Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Andrzej Romocki "Morro"

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   
O tej miłości nie można ponoć przeczytać w żadnej książce. :P

No i dlatego na początku nie wierzyłam w to :D

Z relacji uczestników powstania, którzy walczyli przy boku Andrzeja i Lidki, wynika, że na pewno Lidka była zakochana w "Morro"

No ja czytałam, że pobiegła ryzykując życie, żeby go ratować, niestety już było za późno, a potem wróciła z płaczem, ale to akurat o miłości jeszcze nie świadczy :D

Co do Andrzeja, podobno również odwzajemniał uczucie, chociaż był tak zajęty służbą, że nie miał czasu na miłość.

Najlepszy przykład, że wojna zabiera najpiękniejsze lata w życiu :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
No ja czytałam, że pobiegła ryzykując życie, żeby go ratować, niestety już było za późno, a potem wróciła z płaczem, ale to akurat o miłości jeszcze nie świadczy

Ale świadczy o dużym przywiązaniu. Ciekaw jestem, czy żyją jeszcze osoby, które coś o miłości Andrzeja i Lidki mogłyby opowiedzieć.

Najlepszy przykład, że wojna zabiera najpiękniejsze lata w życiu

Najgorsze jest to, że na dobrą sprawę nie żyli w żadnym związku mimo uczuć. Powstanie nie dało im zbytnio czasu na wzmocnienie uczuć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Ale świadczy o dużym przywiązaniu

Duże przywiązanie to jednak nie miłość :lol:

Najgorsze jest to, że na dobrą sprawę nie żyli w żadnym związku mimo uczuć. Powstanie nie dało im zbytnio czasu na wzmocnienie uczuć.

Na wzmocnienie myślę, że im dało. W takich chwilach z ludzi wychodzą najpiękniejsze cechy. W każdym razie wielka szkoda, że nigdy nie byli razem (chyba)...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Tak z ciekawostek rodzinnych- ojciec Andrzeja- Paweł Romocki po zamachu majowym był ministrem rolnictwa bodajże. Jak mi Zamach majowy dojdzie to się upewnię i podzielę się z Wami tą niewątpliwie ciekawą wiedzą :P

A może ktoś chciałby wdać się w rozważania na temat Amorka? :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Paweł Romocki po zamachu majowym był ministrem rolnictwa bodajże.

A nie komunikacji? O ile pamiętam, to był nim od 1926 do 1928, bodajże do kwietnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Nie byłam pewna przecież. Może źle zapamiętałam, bo dawno czytałam Przewrót majowy...

A już liczyłam, że ktoś wykazał zainteresowanie samym Andrzejem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A ja mam pytanie. Ostatnio przeglądając monografię "Zośki" Borkiewicz-Celińskiej, natknąłem się na fragment wspomnień, dotyczący śmierci "Morro" i reakcji na nią ludzi z jego otoczenia, z jego oddziału. Jest tam fragment tyczący tego, że po konflikcie jaki miał miejsce między "Morro" a jego podwładnymi przed Powstaniem, nie było już śladu. Czy orientuje się ktoś może, kiedy ta zmiana nastawienia nastąpiła? Czy był to efekt jakiegoś konkretnego wydarzenia, czy jednak dłuższy proces?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Myślę, że to nastąpiło po kilku pierwszych dniach walki. Nie doczytałam się nigdzie o żadnych konfliktach między Andrzejem a jego podwładnymi w trakcie Powstania, wręcz przeciwnie- jest wspominany bardzo, bardzo pozytywnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Jeśli ktoś byłby zainteresowany to dysponuję filmem dokumentalnym "Warszawska Niobe".

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

postać godna uwagi, to m.in. o nim napisała książkę pani Barbara Wachowicz, pt. To "Zośki" wiara znalazłam jej fragment w takiej książeczce którą kupiłam podczas wizyty w Muzeum PW "Pamięć powstania '44" znajdują się tu przede wszystkim wspomnienia ludzi walczących w powstaniu, prześladowanych później przez bezpiekę np. pani Anny Jakubowskiej która należała do tego samego plutonu ("Alek") co Janek Rodowicz "Anoda". Ale to już wątek na osobny temat, jak się ogarnę to dodam ich trochę. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.