Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Aleksander Jagiellończyk - ocena

Recommended Posts

Tofik   

Król, który z pewnością nie był wybitny. Jednak czy miał szansę takim być? Jaki miał udział w niepowodzeniach Litwy na wschodzie? Jak oceniacie jego decyzje w polityce wewnętrznej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bezapelacyjnie można mu przypisać moim zdaniem jedną zaletę mianowicie w swoim testamencie zapisał Zygmuntowi wszystkie swoje posiadłości i skarby czyniąc wręcz naturalnym sukcesorem ojcowizny w WKL tym samym zalecił go również na tron Polski. Testament był mocnym argumentem zwolenników koronacji Zygmunta I.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Nieźle mu szło w polityce wewnętrznej (anulacja przywileju mielnickiego). W polityce zewnętrznej nie było już tak dobrze (wojna z Rosją; nie zapobiegło temu nawet małżeństwo Aleksandra z Heleną), ale to raczej nie jego wina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bronek   

O tym władcy krążą raczej złe opinie. Miechowita pisze, że na sejmach mało się odzywał, znana jest opinia współczesnych, że był rozrzutny. Do tego na okres jego rządów przypadają ciężkie klęski w walkach z Moskwą.

Jednak obraz Aleksandra jest chyba przeczerniony. Do klęsk militarnych doszłoby zapewne także przy innym władcy, bo przewaga Moskwy w tym momencie była zbyt poważna. Na posiedzeniach senatu był mało aktywny zapewne dlatego, że nie czuł się jeszcze zbyt pewnie, wszak dopiero co zasiadł na tronie Polski. Z czasem zapewne by się wyrobił. Teza o jego rozrzutności została obalona przez najnowsze badania, które wykazały, że stan finansów Korony za jego rządów uległ poprawie i suma długów się zmniejszyła.

Zapisał za to Aleksander na swoim koncie dwa poważne błędy, które drogo kosztowały kraj; jeden w polityce wewnętrznej, drugi w zewnętrznej.

Ten w wewnętrznej to sławetna konstytucja „nihil novi” co było zgodne z duchem szlacheckiej złotej wolności w jej najgorszym znaczeniu. Fatalnym posunięciem Aleksandra w stosunkach zagranicznych było opuszczenie Litwy w kluczowym okresie zmagań z Moskwą i zaprzepaszczenie szansy na zwycięstwo. To ostatnie było już nie do odrobienia i za to należą się słowa potępienia pod adresem Aleksandra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.