Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Najbardziej spektakularna akcja Powstania Warszawskiego

Recommended Posts

Albinos   

Temat raczej luźny (może uda się choć trochę dział rozruszać:lol:, nie wymagający szczegółowej wiedzy. Która z akcji przeprowadzonych przez stronę powstańczą, zasługuje Waszym zdaniem na miano tej najbardziej spektakularnej? Dlaczego akurat ta?

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Atak na Al.Szucha dywizjonu "Jeleń". Mimo dużych niedostatków broni, nadrobili to entuzjazmem. A była to dzielnica niemiecka. Z opisów akcji wynika, że gdyby byli lepiej uzbrojeni, szanse na powodzenie byłyby lepsze. A był to jeden z najgorzej uzbrojonych oddziałów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
A był to jeden z najgorzej uzbrojonych oddziałów.

Wystarczy wspomnieć drugi pluton (1109) 3. batalionu, którego jedynym uzbrojeniem był 1 Sten z zapasem 120 naboi, 10 pistoletów i ok. 10-12 granatów... na 40 ludzi.

Zdecydowanie była to jedna z tych akcji, które zasługują na szczególną uwagę.

Dla mnie jednak akcją, która swoim rozmachem i przebiegiem wydarzeń, zasługuje na miano tej najbardziej spektakularnej, było przebicie do Śródmieścia ze Starego Miasta w nocy z 30/31 sierpnia. Blisko 760 dobrze uzbrojonych, zaprawionych w boju powstańców, miało dokonać wyłomu w niemieckich liniach, i przebić korytarz do Śródmieścia. Podzieleni na 4 grupy: na prawym skrzydle Zgrupowanie majora "Sosny", na lewym Zgrupowanie kapitana "Trzaski", w środku Zgrupowania majora "Jana" i desant kanałowy "Czaty 49" pod dowództwem kapitana "Motyla". Za nimi kolumna rannych i cywili, dowodzona przez pułkownika "Jesiona" i podpułkownika "Pawła", oraz straż tylna majora "Roga". Wszystko wydawało się być przygotowane, jednak jeszcze przed rozpoczęciem, powoli całość zaczęła się sypać. Oddział "Juliusz" spóźnił się na wejście do kanału o 21 i wszedł do niego dopiero o 22, z kolei "Barri" nie wpuścił do kanału "telefoniarzy", którzy mieli poprowadzić przewód telefoniczny kanałem za "Motylem". W ten sposób "Wachnowski" utracił kontakt z desantem. Zarówno pułkownik "Monter" jak i major "Zagończyk" nie dowiedzieli się przesunięciu szturmu przez pułkownika "Wachnowskiego" na godzinę 1:00. Rozpoznanie dokonane przez powstańców było niedokładne, co w efekcie załamało szturm. Jednak odbył się on. Natarcie ze strony oddziałów śródmiejskich nie doczekało się przybycia załogi Starówki. Desant kanałowy "C49" został zduszony przez Niemców już na samym początku. Natarcie głównych sił zatrzymane gwałtownym ogniem, śmierć majora "Jana", przebicie się kompanii "Rudy", części Kolegium "A" oraz żołnierzy "Trzaski". Walki trwające mniej więcej do godziny 6:00. Wielkie plany spaliły na panewce, wielka batalia, która przyniosła same straty. Do dzisiaj ustalenie wszystkich wydarzeń tej nocy, nastręcza spore trudności.

PS. Do rozmowy na temat przebicia zapraszam tutaj: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2487 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   

Jeśli dosłownie potraktować by tytułową "spektakularność", dla mnie będą takimi akcjami te, w których powstańcy wykorzystali pojazdy pancerne, a więc m.in.:

- zdobycie "Gęsiówki" (z udziałem "Pantery" z Plutonu Pancernego batalionu "Zośka") - 5 VIII

- atak na Uniwersytet 23 VIII ("Kubuś" i "Szary Wilk")

- kolejny atak na Uniwersytet (2 IX - "Szary Wilk")

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
- atak na Uniwersytet 23 VIII ("Kubuś" i "Szary Wilk")

- kolejny atak na Uniwersytet (2 IX - "Szary Wilk")

Do rozmowy na temat walk o UW zapraszam tutaj: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=3883 .

Zdobycie Gęsiówki na pewno należy do swoistego kanonu historii powstania. Dokładnie zaplanowana, świetnie przeprowadzona, "Magda" spisała się niemalże perfekcyjnie, zdecydowany szturm oddziałów "Zośki". Prawdziwy wzór do naśladowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Zdobycie przez zgrupowanie rtm. "Ruczaja" gamachu Poselstwa Czechosłowackiego przy ulicy Koszykowej 18.

Uderza 20-to osobowy pluton pchor. "Groma". Po zakończeniu walk ( 5 zabitych i kilkunastu rannych powstańców ) okazało się że poddało się 70 Niemców i Kałmuków. Myśleli że atakuje ich co najmiej 500 osobowy oddział znakomicie uzbrojonych ludzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Myśleli że atakuje ich co najmiej 500 osobowy oddział znakomicie uzbrojonych ludzi.

Co było efektem zaskoczenia, które okazało się być decydującym czynnikiem. Warto tutaj dodać, że powstańcy zdobyli wówczas 20 pm-ów, kilkanaście karabinów i całkiem spora ilość granatów, które posłużyły powstańcom już podczas samego zdobywania gmachu, kiedy to skończyły się im ich własne.

Natarcie na Dworzec Gdański z nocy 21/22 sierpnia jest bez wątpienia jedną z największych i najbardziej krwawych bitew całego powstania. Dowództwo Grupy "Północ" zdawało sobie sprawę z tego, że tylko połączenie ich oddziałów z oddziałami z Kampinosu i Żoliborza może uratować Grupę. Dlatego też postanowili uderzyć po nieudanej próbie jeszcze jeden raz. Od strony Żoliborza zgrupowania "Żbik", "Żyrafa", "Żniwiarz" i "Żaglowiec" oraz oddziały kampinoskie "Okonia", od strony Starego Miasta dwie kompanie "Czaty 49" na prawym skrzydle, 3. kompania "Giewonta" w centrum i 1. kompania "Maciek" z "Zośki" na lewym, wsparte przez 2. kompanię "Rudy" z górnych okien św. Jana Bożego. Operacja ta jest przykładem na to, jak brak synchronizacji fatalnie wpływał na możliwości powstańców. Straty sięgające nawet 75%. Dowództwo jednak nie wyciągnęło żadnych wniosków z tej nieudanej operacji, i podczas przebicia do Śródmieścia popełniło te same błędy.

Do rozmowy o natarciach na Dworzec Gdański zapraszam tutaj: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2539 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Tereaz przysło mi na myśl.

Starówkowe oddziały nacierały przez boisko Polonii, na wprost Cytadeli.

Oddziały żoliborskie na wprost dzisiejszego "Intrako"

Czy to nie jest totalne niezgranie?

Według mnie ci ze Starówki powinni atakować z Jana Bożego w kierunku na Stawki, a z Żoliborza bardziej wdłuż dzisiejszej Popiełuszki.Abstrahując od niezgrania czasu akcji, udeżenia szły nie w jednej osi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Według mnie ci ze Starówki powinni atakować z Jana Bożego w kierunku na Stawki, a z Żoliborza bardziej wdłuż dzisiejszej Popiełuszki.Abstrahując od niezgrania czasu akcji, udeżenia szły nie w jednej osi.

Bo o to też chyba chodziło. Od północy atak na Dworzec Gdański, od południa zaś uderzenie na Fort Traugutta. Z resztą to uderzenie z kierunku Żoliborza o którym piszesz wzdłuż Popiełuszki, chyba miało miejsce. W tamtym rejonie atakowały zgrupowania "Żbik" i "Żyrafa", a bliżej Wisły oddziały "Okonia". Z kolei natarcie 1. kompanii "Maciek" posuwało się właśnie w kierunku Stawek. Tak by przynajmniej wynikało z mapek, które miałem okazję przejrzeć.

Wolałbym jednak, abyśmy dalszą dyskusję kontynuowali w odpowiednim temacie;) http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2539 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.