedytujcie posty Lu Tzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.