Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Mężowie stanu II RP

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł1   

Aż strach próbować odpowiedzieć na to pytanie. Strach dlatego, że można kogoś pominąć. Podejmę jednak tę próbę. Zastrzegam jednak sobie prawo do ewentualnego późniejszego uzupełnienia listy.

Okres Drugiej Rzeczypospolitej to czas wyjątkowej burzy historycznej. Sprzyjało to wybitnym osobowością w dokonywaniu rzeczy spektakularnych i na długo pamiętanych. Dawało dużo większe szanse zasłużenia się ojczyźnie niż w czasach „spokojniejszych”. Druga Rzeczpospolita miała wyjątkowe szczęście do wielu jej bezinteresownie oddanych…

Na pierwszym miejscu niewątpliwie należy umieścić Józefa Piłsudskiego. Osobę, która najmocniej przyczyniła się do odzyskanie przez Polskę niepodległości. Józef Piłsudski służył ojczyźnie do końca swych dni i kierował się zawsze w Jego opinii jej dobrem.

W dalszej kolejności myślę, że należy umieścić w Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Władysława Sikorskiego, Józefa Hallera, Władysława Grabskiego, Wojciecha Korfantego, Józefa Dowbora-Muśnickiego, Macieja Rataja, Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego, Kazimierz Sosnkowski… (i wielu, wielu innych)

Szczególne miejsce chciałbym pozostawić dla Eugeniusza Kwiatkowskiego. Dzisiaj przez wielu zapomniany, dla Drugiej Rzeczpospolitej zrobił jednak bardzo wiele. Dzięki niemu w dużej mierze zostało otwarte „Gdyńskie okno na świat”. Chciałbym aby E. Kwiatkowski był w mojej liście symbolem wszystkich, którzy swą cichą i codzienną pracą służyli ojczyźnie.

Historia jednak bardziej lubi zapamiętywać żołnierzy i polityków niźli skromnych inżynierów. Ot, prawo dziejów…

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Jeżeli chodzi o E. Kwiatkowskiego to oczywiście zapraszam do tematu o NIM.

Ja chciałbym do tej listy dołożyć Henryka Józefskiego, który jako chyba jeden z niewielu ludzi władzy starał się doprowadzić do prawdziwego porozumienia z Ukraińcami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jest to Józef Piłsudski jeden z największych i najwspanialnych polityków w dziejach Polski. Jest dla mnie legendą, króta wyrosła na łonie potrzeby rządów silnej ręki. Mimo wielu kontrowersji wokół tejże postaci, Piłsudski był dla mnie politykiem, którego w dzisiejszych czasach brakuje :viva:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Według mnie jest to Józef Piłsudski

Cóż Marszałek robił wszystko dla dobra Polski a nie dla własnych partykularnych interesów i właśnie dlatego można mu wiele wybaczyć, każdy popełnia błędy.

A i zapraszam do 'biografii', jest tam oczywiście temat o Józefie Piłsudskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cóż Marszałek robił wszystko dla dobra Polski a nie dla własnych partykularnych interesów i właśnie dlatego można mu wiele wybaczyć, każdy popełnia błędy.

A co ze sprawą z 1924 r., gdy Sikorski opracował projekt zmian organizacji najwyższych władz wojskowych? Projekt był niezwykle trafny jak na tamte czasy, bo dzisiaj to standard w demokratycznych krajach. Otóż projekt zakładał, że wojsko znajdzie się pod kontrolą rządu sprawowaną przez ministra do spraw wojskowych. Czyli rozwiązanie jakie mamy obecnie. Piłsudski natomiast chciał uniezależnić wojsko od Sejmu i rządu. Chciał by było zależne tylko od prezydenta. Miał nadzieje wówczas na objęcie najwyższego stanowiska w hierarchii wojskowej. Projekt Sikorskiego przyjął negatywnie nie obeszło się bez lawiny inwektyw, co Piłsudski zresztą miał w stylu i to także trzeba oceniać negatywnie. Przykładów kiedy Piłsudski myślał tylko o sobie niestety jest więcej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.