Jump to content

towarzysz1988

Użytkownicy
 • Content count

  37
 • Joined

 • Last visited

About towarzysz1988

 • Rank
  Ranga: Student

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Szybkie czytanie

  Robiłem kiedyś z tego kurs i mogę powiedzieć tyle że szybkie czytanie to po prostu patrzenie co jest napisane. Odbywa się to bez "mówienia" tego w głowie (co jest najtrudniejszą barierą). Ogólnie najłatwiej jest to wytłumaczyć tak - jak patrzysz na drzewo to wiesz że ma liście konar i gałęzie, znasz kolor, widzisz kwiaty oceniasz jak bardzo urosło itd. - to jest szybkie czytanie. Normalne czytanie to oglądnie każdego liścia i każdej części gałęzi - dlatego to zajmuje więcej czasu. Ma to tylko jedną wadę, według mnie ( przy moich umiejętnościach) jako nie wzrokowca jest to bardzo niepraktyczne przy nauce. Bo patrząc na takie drzewo nie widzę tego który liść jest naderwany, więc też tego nie zapamiętam. Trochę metaforycznie ale chyba jasno napisałem A potrafiłem kiedyś na raz ogarnąć wzrokiem 4 linijki. Dla całej strony to się składa mniej więcej na zwykłe przeczytanie jednej linijki tekstu normalnym tempem. Sądzę że gdyby tych technik uczono w podstawówce wszyscy czytaliby więcej i mniej czasu by im to zajmowało. Pierwsza metoda opisywana przy okazji szybkiego zapamiętywania. Bardzo ją lubię bo jest zabawna. Chętnym mogę wytłumaczyć .
 2. Matura z matematyką

  byłem w politologicznej czyli human z większa ilością historii mam połowę z tego co napisałeś więc mówiłem to kolegĄ i wiesz, tak dawno temu to nie było. Skoro piszesz o tym lobby to Ci którzy mają je największe jak wspomniał Albinos - poloniści - także są za maturą z matematyki obowiązkową. Dziwi cię łatwość w nakładaniu obowiązków? A ileż Ty masz tych obowiązków? Jeśli spojrzysz na to z boku to naprawdę nie masz ich praktycznie wcale. No a czy ktoś im w tym przeszkadza? Świadectwo maturalne otrzymuje osoba ogólnowykształcona. Myśląc po chłopsku powinno się dowieść że jest się wykształconym na pewnym poziomie z wszystkich dziedzin. Matura ma to potwierdzić. A jeśli zdajesz maturę z polskiego, angielskiego, wosu albo historii to wybacz ale nie dowiodłeś swojej wiedzy w szerokim zakresie. Wybrano jeden ścisły przedmiot - matematykę. Najlepszy wybór z wszystkim możliwych ścisłych. Dostając papierek powinieneś być dumny z tego że dowiodłeś swojego, że reprezentujesz pewien poziom. Moja była polonistka zawsze się chwaliła że zdała maturę z matematyki na 5, 50tkę dawno ma na karku i nie była to wtedy taka matura jak teraz, tam było dużo więcej bo nie było to okrojone. Więc chyba można, nawet jak się jest humanistą ? Nie stoję po stronie kogoś kto naucza matematyki w szkole, pozjadał wszystkie rozumy. Jestem kimś kto pozjadał wszystkie rozumy bo przedstawiam przeciwną koncepcję, także patrzę z perspektywy ucznia, ale tego który skończył cały program liceum całkiem niedawno i nie w klasie mat-inf. Jedyny durny pomysł w nowej maturze to obowiązek jej posiadania by dostać się na studia co powoduje to że jest on tak niski. Kiedyś wybitnych przyjmowano na studia nawet jak nie mieli matury. A tak matura reprezentuje taki poziom jaki jest i to dlatego żeby można było ją dostać. Cudowna myśl, lepiej bym tego nie ujął.
 3. Matura z matematyką

  Jeśli chodzi o to że napisałem o niższym poziomie matematyki to to że będzie niski jestem pewien bo jeśli w kryteriach upraszczając będzie dodawanie, odejmowanie, dzielenie i mnożenie. To tak, kryteria będą niezmienne, ale na egzaminie będzie 18 zdań na dodawanie i odejmowanie i 2 na dzielenie i mnożenie. Z czego 6 zdań do policzenia w stylu 2+2 żeby można było spokojnie zebrać 30 %. Coś takiego mam na myśli. To twoje zdanie, nie wiem czy możesz się o tym wypowiadać bo nie wiesz tak naprawdę co jest potrzebne a co nie, tak samo jak i ja nie wiem i nie mówię że są obowiązkowo potrzebne, warto je znać. Dyplom dyplomowi nie jest równy, zależy jeszcze tylko w jakich oczach te dyplomy się ogląda. Sam tytuł magistra stał się jednak czymś powszednim i mało znaczącym tak naprawdę i tego nie zaprzeczysz. Matematyka jest w szkole, dzieciaki się jej uczą, ale nie wszyscy nauczyciele jej dobrze uczą. Obowiązek zmusza do pracy i nie olewania przedmiotu. Nie chce nic sugerować ale traktujesz teraz to z góry, patrzysz wąsko, poprzez pryzmat prawa keplera, które chyba coś ci w życiu złego zrobiło bo się jego uczepiłeś. Powiem ci że nie uczą w ten sposób. W ten sposób analizujesz urywek wypowiedzi. A przecież skoro jesteś humanistą to powinieneś widzieć ogół. Napisałem to by ci pokazać że niektóre rzeczy są bardzo ściśle powiązane pomiędzy sobą. Nie wiesz czym było prawo keplera ale wiesz że cały świat dąży do idealnego kształtu jakim jest kula, ale go nie osiąga tak naprawdę, tak jak bańka mydlana, tak jak te orbity z prawa keplera. Nie osądzam ludzi własną miarą, ale widzę co się dzieje, a nie byłem w jednej szkole, nie byłem w jednym mieście. No to chyba nie ma się czym chwalić, raz że nie zdałbyś a dwa że nie potrafiłbyś nie biegać po poligonie.
 4. Matura z matematyką

  z innymi Skro jest ktoś przedsiębiorczy to raz że nie uwali na matmie bo 30 % to nic, to tylko podstawy podstaw podstaw które i tak powinno się umieć kończąc liceum, a dwa że nawet jeśli to ten rok nie będzie zmarnowany bo przedsiębiorczy przecież jest. Nie zależy przecież, tytuł zawodowy to tytuł zawodowy i nadaje go każda uczelnia na tych samych zasadach. Jak już ktoś tu wspomniał nikt nie patrzy w szczegóły dokumenciku tylko na to samo mgr. Coś tak nie widzę takich uczniów którzy naprawdę zamiast tych hmm 3 godzin tygodniowo nad matmą rozwijaliby swoje pasje. Te 3 godziny pasjonowaliby się władcami much, mrówek etc. monopolowe stracą na dochodzie ( przepraszam nie mogłem się powstrzymać ) a żeby np znać podstawowe zasady świata, żeby prof kulturoznawstwa nie wcisnął Ci najlepszego proszku do prania w reklamie, albo czemu jak się otworzy dwa okna w domu jest przeciąg? a czemu akurat tego dnia go nie ma? co to oznacza? żeby nie być gołosłownym zarzucę Ci jakiś przykład Biologia - jest taka sobie osmoza, chyba to ale tak naprawdę nie ważne jak się nazywa, i tam gdzie jest więcej minerałów przechodzi przez błonę do innej komórki która tego potrzebuje Fizyka - ciśnienia hydrostatyczne, się wyrównują w jednym naczyniu Proste, analogia w ekonomii Podmioty zgłaszające podaż pieniądza poprzez rózne kanały przekazują go podmiotom zgłaszającym popyt na pieniądz. Chcąc, nie chcąc, poprzez zbędne nauki fizyki i biologii nauczyłeś się ogólnego prawa i choć nie pamiętasz jak się ono nazywało, umiesz je stosować. a czy ktoś mówił że matematyka na maturze jest ponadpodstawowa? nieelementarna? przecież jej poziom będzie tak żenujący, zresztą teraz już jest jak dla mnie 35% to będzie ciągle niski próg Ale tak ogólnie mówiąc to Jarpen sorry ale naprawdę dążysz do tak wąskiej specjalizacji człowieka że takie liceum nie będzie już ogólnokształcące. A to według mnie zubaża człowieka i zmniejsza jego pogląd na świat, nie będzie potrafił taki humanista zrozumieć co daje ten podatek liniowy i nie zrozumie słusznych racji podatku progresywnego i w drugą stronę. Poda się człowiekowi ładnie opakowane "coś" na tacy i on to weźmie bo mu się w mówi że jest to piękna sprawa. A on powie - "ja nie jestem od tego", "ja się znam na czym innym". nazaa tu nie chodzi o ścisłe określenie matematyki, chodzi o te przedmioty w których sposób myślenia jest podobny do tego na matematyce ale niekoniecznie musisz używać cyferek.
 5. Matura z matematyką

  Kiedyś, gdy ktoś nie zdał do następnej klasy, dostawał szanse by powtórzyć rok i się poprawić. Dziś zatrzymując kogoś na rok by wyrównać jego poziom zadaje mu się straszliwą karę bo "hamuje się jego rozwój". Kiedyś jak ktoś nie zdał matury, mógł podejść do egzaminu jeszcze raz by uzyskać to świadectwo, świadectwo poniekąd dojrzałości intelektualnej, tego że jest się człowiekiem ogólnowykształcąym. Dziś jest to kara, bo przecież blokuje się komuś dostęp do studiów (imprez, zabawy, fajnych dup) I nie ma co się dziwić że szerzy się takie zaniżenie poziomu studiów, że tytuł magistra stał się chlebem powszednim, nic dziwnego, bo nie znaczy tyle ile znaczył kiedyś. Cóż takie społeczeństwo wiedzy nam teraz powstało . Bo tak naprawdę nie liczy się to czy zdobędziesz puchar, liczy się to że brałeś udział w walce. Puchar i tak dostaje każdy tak by ktoś nie czuł się gorszy. Że nie zdał matury np. Może i starcza choć nie pomaga w logicznym myśleniu za bardzo. Z taką obowiązkową matmą (marnotrawieniem czasu) to jak wyniki zyskałby na porównywalności ! Wtedy najwyższe wyniki uzyskają tylko Ci, którzy potrafią znaleźć czas także na to z czym sobie nie radzą, rozwinąć to. To świadczy o rozwijaniu i inwestowaniu w siebie, o trosce o swoją przyszłość. Bo przecież tu nie chodzi o samą matematykę ale o to że skoro tu sobie poradziłeś to i jeśli w tej twojej dziedzinie, tej historii, znajdzie się coś z czym masz problem to sobie poradzisz, bo potrafisz się do tego przyłożyć. Kij ma zawsze dwa końce. Ja tez nie rozumiem czemu mamy wzorować się na jakichś brytaniach, budować drugą irlandię. Poczytajcie o szkolnictwie w japonii, wolałbym coś takiego, bo przynajmniej daje efekty. Co z tego że ciężko? A ktoś mówił że życie jest proste?
 6. Metale

  A ja sam lubię bardzo metal, po pokoju wiszą plakaty, szwendają się płyty, na kompie mnóstwo mało znanych zespołów, najlepiej jak najbardziej z podziemia. Takie kapele są najlepsze. Co do tego czy jestem bardzo inteligentny to się nie wypowiem ale na pewno nie śmierdzę i się myję wbrew wszystkim opiniom. Czy czczę szatana? no jasne, codziennie też zjadam kota na śniadanie żeby mieć lepsze trawienie i leczyć kaca po nocnej czarnej mszy... no to tak jakby powiedzieć że wszyscy noszą, to jest taki niewielki odsetek całej społeczności że sobie nie wyobrażasz jak mały, poza tym metalami bym ich nie nazwał Są głosy że mało jest normalnych metali, że jacyś niektórzy chodzą w dołach albo coś innego jeszcze. Ale trzeba by zapytać co oznacza normalny, czyżby taki sam jak ja? Trzeba też wziąć poprawkę na to czy oni przypadkiem nie są zagubieni w tym świecie i szukają jakiejś subkultury która do nich pasuje. (O ile wiem to takich właśnie potrzebuje emo ). Jedni mają znajomych którzy są uważani w ich oczach za fajnych to sami też chcą tacy być(nie zawsze się to udaje), zwłaszcza jeśli pokaże się ich w telewizji. Już widzę że punk odżywa trochę po serialu 39 i pół, abstrahując od 15 latki która ani po angielsku ani po polsku nie potrafi poprawnie się wypowiedzieć i której nikt nie rozumie. Prawdziwy metal to tan który słucha bo lubi bo jest sobą, nie wymyśla, interesuje go to, ma swoje zdanie. Wcale nie musi mu się podobać to czy inne darcie ryja ale traktuje to z przymrużeniem oka i słucha tego co mu się podoba. Zna się na tym i nie słucha bo tak, bo puścili to w radio. W większości ma także szacunek do innych gatunków, a na pewno nie gardzi muzyką klasyczną. Co może nieznających tematu dziwić ale metal w dużej mierze się na niej opiera . Metal to i smuty, powolne, przesłania, ale też i mocne kawałki wyzwalające energię z człowieka, przekrój przez wszystko co pasuje do każdego nastroju. się rozpisałem
 7. Fenomen telefonów komórkowych

  Ja przyznam się telefon komórkowy posiadam na własność ledwo 5 lat. Koniec gimnazjum całe liceum i studia się zaczęły. Pierwszy był podstawowy i na kartę, wymieniłem po dwóch latach na nowy już z aparatem i mp3 i wiecie co, tyle mi wystarcza w tym telefonie. Mp3 bo nie muszę nosić drugiego odtwarzacza jak chce sobie posłuchać w autobusie, aparat może i słaby ale fotkę zrobi, dzwoni i wysyła smsy, grunt by było do kogo Z telefonami że tak jest u dzieciaków się nie dziwię, wcześniej było tamagoczi jojo i inne pokemony. Chęć konsumowania tego co jest w telewizji bądź na półce w sklepie jest podsycana wszystkimi technikami merchandisingu, a dzieciaki są na to najbardziej podatne. Najważniejsze to dobra edukacja u podstaw, czyli w domu, do czego to służy, jak się z tym zachować, to że się dzieciaki śmieją że dzwoni na lekcji to nie jest śmieszne, pokazać że gdy opowiada o czymś, o wakacjach swoich i gdy mama nagle odbiera telefon albo zaczyna grać na komórce to wcale przyjemnie nie jest itp. Wiem z przykładu mojego kuzyna że takie rozmowy naprawdę wiele dają. Z 50zł. w jeden miesiąc teraz nie wydaje tych 50 w trzy miesiące.
 8. Polska nauka w kryzysie?

  To też podwyższa stawkę, ale trzeba też spojrzeć tak że jeśli już ma się tam jakiś autorytet (w sensie znajomości) na drugiej uczelni to kto by zrezygnował i odmówił propozycji wykładów jeśli ma taką możliwość. Zwłaszcza jeśli mu dojazd nie sprawa problemu.
 9. Wasi wykładowcy

  Takim odłogiem leży temat to pomyślałem że zapodam kilka jakiś kwiatków ode mnie Zastępstwo na prawie 1: - Tak studia, życie bez stresu, picie bez umiaru i sex bez zobowiązań... no jeśli nie liczyć mojego syna, tak czy inaczej piękny okres... Zastępstwo na prawie 2: Wiecie co, jak miałem ostatnio z Wami wykład to wracam do domu i żona się pyta ile z wami przerobiłem materiału. Pokazałem jej w książce ile tego Wam naoopowiadałem, a ona na to - Ty stary zbereźniku znów im pewnie zbereźne dowcipy z okresu studiów opowiadałeś? przecież tyle to ja w 15 min zwykle omawiam Podstawy zarządzania: Tłumacząc na czym polega zarządzanie swoim czasem i stosowanie się do planu dnia: - W sobotę wieczór przychodzą do mnie goście. Siedzimy, rozmawiamy, pijemy kawę. Ale żeby nie siedzieli za długo, bo przecież takie bezproduktywne gadanie do niczego nie prowadzi, po 2 godzinach wstaję i idę do łazienki się wykąpać. Kiedy skończę, schodzę na dół w szlafroku i mówię do żony "twoja kolej", żeby goście wiedzieli, że już czas się zbierać.
 10. Polska nauka w kryzysie?

  Nie wiem jak na innych uczelniach ale u mnie taki bardziej przyjazny stosunek do studenta chyba nakręcają takie semstralne ankiety anonimowe na temat prowadzącego. Jest tam kilka podstawowych pytań dotyczących tego jak prowadzone są zajęcia i jak bardzo według nas ten przedmiot jest przydatny dla naszego kierunku w perspektywie całego kierunku. Podobno wyciągają jakieś wnioski z tego i chyba co gorsi w ankietach mają jakieś konsekwencje. Choćby sam fakt dla prowadzącego że wypadł najgorzej jest jakąś motywacją i karą. Bo przecież na tym głównie żyje że tu pracuje. Ja nie wierzę że pracownicy naukowi mało zarabiają więc mają co utracić.
 11. Polska nauka w kryzysie?

  Jeśli chodzi o mnie to te "mniej kompetentne" zajęcia są prowadzone głównie z przedmiotów jak np. podstawy czegoś tam, gdzie materiału jest naprawdę niewiele a kurs ma tylko kilka spotkań. I nikomu to nie przeszkadza bo i tak wie że to są podstawy i nauczy się tego z książki bo wszędzie to znajdzie a to musi tylko zaliczyć. Z tego co rozmawiam z innymi studentami dziennych to jest dobrze. Te wszystkie pogłoski to chyba głównie o zaocznych są. Bo to co się tam dzieje to już jest masakra. Zwłaszcza jak uczelnia prywatna. Ogółem mówiąc o przedmiotach ściśle związanych z moim kierunkiem, do tej pory jestem szczęśliwcem i trafiłem na porządnych wykładowców i ćwiczeniowców.
 12. Matura z matematyką

  I właśnie dlatego pisałem o tym Ego i Superego. Albinosie, dzięki za to że zrozumiałeś o co mi chodzi. I proszę panie administratorze, nie insynuuj mi kompleksów. Zdałem bardzo dobrze i Polski i język obcy i wos i matematykę. Na studiach idzie mi bardzo dobrze i nie jestem na żadnych zaocznych ani wieczorowych. Nie będę się chwalił wynikami bo nie ma takiej potrzeby. Dostałem się tam gdzie chciałem. Matematyka uczy sposobów radzenia sobie z problemami, na swój sposób, ale uczy. Przyznasz rację że szachy rozwijają umysł? Przecież to tylko przesuwanie pionków a uczono tym strategi bitwy gdzie przecież nie ma pól i nie można dłużej się zastanowić nad ruchem.
 13. Matura z matematyką

  A teraz sprawdzają nauczyciele z innych szkół, więc przynajmniej wyniki mają większe prawdopodobieństwo porównywalności. A poza tym widziałem swoją maturę i nie uwierzę że i teraz nie ma przekrętów. Dla chcącego nic trudnego. Ale nie o tym temat. "humanista - dla niego wszystko jest łatwe i oczywiste, poza tym czego nie wie" skoro już jesteśmy przy tym temacie czasu że wystarczy raz nauczenie się 3 wzorów - 30 min do 1 godziny -> przeczytanie lalki - sam sobie odpowiedz Dla wielu tych którzy kończą mat-infy itp. polski jest jedynym przedmiotem przez który mogą nie zdać matury. To jest też katowanie ,a dla Ciebie, "kto by się tego uczył" Grozisz mi tu ostrzeżeniem, wypowiadam się mocniej ale nikogo nie obrażam, proszę daj mi to ostrzeżenie. Poczujesz się lepiej ? Obraziłem Cię tym superego ? Może nie wiesz do czego piłem? Bronię tylko racji tych którzy wprowadzają matematykę jako przedmiot obowiązkowy. Tłumaczę: Zamykacie się w jednym kręgu swojego Ja. "Ja nie potrafię, ja się katuję. Mi to do niczego nie potrzebne" tylko dlatego że - nie potrafię, to trudne. Zamykanie się tak w swoim zaścianku od zawsze było przywarą polaków. Każdy z was mówi o tym że matura z matematyki jest zbędna i trzeba ją wycofać. A czemu nie wycofać także polskiego? (przecież to też sprawia problemy) liczne głosy, żadnych sensownych propozycji, tylko narzekania. A skoro ktoś spełnił tą podstawę programową to czemu tak się boi matury? Przecież to już zaliczył(nawet na 3 czyli ponad 50%), powtórzyć przed maturą tylko wszystko po kolei i tyle, a wystarczy tylko 30%. Tworzycie mit AŻ 30%, progu nie do przejścia dla humanisty. A skoro się nie liczy do żadnych studiów to po co na więcej ? Większość z humanistów nazywa siebie humanistą tylko dlatego że musi się uczyć matematyki czyli z lenistwa i gnuśności. [Dla wierzących przypominam że lenistwo jest też grzechem] Taka obowiązkowa matura z matematyki może być bardzo pomocna przy rekrutacji na studia. Jeśli ktoś ma dobre wyniki np. z takiej historii i z matematyki według mnie jest lepszym materiałem na studenta danej uczelni. Przeskoczenie siebie i superego - miałem na myśli to być przeskoczył ponad swoje Ja czyli to kim jesteś i to kim chciałbyś być (Freud - psychoanaliza). Spojrzał neutralnie na to jakie są przedmioty i czego wymagają. Może sam ja napisałem dużo rzeczy niezbyt jasno, mogłem lepiej, przyznaję ale główną myśl zachowałem. Tymi czy innymi słowami.
 14. Matura z matematyką

  Kiedyś była obowiązkowa i ludzie jakoś ją zdawali. Co z tego że mieli 4 lata na to? No ale każdy zdawał to co nazywa się teraz "rozszerzonym" materiałem. matematyka jest starsza niż ta historia, tradycja i kultura, zresztą musi być jakieś równouprawnienie, ja zawsze idę innym tokiem myślenia niż klucz odpowiedzi stworzony na średniej opracowań, to i wy męczcie się z cyferkami przecież to wystarczy policzyć, tak samo jak wystarczy znaleźć w tekście. no tak, ja też każdego dnia interpretuję przeczytany tekst i wykorzystuję myśl autora polski winkelrieda narodów. też miałbym lepszy wynik z języka obcego gdybym nie musiał uczyć się polskiego Dostrzeż różnicę i to przeanalizuj. Przeskocz ponad siebie i swoje superego. Ego potencjalnego ścisłowca jest bezbronne wobec Twojego toku myślenia.
 15. Matura z matematyką

  Co do wzorów, jest ich bardzo dużo, ale na rozszerzeniu, a te które się wykorzystuje na podstawie, masz cały czas przy sobie, bo tablice masz na maturze, tak jak i kalkulator. Czyli abstrahując od samych cyferek to tak jakby mieć przy sobie tekst który musisz przeczytać ze zrozumieniem. jak większość studentów :arrow: no ja też nie widzę sensu czemu zmuszają mnie do zadawania matury z języka polskiego, przecież nie wiążę z tym przedmiotem przyszłości i do niczego mi się nie liczył Najlepiej zróbmy tak, usuńmy wszystko co zbędne, co trudne, przyjdźmy, podpiszmy się na kartce, wklejmy zdjęcie i tak będzie wyglądać matura. Bo przecież człowiek OGÓLNOWYKSZTAŁOCNY nie musi znać podstaw anatomii człowieka, podstawowych założeń teorii dynamiki, nie musi umieć posługiwać się językiem całego świata - matematyką i ekonomią, nie musi znać historii. Ułatwmy sobie tak życie albo poszerzmy licea profilowane, albo lepiej - zawodówki dla prawników i historyków bo oni matematyki fizyki i biologii w życiu nie potrzebują. I tak się nie uczą bo to niepotrzebne, po co dawać na takie lekcje pieniądze z budżetu
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.