Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
piterzx

Nasz film - Polska pod zaborami

Rekomendowane odpowiedzi

piterzx   

Witam,

W związku z tym tematem zakładam temat o Waszych propozycjach do tego okresu historycznego.

Bardzo proszę o liczny odzew.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A ile mamy czasu na ten filmik?

Somosierra :!: musi być. I ja się tym epizodem zajmę. Już mam nawet w głowie wizję tego epizodu- ale niech mi ktoś powie- jak pociąć pieśń- bo chcę wykorzystać kawałek pieśni- kilka sekund.

Musi być Kościuszko- coś o insurekcji, ale wpsomnieć trzeba, że to bohater w USA- tym też się mogę zająć.

Co do dalszych pomysłów- zacząć od zaborów- może mapa Polski ukazująca podział- i jakiś tekst krótki- kilka wersów, że w tych a tych latach dokonano rozbioru Polski. Polacy szukali drogi do niepodległości i patrzyli z nadzieją w różne strony.

Ja widże już kilka punktów zaczepnych:

1) Wprowadzenie- zabory- sekud parę- ta mapka

2) Kościuszko (ja mogę)- chwilka, że bohater w USA

3) Czasy Napoleona- walka na polach bitewnych Europy (i nie tylko- kwestia legionowa) (ja mogę)- Somossiera- to jest swego rodzaju symbol ("jak ci z Somossiery, szaleńcy!")

4) Romantyzm- moment o literaturze (Mickiewicz te klimaty- to też ja mogę), Chopin- momencik na to.

5) Powstania.

6) Bem- "za wolność Naszą i Waszą"; czas Wiosny Ludów

A co dalej? Hm...No musi być coś z I WŚ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Somosierra :!: musi być.

Jakże by mogło być inaczej.

I ja się tym epizodem zajmę.

Nie śmiałbym Ci go odbierać :)

Może więc podzielimy się tak- Ty epoka N, a ja czasy późniejsze (wyjdzie chyba po równo, bo później nie ma takich spektakularnych akcji zbrojnych, jak w okresie napoleońskim)?

ale niech mi ktoś powie- jak pociąć pieśń

Aktualnie już nie bawię się takimi rzeczami, ale zobacz któryś z tych edytorów => http://www.programy.wabi.pl/edytory_muzyczne.php

P.S. Proszę o Wasze propozycje.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Książe Poniatowski- Marszałek! Też powinien się pojawić-moment jego śmierci w nurtach rzeki. To też mogę ja wziąć na swoje barki :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kazimierz Puławski:

"

Na wieść o śmierci Pułaskiego, generał Jerzy Waszyngton stacjonujący wówczas ze sztabem w swojej głównej kwaterze w Moore House, w West Point, zadecydował, aby w dniu w którym przyszła ta wiadomość (17 listopada 1779 roku), hasłem w wojsku stał się "Pułaski", a odzewem "Polska"



W USA jest uważany za twórcę kawalerii amerykańskiej. Jest bohaterem narodowym USA. W 1929 Senat amerykański ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day). W pierwszą niedzielę października odbywa się największa w USA parada Pułaskiego (Pulaski Parade) na 5. alei w Nowym Jorku. Stan Illinois obchodzi Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day) w każdy pierwszy poniedziałek marca. W stanach Arkansas, Georgia, Illinois, Indiana, Kentucky, Missouri i Virginia istnieją hrabstwa Pulaski (Pulaski County), nazwane tak na jego cześć.



19 marca 2007 Senat amerykański jednomyślnie zagłosował za nadaniem mu honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych; żeby ta akcja została zatwierdzona jako prawo, zagłosować "za" musi jeszcze amerykańska Izba Reprezentantów, a rezultujący dekret musi podpisać Prezydent Stanów Zjednoczonych.[2][3] Wtedy Kazimierz Pułaski stałby się tylko 7. osobą kiedykolwiek tak uhonorowaną."

Z wikipedi.

Pod widza z USA trzeba o tym odpowiedni wspomnieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Na pewno trzeba Bema, czym chciałbym się zająć osobiście (mam nawet pewien pomysł na to). Do tego może trochę o powstaniach. Jak na razie proponowałbym Stoczek, ewentualnie szarżę pod Ostrołęką, może także Iganie. Na 100 % muszą być Grochowiska. - Tym też mogę się zająć.

Co do I wojny to ciekawy jestem, co sądzicie o Rokitnie, co prawda jest to bitwa przegrana, lecz to także jest pewien symbol.

Estero, sporo na siebie bierzesz, ale jeśli Ci odpowiada, to ok. Jeśli chodzi o mapkę, to mogę jakąś znaleźć i napisać coś do niej.

-Poniatowski - to na 100%, zaznaczyłbym w szczególności fakt bycia jedynym "obcym" marszałkiem Francji, bo na Elsterę może nie starczyć czasu.

-Kościuszko, Pułaski - to na pewno, lecz proponowałbym skupić się głównie na USA, no i może coś z insurekcji, np. Racławice (Estero, pisałaś, że chcesz Kościuszkę, Radcławice też weźmiesz, czy nie wolisz nie, bo dla mnie to nie problem?)

-Czasy Napoleona - to musi być na pewno, można też trochę o uratowaniu życia Cesarza po klęsce w Rosji

Mam jeszcze parę pomysłów, ale muszę je sobie jeszcze przemyśleć.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
(Estero, pisałaś, że chcesz Kościuszkę, Radcławice też weźmiesz, czy nie wolisz nie, bo dla mnie to nie problem?)

Weź Racławice- proszę bardzo :P Panorama Racławicka- się kojarzy...

-Poniatowski - to na 100%, zaznaczyłbym w szczególności fakt bycia jedynym "obcym" marszałkiem Francji, bo na Elsterę może nie starczyć czasu.

Słuszny wniosek.

Pułaski

Ja chcę tylko Kościuszkę :)

Piterzx- musimy sobie rozpisać plan Naszej części z uwzględnieniem co kto robi. Ja przygotuje plan i Ty przygotujesz- to zbierzemy jakoś, podzielimy i do roboty :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Piterzx- musimy sobie rozpisać plan Naszej części z uwzględnieniem co kto robi. Ja przygotuje plan i Ty przygotujesz- to zbierzemy jakoś, podzielimy i do roboty

Ok, możemy sobie rozpisać plan, tylko najpierw ustalimy mniej - więcej, co ma być.

Jeśli chodzi o epokę N, to można by było wrzucić zdjęcie nazw polskich miejscowości na Łuku Tryumfalnym w Paryżu ("Ostrolenka" też tam jest ;P ).

Estero, jak skończymy, to może wymienimy się wzajemnie materiałami i uwagami?

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Ok, możemy sobie rozpisać plan, tylko najpierw ustalimy mniej - więcej, co ma być.

To jest powiązane z planem ;)

Z Naszej dysksuji tutaj wynika, że będzie tak:

1) Kościsuzko (co robił w USA)- Estera (czyli ja :D ) Racławice- Piterzx (czyli Ty :D ) ale o tych Racławicach to krótko...

2) Pułaski- Piterzx

3) Czasy Napoleona- Dąbrowski, Legiony, Somosierra, Poniatowski, Moskwa- Estera

4) Romantyzm (Chopin, literatura) Estera

5) Powstania- Piterzx

6) "Za wolność Naszą i Waszą". Bem - Piterzx

7) Coś z zakresu I WŚ - Piterzx

Jeśli chodzi o epokę N, to można by było wrzucić zdjęcie nazw polskich miejscowości na Łuku Tryumfalnym w Paryżu ("Ostrolenka" też tam jest ).

Masz takie???

Estero, jak skończymy, to może wymienimy się wzajemnie materiałami i uwagami?

To dobry pomysł :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Na plan zgadzam sie w zupełności.

4) Romantyzm (Chopin, literatura) Estera

Czyli zapewne Mickiewicz, Słowacki (bo Norwid i Kraszewski to raczej mało znani...) :?:

Masz takie???

Gdzieś miałem. Poszukam na dysku, a jak nie będzie to w Internecie, albo książkach :D

To dobry pomysł :D

A więc ustalone. Zatem zabieramy się do roboty, a potem wymiana...

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Czyli zapewne Mickiewicz

O Mickiewicza mi właśnie chodzi.

Aaaa- i ta mapka na początek! Wiesz- jako wstęp- to Ty czy ja??? Jak ustalamy? Może Ty mapka ja tekst do tego (o rozbiorze Polski)...

I potem się wymienimy. Może sobie ustalimy jakiś termin? Żeby to było przed 14 marca- nim oddamy Adminowi...To sobie na maila powysyłamy, rzycimy okiem. Ja robię i po polsku i po angielsku swoje części.

Gdzieś miałem. Poszukam na dysku, a jak nie będzie to w Internecie, albo książkach

O jakbyś znalazł byłoby super! Też poszukam.

A jak Ty to robisz? W jakiej formie? Slajdy w PowerPoincie???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
A jak Ty to robisz? W jakiej formie? Slajdy w PowerPoincie???

Znaczy się z tego co Jarpen pisał w temacie ogólnym, to jemu chyba podsyłamy tylko materiały mniej - więcej zebrane do kupy...

Może sobie ustalimy jakiś termin? Żeby to było przed 14 marca

Ok, przed 14 na pewno, tylko nie wiem, jak to u mnie z terminami, bo to różnie, mogę mieć sporo wolnego i raz, dwa zrobię, a mogę być zajęty i się przeciągnie...

O Mickiewicza mi właśnie chodzi.

A podrzucisz coś o Słowackim jeszcze? (Wiem, wiem, męczę, ale wszak to mój ulubiony i IMHO genialny poeta :D )

Aaaa- i ta mapka na początek! Wiesz- jako wstęp- to Ty czy ja??? Jak ustalamy? Może Ty mapka ja tekst do tego (o rozbiorze Polski)...

Szczerze powiedziawszy, raczej nie będę miał takiej mapki, więc może lepiej Ty, a ja bym napisał (coś a'la Wańkowicz o "z piekła rodem Katarzynie" :D:D - oczywiście żartuję), jeśli nie miałabyś nic przeciwko temu?

Ja robię i po polsku i po angielsku swoje części.

W sumie też tak napiszę, ale proponowałem już Adminowi w ogólnym, że mogę poprosić kumpla, to jeszcze dodatkowo może to sprawdzić (nawet cały tekst, powinien się chyba zgodzić... :roll: ).

P.S. Lepiej, żebyśmy może uzgadniali ze sobą terminy i inne uwagi na pw, bo mam trochę obiekcje przed takim rozpisywaniem się w postach...

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Znaczy się z tego co Jarpen pisał w temacie ogólnym, to jemu podsyłamy tylko materiały mniej - więcej zebrane do kupy...

I ja tego nie rozumiem: tzn. tekst + ilustracje, filmiki tak?

Ok, przed 14 na pewno, tylko nie wiem, jak to u mnie z terminami, bo to różnie, mogę mieć sporo wolnego i raz, dwa zrobię, a mogę być zajęty i się przeciągnie...

U mnie to samo...Zmienia się jak w kalejdoskopie- choć wiem, że marzec będę miała bardzo ciężki...

A podrzucisz coś o Słowackim jeszcze? (Wiem, wiem, męczę, ale wszak to mój ulubiony i IMHO genialny poeta )

A może Ty chcesz coś o nim zrobić?

W sumie też tak napiszę, ale proponowałem już Adminowi w ogólnym, że mogę poprosić kumpla, to jeszcze dodatkowo może to sprawdzić (nawet cały tekst, powinien się chyba zgodzić...

Oki, ale ja swoją częśc to wiem co i jak i ze sprawdzeniem też nie będę mieć kłopotu ;)

I jeszcze jedno- Adminowi wyślemy z jednego adresu Naszą robotę- to od razu poukładamy, zbierzemy i nie będzie bałaganu...

P.S. Lepiej, żebyśmy może uzgadniali ze sobą terminy i inne uwagi na pw, bo mam trochę obiekcje przed takim rozpisywaniem się w postach...

Tak. Dobra. Przechodzimy na pw. Bez odbioru :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Jeśli mogę jakoś pomóc w sprawie epoki napoleońskie, choć wiem ,że Estera sobie poradzi doskonale , to jestem do dyspozycji. A XW to chyba umieścić też trzeba prawda?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

A XW to chyba umieścić też trzeba prawda?

Księstwo, należy do okresu napoleońskiego, więc jak najbardziej, ale w jakim kontekście, to już od Estery zależy.

Jeśli mogę jakoś pomóc w sprawie epoki napoleońskie, choć wiem ,że Estera sobie poradzi doskonale , to jestem do dyspozycji.

To już musisz się z nią skontaktować, bo ja nie mogę decydować...

Poradzi sobie z pewnością, tylko teraz ma chyba dużo pracy...

Pozdrawiam :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.