Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Vanitas

Chrystianizacja

Rekomendowane odpowiedzi

Vanitas   

Mam za zadanie napisać wypracowanie na temat "Sposobów chrystianizacji w średniowieczu". Materiał którego to dotyczy to Polska pierwszych Piastów, ale pomyślałem że dobrze by było wspomnieć o krucjatach, jako misji chrystianizacyjnej, kora połączyła cała ówczesna Europę . Proszę o pomocne artykuły, informacje i etc. Założyłem z góry podział na sposoby pokojowe oraz narzucane siłą. Z góry dziękuje za pomoc.

PS. Dodam ze szukałem i mimo tego uważam ze moje materiały są niewystarczające do napisanie takiego referatu na poziomie rozszerzonym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
ale pomyślałem że dobrze by było wspomnieć o krucjatach, jako misji chrystianizacyjnej, kora połączyła cała ówczesna Europę

Jak rozumie chodzi Ci o krucjaty do Ziemi Świętej. Krucjaty- nie są chrystianizacja.

Krucjaty do Ziemi świętej nie miały na celu nawracania Arabów- ale Zdobycie Jerozolimy.

Krucjaty na półwyspie Iberyjskim miały na celu wyparcie Maurów, a nie ich nawracanie.

Podobnie krucjaty przeciw Turcji.

Krucjata i chrystianizacja to dwie odrębne sprawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca. Wypady przeciw pogańskim ludom Europy Północno-Wschodniej również miały charakter krucjat, a na celu miały zawsze chrystianizację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
No nie do końca. Wypady przeciw pogańskim ludom Europy Północno-Wschodniej również miały charakter krucjat, a na celu miały zawsze chrystianizację.

Gdzie?! Przykład poproszę.

To były krucjaty, a nie misje chrystianizacyjne. Na przykład takie wyprawy Sasów albo Polaków na Pomorzan. Albo Mazowszan na Prusy. Albo wyprawy węgierskie na Połowców. Albo wyprawy Rusinów na Połowców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
No nie do końca. Wypady przeciw pogańskim ludom Europy Północno-Wschodniej również miały charakter krucjat, a na celu miały zawsze chrystianizację.

Gdzie?! Przykład poproszę.

To były krucjaty, a nie misje chrystianizacyjne. Na przykład takie wyprawy Sasów albo Polaków na Pomorzan. Albo Mazowszan na Prusy. Albo wyprawy węgierskie na Połowców. Albo wyprawy Rusinów na Połowców.

One wszystkie mialy zbozny cel: nawrocic pogan.

Ze przy okazji paru kolesi moglo dorwac ziemi wiecej - drugorzedne. Krucjata - wiec dla wiary,,,,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gdzie?! Przykład poproszę.

To były krucjaty, a nie misje chrystianizacyjne. Na przykład takie wyprawy Sasów albo Polaków na Pomorzan. Albo Mazowszan na Prusy. Albo wyprawy węgierskie na Połowców. Albo wyprawy Rusinów na Połowców.

Dokładnie jak powiedział Lu Tzy... Miały one charakter krucjaty i oficjalnym celem było nawrócenie pogan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
krucjata

1. «wyprawa wojenna podejmowana w XI–XII w. przez chrześcijaństwo zachodnie w celu zdobycia Ziemi Świętej»

2. «każda wyprawa wojenna inicjowana przez papiestwo przeciwko poganom lub przeciwnikom Kościoła»

3. «kampania przeciwko komuś lub czemuś»

Gdzie tu pisze "w celu nawrócenia pogan"?!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

3. Kampania wojenna inicjowana przez papiestwo przeciwko poganom (trzeba na prawdę się postarać, żeby się nie domyśleć, że jeżeli papiestwo inicjuje wyprawę przeciw poganom to w celach chrystianizacji - bo w jakich? Wejdą, pobiją i wezmą łupy? Tak robią poganie. A co robili chrześcijańscy władcy? Gratuluję znajomości historii :| ) lub przeciwnikom Kościoła (tu mowa o heretykach - a po co na nich robiono wyprawy? W tym samym co przeciw poganom... Ech...).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

chaemuaset chyba nie rozumiesz pojęcia "krucjata", skoro twierdzisz, że była to wyprawa w celu chrystianizacji. Bądź mylnie przekonany dalej, adios!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Boże! Gdzie Ty studiujesz?! Doskonale rozumiem pojęcie krucjaty. A unikanie dalszej polemiki jest po prostu poddaniem się i przyznaniem racji swojemu rozmówcy. Tym, samym swoim powyższym postem pokazałaś, że mam rację...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Boże! Gdzie Ty studiujesz?! Doskonale rozumiem pojęcie krucjaty. A unikanie dalszej polemiki jest po prostu poddaniem się i przyznaniem racji swojemu rozmówcy. Tym, samym swoim powyższym postem pokazałaś, że mam rację...

Nie unikam polemiki. Unikam bezsensowej wymiany zdań z kimś kto nie odróżnia krucjaty od misji chrystianizacyjnej.

A krucjaty do Ziemi Świętej były organizowane w celu wyzwolenia z rąk pogan Ziemi Świętej, czyli przegnaniu stamtąd muzułmanów. A więc nie miały na celu ich nawracania. Tak samo było w Hiszpanii i podobnie (ale nie tak samo) na Pomorzu. Zresztą papieże nawoływali do wyzwolenia Ziemi Świętej z rąk muzułmanów, a nie nawoływali do chrystianizacji muzułmanów na chrześcijaństwo.

Pewnie jeszcze stwierdzisz w myśl tego, że "krucjata miała cel również chrystianizacyjny", że (zgodnie z twoją tezą) śś. Cyryl i Metody, św. Wojciech prowadzili też krucjaty? W końcu byli na wyprawie chrystianizacyjnej w dalekich rejonach nieznanych im krajów, choć nie była to wyprawa zbrojna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Mam wrazenie, ze oporujacy tezie o chrystianizacyjnym charakterze krucjat zrownuja chrystianizacje z nawracaniem.

To nie tak. Cel krucjaty to chrystianizacja kraju. Czy to odzyskanie Jerozolimy, czy pozyskanie Pomorza. Lud mozna wyrznac, jesli przeszkadza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A krucjaty do Ziemi Świętej były organizowane w celu wyzwolenia z rąk pogan Ziemi Świętej, czyli przegnaniu stamtąd muzułmanów.
I co przegnali ich? Nie. Miały one na celu, owszem, odbicie Ziemi Świętej, ale źle to rozumiesz. Celem były zniesienie tam władzy muzułmańskiej i ustanowienie chrześcijańskiej - nie przegnanie muzułmanów.
A więc nie miały na celu ich nawracania.
Owszem, że miały. Jak można popełniać tak proste błędy - nie mogę ich nazwać nawet kolokwialnymi.
a nie nawoływali do chrystianizacji muzułmanów na chrześcijaństwo.
Co z Ciebie za historyk?! Gdybyśmy wszyscy w ten sposób interpretowali źródła historyczne, to nic byśmy nie wiedzieli. Logiczne jest, że w perspektywie widział nawracanie, ale raczej nie był by to zbyt podniosły argument, dla zorganizowania tak wielkich wypraw, prawda?
Tak samo było w Hiszpanii
W Hiszpanii, zgodzę się - muzułmanów przegnano.
podobnie (ale nie tak samo) na Pomorzu.
Nie - tutaj nie chodziło od odbicie ziemi z rak pogan - nikt nie miał do tego prawo - ale nawrócić kilka duszyczek to był szczytny cel...
Pewnie jeszcze stwierdzisz w myśl tego, że "krucjata miała cel również chrystianizacyjny", że (zgodnie z twoją tezą) śś. Cyryl i Metody, św. Wojciech prowadzili też krucjaty? W końcu byli na wyprawie chrystianizacyjnej w dalekich rejonach nieznanych im krajów, choć nie była to wyprawa zbrojna.
Jak Ty mieszasz pojęcia...

Krucjata - zbrojna wyprawa mająca na celu obronę lub szerzenie chrześcijaństwa.

Misja chrystianizacyjna - misja duchownych mająca na celu szerzenie idei chrześcijańskich wśród pogan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Gdzie w tych fragmentach jest napisane, że krucjaty miały charakter chrystianizacji, czyli jak twierdzisz szerzenia chrześcijaństwa?

chrystianizacja «wprowadzanie religii chrześcijańskiej wśród ludów pogańskich»

Mowa Urbana II:

"Jest koniecznością, abyście niezwłocznie podążyli z pomocą waszym braciom zamieszkującym na Wschodzie i potrzebującym waszej, niejednokrotnie obiecywanej im pomocy. Na nich zwalili się bowiem Turcy i Arabowie. Zajmując coraz dalsze ziemie tychże chrześcijan, uzyskali nad nimi przewagę, niejednokrotnie rozbijając ich w walce, wielu zabili lub wzięli do niewoli, kościoły porozbijali, a imperium spustoszyli.

Dlatego zwracam się z pokorną prośbą, nie ja, lecz Pan, abyście wy, głosiciele Chrystusowi, pomogli wschodnim chrześcijanom i wypędzili z granic chrześcijańskiego świata ludzi tego niecnego rodzaju.

Wszystkim idącym tam, w wypadku ich zgonu na lądzie czy morzu lub w boju z poganami, od tej chwili odpuszczone będą grzechy. Te przyrzeczenia idącym daję ja, jako upoważniony przez Boga".

( Mowa Urbana II na synodzie w Clermont, 1095 rok)

"Dzieje pierwszej krucjaty.." Anonima:

(...) uczynił się ruch niemały we wszystkich krainach Galii, aby każdy czystego serca i myśli, który pragnie podążać według wskazań Pana i wiernie za nim nieść krzyż, nie opóźnił śpiesznego ruszenia do Świętego Grobu. Apostolski zatem rzymskiej stolicy zwierzchnik Urban II zwołał natychmiast biskupów, opatów i księży z krajów zaalpejskich, rozpoczynając z nimi poufne narady i wydając rozkazy. Powiedział też, że ktokolwiek chce zbawienia duszy, nie może się wahać, ale ma kornie iść drogą Pana, a jeżeli popełnił grzechy, miłosierdzie Boże zmaże je. Dodał także apostolski zwierzchnik: „Bracia, wiele wypadnie wam cierpieć w imię Chrystusa: i nędzę, i biedę, niewygody, głód, pragnienie i inne tego rodzaju przykrości, jak to Pan powiedział do swych uczniów: Nie wahajcie się iść przed ludźmi; daję wam głos i mowę a następnie otrzymacie sowitą odpłatę” (...) Frankowie słysząc owe słowa zaczęli gorliwie nosić na swym prawym ramieniu znak krzyża, stwierdzając, iż jednomyślnie chcą iść w ślady Chrystusa, aby dzięki temu wybawionymi zostać od mocy piekielnych

(Anonima dzieje pierwszej krucjaty albo czyny Franków i pielgrzymów jerozolimskich, Warszawa-Kraków, 1984, s. 19-20.)

I cały czas obrażasz (używasz wydaje mi się argumentów personalnych co jest chyba zakazane przez konstytucję forum) mnie i moją wiedzę. Proszę o wycofanie oszczerstw w moim imieniu i o zaprzestanie praktyki polegającej na oczernianiu mnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie są to oszczerstwa. Przepraszam za tak ostre słowa ale aż poraziła mnie Twoja niewiedza i nieznajomość wiedzy podręcznikowej. Jest jak jest i nie mam zamiaru tego pomijać milczeniem. Poza tym nie prowadzę praktyki oczerniające Twoją osobę, ale krytykuję Cię za Twoje błędy. Fakt, nie powinienem użyć tak ostrych słów, za co jeszcze raz przepraszam, ale nie cofnę mojego stwierdzenia o Twojej ignorancji - mam do tego pełne prawo, gdyż całkowicie ją wykazujesz (brak wiedzy podręcznikowej).

Mam propozycję: zajrzyj sobie chociażby i na Wikipedię pod hasłem krucjata - nawet tam (co się rzadko zdarza) wiedzą jak to wyglądało.

Jest to zła interpretacja źródeł. Argumentum ex silentio - nawracanie na chrześcijaństwo było logiczną dla wszystkich ówczesnych konsekwencją zwycięstwa krucjat. Zastanów się logicznie. Podbili by tyle ziem i nie nawrócili tylu niewiernych? Przecież w oczach ówczesnych to niemalże grzech. Jeszcze raz podkreślam: W idei krucjat nigdy nie znajdziesz ani słowa o nawracaniu: po pierwsze, iż było to sprawą oczywistą, po drugie, że był to argument zbyt słaby aby zebrać rycerstwo.

Urban II mówiąc o wypędzaniu miał na myśli nie wypędzenie muzułmanów, ale zmianę rządów.

Poza tym ciągle zapominasz, że krucjaty to nie tylko wyprawy do Ziemi Świętej ale też rekonkwista, wyprawy przeciw heretykom i poganom.

A z resztą. Walka z poganami nie jest sama w sobie walką dla chrześcijaństwa?

A teraz: w jaki sposób "chrystianizowali" Krzyżacy...?? Zastanów się nad tym, gdyż mimo wszystko była to chrystianizacja. Zawsze, czy to siłą, czy po dobroci, nawracanie jest chrystianizacją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.