Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
JASNY CELSTYN

Mieszczanie ich postawa wobec króla

Rekomendowane odpowiedzi

Szukać szukali na pewno, ale w pewnym momencie głównie przez przywileje szlacheckie w przeciwieństwie do wielu krajów zachodnich w Polsce nie wykształciło się silne mieszczaństwo, które często właśnie na zachodzie było dużym oparciem dla panujących.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Czy mieszczanie szukali współpracy, porozumienia z władcami jagiellońskimi w celu podniesienia ich znaczenia ustrojowo politycznego?

Ci pruscy tak, bo mieli duży interes w wyzwoleniu się spod buta krzyżackiego. Reszta - niespecjalnie, choć może to wina obydwu stron.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy mieszczanie szukali współpracy, porozumienia z władcami jagiellońskimi w celu podniesienia ich znaczenia ustrojowo politycznego?

Szukali, ale z różnym skutkiem, gdyż panowanie Jagiellonów to wzrost znaczenia szlachty w życiu gospodarczym i politycznym - kosztem osłabienia pozycji chłopów i mieszczan.

Oto przywileje nadane szlachcie przez Jagiellonów, w których znajdziemy ustawy antymieszczańskie:

- statuty nieszawskie z 1454r. (Kazimierz IV Jagiellończyk)- szlachta małopolska [w Wielkopolsce praktyka ta istniała już wcześniej] za przestępstwa dokonane przeciwko życiu lub zdrowiu szlachcica, uzyskała prawo pozywania mieszczan przed sądy ziemskie [odtąd nie miejskie]

- sejm w Korczynie w 1456r. (Kazimierz IV Jagiellończyk) - odebranie miastom prawa głosu w sprawie nakładanych na nie podatków [z wyjątkiem Prus]. Podatki mogły być nakładane bez pytania mieszczan o zgodę.

- przywilej piotrkowski z 1496r.(Jan I Olbracht) - zakaz posiadania dóbr ziemskich przez mieszczan (w 1543r. nakaz sprzedaży posiadanych majątków) - nie obowiązywało pięciu największych miast. Zwolnienie z ceł towarów szlacheckich dla siebie lub w swoich dobrach wytworzone .Wprowadzenie taks wojewódzkich - obniżenie cen na towary miejskie. Wyłączność piastowania przez szlachtę wyższych urzędów kościelnych.

- Toruń 1520r. - (Zygmunt I Stary) - wolna żegluga po Wiśle [tylko dla szlachty]

- Bydgoszcz 1520r. (Zygmunt I Stary) -ograniczenie praw sądów miejskich gdy sprawcą był szlachcic.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.