Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mch90

Najgorsza bitwa Rommla

Recommended Posts

mch90   

Niewątpliwie Rommel był dowódcą wybitnym, mającym liczne sukcesy na swoim koncie i bez wątpienia doskonale operującym siłami pancernymi w warunkach pustynnych. Niektórzy jednak się zapominają, że ten jakże wybitny feldmarszałek w rzeczywistości miał też liczne błędy na koncie, które mogły się okazać śmiertelne dla jego DAK, lub też przysparzały mu ciężkich strat bez odnoszonego sukcesu. Jestem ciekaw czy potrafilibyście wytypować w afrykańskiej karierze bojowej Rommla bitwę, która zupełnie mu się nie powiodła, lub też była wyraźnie gorzej przeprowadzona od innych? Zapraszam do wypowiadania się.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Norton   

II bitwa pod El Alamein

Punkt zwrotny w kampanii pustynnej w Północnej Afryce w czasie II wojny światowej. Decydyjące zwycięstwo Aliantów.

Straty Niemców:

20 000 zabitych i rannych

30 000 wziętych do niewoli

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
II bitwa pod El Alamein

Tylko czy on tą bitwę mógł wygrać?

Stosunek sił obu stron (w kolejności: wojska Osi: wojska 8. Armii Montgomery'ego):

Żołnierze: 104 000 (w tym Niemcy: 50 000):195 000.

Czołgi: 489(Niemieckie: 211 i przestarzałe włoskie: 278):1029.

Działa: 1219(Niemcy: 644, Włosi: 575):2311.

Samoloty (sprawne): 350 (Niemcy: 150, Włosi: 200):530.

Dane za Piekałkiewiczem "Wojna w Afryce 1940-43", str. 220.

Dodajmy na to, że Brytyjczycy mieli swoje zaplecze, a więc bazy, składy z zaopatrzeniem i paliwem tu za plecami, natomiast Niemcy musieli dowozić amunicję i materiały pędne aż z Tobruku. A że brakowało paliwa i środków transportu, wszystko inne nie docierało tak, jak należy. Montgomery mógł sobie pozwolić na prowadzenie wojny "bogatego człowieka"- wystarczy wspomnieć jak poradził sobie z "diabelskimi ogrodami" (były to wielkie boksy najeżone do cna minami i ładunkami wybuchowymi)- po prostu "przeorał" je ogniem artyleryjskim- co było bardzo kosztowne i nieekonomiczne. Jednak on mógł sobie na to pozwolić, podczas gdy jego przeciwnik liczył każdy pocisk.

Punkt zwrotny w kampanii pustynnej w Północnej Afryce w czasie II wojny światowej.

Moim zdaniem rozstrzygnięcie bitwy pod El-Alamein miało miejsce już wcześniej- podczas załamania się niemieckiego natarcia pod Alam-el-Halfa. Wtedy już było jasne, że Armia Pancerna "Afryka" nie posunie się dalej. A prawdziwy punkt zwrotny wojny w Afryce upatrywałbym w operacji "Torch"- od kiedy to państwa Osi musiały walczyć na dwóch frontach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.