Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Rajtaria, kirasjerzy, arkebuzeria

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Typ kawalerii używany w zachodnich armiach.To właśnie oni próbowali pokonać naszą kawalerię i rozbić naszą piechotę.

Tak naprawdę co o nich wiemy???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Widząc nieprzyjaciel nas już słabnących, rozkazał dwom kornetom rajtarskim, które w pogotowiu w sprawie stały przeciwko nas, aby się nami spotkały i ci sami za łaską Najwyższego zwycięstwo nam uczynili. Bo jak skoczyli do nas nie gotowych i zarazem wypuściwszy strzelbę poczęli odwrót czynić zwykłym sposobem dla nabijania, a drudzy po nich następowali strzelając, my nie czekając póki wszyscy strzelą, a widząc, że oni odwrót czynią, posunęliśmy się za nimi, jeno pałasze w ręku mając, a Ci zapomniawszy nabijać a drugi nie wystrzelił, tył podali i wpadli na wszystką Moskwę, która w bramie obozowej stała w sprawie i pomięszali ich wnet..."

To opis husarza pokazujący wypadek nieudanego karakolu rajtarii wobec atakującej husarii, co dowodzi wyższość husarskiej taktyki nad taktyką walki ogniowej rajtarii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Typ kawalerii używany w zachodnich armiach.To właśnie oni próbowali pokonać naszą kawalerię i rozbić naszą piechotę.

Tak naprawdę co o nich wiemy???

Coś tam wiemy :wink: Ale może uporządkujmy wiedzę na początek.

Kirasjerzy to ciężka jazda, która zastąpiła kopijników. Powstała już w XVI w., miała ciężkie uzbrojenie ochronne (kirys, hełm (choć nie zawsze), czasem nabiodrki), zaczepne to pałasz (czasem szpada), pistolety, w okresie późniejszym (XVIII w.) karabinek. Była to jazda używana głównie do uderzenia, ciężka i niezbyt szybka. Nowością w stosunku do kopijników był lżejszy pancerz, brak broni zaczepnej długiej. Pistolety stanowiły broń pomocniczą, dużo rzadziej stosowano karakol niż szarżę. Ewoluowała w okresie od 2 połowy XVII wieku. W XVI i XVII nie stanowiła zbyt licznego rodzaju wojsk.

Wbrew pozorom, dość podobna jazda do powyższej. Chociaż głównym elementem uzbrojenia były pistolety (w początkowym okresie puffery (wczesny pistolet z zamkiem kołowym - XVI w.)) i walczono głównie wspomnianym już karakolem, już jednak od czasów Gustawa Adolfa używana też do szarży. Co ciekawe, szwedzka rajtaria była lżejsza niż niemiecka, bo bez uzbrojenia ochronnego (zresztą, nie tylko szwedzka). Spotyka się też w historiografii podziały na rajtarię lekką i ciężką. Rajtaria też, w przeciwieństwie do kirasjerów była używana do działań dywersyjnych, wypadów na tyły wroga. Stanowiła podstawowy i najliczniejszy rodzaj jazdy w armiach zachodnich. Uzbrojenie zaczepne podobne jak u kirasjerów, z tym, że raczej szpada niż pałasz. Jazda lżejsza niż kirasjerzy.

Arkebuzeria natomiast była typową jazdą strzelczą, również powstała w XVI wieku. Z uzbrojeniem obronnym bywało róznie, raz było, raz nie. Podstawą było uzbrojenie zaczepne, arkebuz, 2 pistolety i szpada. Arkebuzerzy potrafili strzelać z konia i głównie walczyli konno, ale czasem też w szyku pieszym (w przeciwieństwie do dragonów, którzy walczyli głównie pieszo). Nie była to tak liczna formacja jak rajtaria, ale dużo liczniejsza niż kirasjerzy.

Co do wypowiedzi Jarpena na temat wyższości husarii. Pełna zgoda. Husaria biła na głowę nie tylko każdy, inny rodzaj jazdy, ale również piechoty. Mogę się tu rozpisać, ale nie wiem, czy nie złamię regulaminu (odbiegnięcie od tematu) a i sama kwestia husarii to baaaardzo obszerny temat. Jak jest wola, to w następnym poście :D

Na koniec dodam, że wysnułem pewną teorię. W pewnych okolicznościach, trudno było odróżnić na pierwszy rzut oka kirasjera, rajtara czy arkebuzera. Mogli mieć niemal identyczne uzbrojenie, zarówno ochronne jak i zaczepne. To, co rzeczywiście ich odróżnało, to taktyka walki i konie :idea:

Pozdrawiam.

//Adm. zapraszam w takim razie do wątków poświęconych ściśle husarii : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Ewoluowała w okresie od 2 połowy XVII wieku. W XVI i XVII nie stanowiła zbyt licznego rodzaju wojsk.

Zostawili tylko kirysy.

W pewnych okolicznościach, trudno było odróżnić na pierwszy rzut oka kirasjera, rajtara czy arkebuzera.

Zgadzam sie z Tobą nawet 355%.

Ja też mam pewną teorię:moim zdaniem rajtar to nic innego arkebuzer w armii szwedzkiej.Po porażkach poniesionych w walkach z kawalerią polską Gustaw Adolf przeprowadził reformę wojskową:zabrał jeździe zbroje i arkebuz i szkolił ich w szarży na białą broń.A nazwa pochodzi po prostu od słowa -reiter- (jeździec) ,którym pierwotnie określano tylko jazdę szwedzką.I ta nazwa przyjęła się w czasie Wojny Czterdziestoletniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.