Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Norton

Gnaeus Pompeius Magnus - ocena

Recommended Posts

Norton   

Jak oceniacie tą postać?

W 66 p.n.e. pokonał ostatecznie wojska Mitrydatesa VI Eupatora i narzucił Pontowi zwierzchnictwo rzymskie.

Zajął Syrię, kładąc kres panowaniu Seleucydów, i wkroczył do Judei, opanowując Jerozolimę w 63 p.n.e.

Zawarł umowę z Krassusem i Cezarem, tworząc nieformalny I triumwirat, zapewniając wszystkim trzem faktyczną władzę nad państwem.

[ Dodano: 2008-04-24, 14:36 ]

Uznawany w ówczesnym Rzymie za najlepszego wodza, wręcz legendę lepszego od Cezara. Po zwycięstwie pod Dyrrachium, którego nie wykorzystał przegrał pod Farsalos i w ten sposób rządy w Rzymie już samotnie mógł objąć Juliusz Cezar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
cosiek   

Nie można ocenić go źle. Wraz z Cezarem dokonał największych podbojów w historii Rzymu. Stworzył genialną, oddaną armię, która nie mogła sprostać geniuszowi Cezara.

Nadal uważam że gdyby chłopaki się nie pobiły i razem współdecydowali w państwie (wiadomo że nie miało to sensu) to mogliby razem wiele dokonać.

Wybudował do tego, w celu zwiększenia poparcia swojej osoby wśród ludności Rzymu, pierwszy teatr z kamienia (teatr Pompejusza). Zapomniałeś jeszcze dodać kwestii walki z piratami, którzy byli prawdziwą plagą handlu rzymskiego, i dopiero jego działania przyniosły Rzymowi ulgę!

Podsumowując Pompejusz był jednym z największych Rzymian, genialnych dowódców, umiejących zjednywać sobie ludzi, dobrych zarządców i konsekwentnych polityków.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amica   

A mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź, dlaczego tak uważasz, co przyczyniło się do jego wielkości ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.