Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Największy wódz wojny peloponeskiej

Recommended Posts

Albinos   

Pytanie dość proste i mam nadzieję, że temat skusi parę osób. Kogo uważacie za największego wodza wojny peloponeskiej? Mile widziana argumentacja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
sargon   

Sporo ich było, nie wiem który największy. Wśród najlepszych imho byli:

Na pewno Alkibiades - pod względem taktycznym świetny, strategicznie nieco zbyt chwiejny w wybieraniu strony. Poza tym zachęcał do tej cholernej wyprawy sycylijskiej - też minus :)

Demostenes - jego działania na Pylos, Sfakterii i na Sycylii nie pozostawiają wiele do zyczenia.

Nikias - przeciwny wyprawie sycylijskiej, co dobrze o nim świadczy, ale nieco zbyt przesądny, przez co zdarzyło mu sie marnowac szanse.

Jeszcze Brazydas i Lizander - cóż, spartańscy zawodowcy :D

Ale wodzem , który na mnie osobiście wywarł największe wrażenie jest Formion - za dwie bitwy koło przyl. Rhion w 429 r, będące majstersztykiem jesli chodzi o wojny morskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Wszyscy ci, których sargonie wymieniłeś, na pewno zasługują na słowa uznania. Ja jednak jako niepoprawny zwolennik Sparty wybrałbym tutaj zdecydowanie Brazydasa. Historia postawiła go w cieniu Lizandra, Leonidasa a nawet i Pauzaniasza, moim zdaniem absolutnie niesłusznie. Był to jeden z niewielu Spartan, którzy oprócz tego, że znali się na wojaczce w sposób wyborny, byli także świetnymi politykami i mówcami. A talentów politycznych i krasomówczych Brazydasowi odmówić nie można.

Jeśli zaś chodzi o Alkibiadesa, to zapraszam tutaj: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2305 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.