Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Polska nauka w kryzysie?

Recommended Posts

Albinos   

Jakiś czas temu w kilku gazetach i czasopismach pojawiły się artykuły, z których lektury można by wywnioskować, że nasze rodzime szkoły wyższe prezentują niski poziom, a studenci i młodzi zdolni pracownicy są traktowani przez władze uczelni i profesorów po macoszemu. Ile jest w tym prawdy? Czy u Was wygląda to podobnie? A może jednak możecie powiedzieć, iż jesteście szczęśliwcami, którzy nie mogą narzekać na podejście wykładowców do studentów i poziom zajęć?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ucio   

Nie mogę się wypowiadać na ten temat, bo nie studiuje jeszcze ale czytałem niedawno w GW niezbyt pozytywne opinie studentów na temat przeprowadzania zajęć.

Chodziło głownie o niekompetencje wykładowców (ludzie wykładali rzeczy w z nosem w książce), przepełnione sale itd.

Aby nauka na polskich uniwersytetach była efektywniejsza trzeba koniecznie coś z tym zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o mnie to te "mniej kompetentne" zajęcia są prowadzone głównie z przedmiotów jak np. podstawy czegoś tam, gdzie materiału jest naprawdę niewiele a kurs ma tylko kilka spotkań. I nikomu to nie przeszkadza bo i tak wie że to są podstawy i nauczy się tego z książki bo wszędzie to znajdzie a to musi tylko zaliczyć. Z tego co rozmawiam z innymi studentami dziennych to jest dobrze. Te wszystkie pogłoski to chyba głównie o zaocznych są. Bo to co się tam dzieje to już jest masakra. Zwłaszcza jak uczelnia prywatna.

Ogółem mówiąc o przedmiotach ściśle związanych z moim kierunkiem, do tej pory jestem szczęśliwcem i trafiłem na porządnych wykładowców i ćwiczeniowców.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Te wszystkie pogłoski to chyba głównie o zaocznych są. Bo to co się tam dzieje to już jest masakra.

Tylko że w artykułach były wypowiedzi studentów dziennych i wieczorowych;)

Ogółem mówiąc o przedmiotach ściśle związanych z moim kierunkiem, do tej pory jestem szczęśliwcem i trafiłem na porządnych wykładowców i ćwiczeniowców.

Mam identycznie. Zarówno ćwiczenia jak i wykłady to naprawdę kawałek solidnej roboty. Z ćwiczeniowcami kontakt jest świetny. A już to co miałem w pierwszym semestrze na socjologii, to coś wspaniałego. Tam otwartego, pomocnego i pełnego zapału człowieka jak profesor prowadzący zajęcia, jeszcze nie widziałem. Jego naprawdę obchodzi los studenta, i to nie tylko w kwestii jego zajęć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak na innych uczelniach ale u mnie taki bardziej przyjazny stosunek do studenta chyba nakręcają takie semstralne ankiety anonimowe na temat prowadzącego. Jest tam kilka podstawowych pytań dotyczących tego jak prowadzone są zajęcia i jak bardzo według nas ten przedmiot jest przydatny dla naszego kierunku w perspektywie całego kierunku. Podobno wyciągają jakieś wnioski z tego i chyba co gorsi w ankietach mają jakieś konsekwencje. Choćby sam fakt dla prowadzącego że wypadł najgorzej jest jakąś motywacją i karą. Bo przecież na tym głównie żyje że tu pracuje. Ja nie wierzę że pracownicy naukowi mało zarabiają więc mają co utracić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Nie wiem jak na innych uczelniach ale u mnie taki bardziej przyjazny stosunek do studenta chyba nakręcają takie semstralne ankiety anonimowe na temat prowadzącego.

U mnie jest identycznie. Anonimowe ankiety na koniec semestru. I z tego co opowiadał mi ostatnio jeden doktor wynika, iż ono naprawdę biorą to sobie do serca.

Ja nie wierzę że pracownicy naukowi mało zarabiają więc mają co utracić.

To też pewnie w dużym stopniu zależy od uczelni. Im lepsza, tym lepsze zarobki. Jednak faktem jest, że niektórzy ciągną na dwóch uczelniach. A nie wydaje mi się, aby robili to, gdyby praca na jednej zapewniała im satysfakcjonującą ich zapłatę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To też pewnie w dużym stopniu zależy od uczelni. Im lepsza, tym lepsze zarobki. Jednak faktem jest, że niektórzy ciągną na dwóch uczelniach..

To też podwyższa stawkę, ale trzeba też spojrzeć tak że jeśli już ma się tam jakiś autorytet (w sensie znajomości) na drugiej uczelni to kto by zrezygnował i odmówił propozycji wykładów jeśli ma taką możliwość. Zwłaszcza jeśli mu dojazd nie sprawa problemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego, co wiem to z 5 tys. zarobi prof. zwyczajny. Ale wiadomo jeśli prowadzi jakieś prelekcje, pisze książki, publikuje w pismach, ma jakąś praktykę zawodową to jest to całkiem inaczej.

Co do ankiet to naprawdę biorą sobie to do serca tak jest u nas. A nawet by zmobilizować to rektor ileś tam nagród po 500 zł. losuje wśród ludzi, co wypełnili ankietę. Oczywiście anonimowe przez system. Ostatnio prof. nam opowiadał, że bardzo ceni sobie uwagi studentów z tych ankiet i bierze je pod uwagę przy następnych rocznikach studentów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.