Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Ustrój Słowian

Recommended Posts

Narya   

Zastanawiam się nad ustrojem nie tylko politycznym, ale także społecznym i gospodarczym.

Wciąż nie wiele wiadomo na temat ustroju Słowian. Prawdopodobnie Słowianie byli zorganizowani w oparciu o organizację rodową. Ród stanowiła grupa osób która miała świadomość swojego pochodzenia od wspólnego przodka. Choć w skład rodu wchodzili również zaadaptowane lub w inny sposób przyjęte jednostki. Poszczególni członkowie rodu byli zorganizowani w rodziny, które te były złożone z dwojga rodziców i dzieci, mających na celu współżycie małżeńskie i wychowanie potomstwa. Chociaż mogły zdarzać się przypadki wielożeństwa. Co ciekawe wierność małżeńska była bardzo solidnie przestrzegana, ale rozwody były dopuszczone (ponoć Kościół walczył z nimi przez dziesięciolecia jeśli nie setki lat). Głową rodziny z absolutną władzą był ojciec. Kobiety bardzo szanowano i miały wyjątkową pozycję, ale były pod opieką i władzą swoich krewnych-mężczyzn.

Członków rodu wiązał kult wspólnych przodków, bóstw domowych oraz poczucie solidarności i obowiązku wzajemnego wspierania się.

Władzę nad rodem sprawował wiec (tj. zgromadzenie ogólne wszystkich pełnoprawnych współrodowców), ale często składano władzę na ręce jednego naczelnika, zwanego starostą rodowym. Prawdopodobne jest, że być może legendarny Piast Kołodziej został w legendzie takim właśnie naczelnikiem.

Okoliczne rody grupowały się w bractwa, a teren przez nie zamieszkały (najczęściej stanowiący jednostkę geograficzną) nazywał się opolem, tworzył plemię. A w obrębie plemienia formowały się zaczątki państwowości z własnym wiecem i obieralnym księciem.

Wydawać by się mogło, że w obrębie rodów istniała niemalże comuno, tj. wspólnota. Nie.

Pośród członków rodu nie panowała równość, lecz istniał swoisty podział społeczeństwa (czy można określić klasowym?), które wynikało: 1) z większego autorytetu czy 2) z zamożności niektórych jednostek. A więc rysując 4 grupy:

I możni przywódcy - - II średnio zamożni - - III ci, którzy nie mając wystarczających środków do życia szukali oparcia u zamożniejszych od siebie w zamian za świadczone usługi (nie przypomina wam to społecznego systemu w starożytnym Rzymie - klientelia?) - - IV niewolnicy, tzw. czeladź, albo "chlebojedźcy".

I przywódcy

II zamożni

III klienci

IV niewolnicy - czeladź

Oparte na "Słowiańszczyzna pierwotna" T. Manteuffel

Może ktoś wie coś więcej o ustroju Słowian? Albo w tym rysie ustroju przedstawionym przez mnie, jest błąd? Albo coś jest kontrowersyjnego? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Karol Modzelewski, Barbarzynska Europa.

Dobrze, ze ten pan przestal sie bawic polityka :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

A jak Karol Modzelewski zaprezentował ustrój Słowian? Mógłbyś szerzej przedstawić? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

:oops: Ano nie. Zbyt malo pamietam; dawno to czytalem.

Ogolnie, Modzelewski przedstawia wizje wzglednej jednosci kulturowej barbaricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.