Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Niepokoje związane z bezkrólewiem po śmierci Ludwika Węgierskiego najgwałtowniej przebiegały w Wielkopolsce. Licznych zwolenników miał tam książę mazowiecki Siemowit IV, ale miejscowy starosta Domarat z Pierzchna mocno wspierał kandydaturę Zygmunta Luksemburskiego, męża starszej córki Ludwika, Marii. Za Domaratem stanęli tylko jego krewni z rodu Grzymalitów. Zdecydowana większość szlachty sympatyzowała ze stronnictwem "ziemian" czy "ziomków", które pod wodzą kasztelana nakielskiego Sędziwoja Świdwy z Szamotuł, z rodu Nałęczów oraz wojewody poznańskiego Wincentego z Kępy, z rodu Doliwów nie miało jednak wyraźnego programu. Spajała tę grupę ogólna niechęć do Grzymalitów.

Co wiecie o tej "wojnie"? Jaki miała przebieg i jaki był jej wpływ na dalsze losy Polski?

Zapraszam serdecznie do dyskusji :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Siemowit IV nie miał większych szans na opanowanie tronu. Zajęcie Kujaw to wszystko na co było go stać, nie miał szans w starciu z wojskami małopolsko - węgierskimi (wrzesień 1383 r.). Obwołał się królem, ale nie miało to większego wydźwięku. Co ciekawe - książę planował nawet uprowadzenie Jadwigi Andegaweńskiej, by zawrzeć z nią ślub i ułatwić sobie drogę do tronu w Krakowie. Zamiar jednak nie powiódł się, gdyż Elżbieta Bośniaczka zwlekała z wysłaniem córki do Polski. 2 marca 1384 r. panowie polscy dali Elżbiecie ultimatum: albo Jadwiga przybędzie do Korony najpóźniej w maju 1384 r. albo wszelkie umowy zostają zerwane. Bośniaczka wpierw wysłała Zygmunta Luksemburczyka do Polski, jednak zamiar się nie powiódł, więc na jesień Jadwiga była już w Polsce. 16 października została koronowana na króla Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co wiemy o samych walkach? Wszak pod Pyzdrami w styczniu 1383 roku połączyły się siły "ziemian" ze zwolennikami Siemowita. Grzymalici schronili się w zamkach i wypadami łupili dobra przeciwników. Nałęcze zaś pustoszyli majątki Grzymałów. Trwała te szarpanina wiele miesięcy, tracąc po drodze jasność tego, kto, z kim i o co walczy, zaczęły przeważać waśnie rodzinne. Praktycznie aż do objęcia władzy przez Jagiełłę trwały walki. Czy były jakieś znane bitwy, szturmy i inne historie? Co na to nasi forumowi mediewiści?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.