Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ango

Śmierć Tyberiusza Grakcha

Rekomendowane odpowiedzi

ango   

Mimo że nie przepadam za okresem Republiki to jednak ten okres ma też dużo ciekawych zagadek.

Ciekawi mnie Wasze zdanie na temat okoliczności śmierci Tyberiusz Grakcha. Dlaczedo sojuszbiczy Grakchusa na Wzgórzu Kapitoliańskim uciekają ( Zamiast sie bronić i walczyć) gdy pontyfex maximus Publiusz Scypion Nazyka wybiegł ze świątyni Jowisza krzycząc przekleństwa? Miał wtedy też zakrytą głowę togą.

Czy rzeczywiście Tyberiuysz miał zostać poświęcony w ofierze dla zbawienia Rzymu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyberiusz Semproniusz Grakchus jako trybun ludowy wniósł projekt ograniczenia własności ziemi publicznej - (reforma agralna) do 1000 jugerów (250 ha) i przydzielenia skonfiskowanej ziemi ubogim i bezrolnym chłopom.

Pieniądze do tej reformy miały być przeznaczone, ze skarbów królów Pergamonu. Jednakże sprzeciw wyraził drugi trybun, jednakże Grakchus doprowadził do odwołania go przez komicja.Gdy próbował ponownie, wbrew prawu, uzyskać urząd trybuna został zabity.

W 123 r. p.n.e. jego reformę podjął młodszy brat Gajusz Semproniusz Grakchus. Odnowił on ustawę agrarną i powierzył ekwitom prawo sądzenie nadużyć w prowincjach, aby pozyskać ich dla swych planów.

Stronnictwo senackie jednak sprzeciwyiło się i upadł jego wniosek o nadaie pełnych praw obywatelskich Latynom, a niepełnych Italikom. Wtedy Grakchus zajął Awentyn, a senat przyznał nadzwyczajne pełnomocnictwa konsulom.

Grakchus został zabity na własny rozkaz przez swojego niewolnika, a jego zwolennicy podzielili jego los.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ango   

Chcę skupic się na osobie Tyberiusza, który po usunieciu jednego z trybunow ( nie pamiętem imienia ale był to na pewno przyjaciel Tyberiusza który nie działał dla dobra ludu ) i przeprowadzeniu reformy agrarnej postanowil ubiegać się o drugi trybunat. Z jakich powodów możemy się tylko domyślać, może chciał nietykalność bo bał się o życie, może chciał dalej przeprowadzać swoje reformy.

W dniu w który Zgromadzenie miało o tym zdecydować stronnicy Grakchusa zebrali się na Wzgórzu Kapitolu gotowi bronić Tyberiusza, ale uciekli gdy tylko zobaczyli pontifexa maximusa. Publiusz Nazyka zawinął część swojej togi na głowie pewnie po to by ukazać purpurowy pas. Ale po co?

Wszyscy senatorowie nosili ten pas, nie byl on niczym wyjątkowym, czy jest to możliwe że miał to byc gest rytualny? Mowy brata Tyberiusz sugerują że Tyberiusz został poświęcony jako ofiara. Wskazuje na to też fakt że kapłani składali ofiary z zakrytą głową.

Ale z conajmniej dwóch powodów to się nie zgadza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Grakchus jak wiemy był reformatorem, ale szczególonie trudnośc sprawiła mu kwestia funduszy potrzebnych na zagospodarowanie ziemi państwowej oddanej chłopom. Senat bowiem, do którego kompetencji należało dysponowanie skarbem, nie chciał udzielić pieniędzy na ten cel. W tej sytuacji, wbrew dotychczasowej praktyce, w myśl której funduszami państwowymi zarządzał senat, postanowił Tyberiusz wykorzystać na akcję parecelacyjną sumy ze skarbu króla pergamońskiego Attalosa III. Właśnie bowiem w 133 r. przepisał on swoje państwo i skarb Rzymowi. Wśród napiętej atmosfery i oszczerczej kampanii, prowadzonej przez wrogich mu senatorów, oskarżających Tyberiusza o dążenie do monarchii, zbliżał się kres jego urzędowania. Tymczasem Tyberiusz kontynuował swoje szerokie plany reform i podjął myśl nadania obywatelstwa rzymskiego sprzymierzeńcom. Projek ten jednak był niepopularny wśród społeczeństwa rzymskiego, które niechętnie chciało się dzielić swoimi uprawnieniami z ludnością italską. Wobec gróźb przeciwników zapowiadających pozwanie go przed sąd i zarzucających mu bezprawie, postanowił Tyberiusz ubiegać się ponownie o trybunat na rok następny, choć prawo dopuszczało powtórne piastowanie tego urzędu po dziesięciu latach. Widząc w tych zamiarach Tyberiusza zamach na praworządność, republikę, grupa senatorów uzbroiwszyswych klientów i niewolników zaatakowała w dniu wyborów Tyberiusza, który obsadził ze swoimi zwolennikami Kapitol. Wywiązały się walki uliczne, w toku ich zginął Tyberiusz i wielu jego zwolenników. Zabóstwo to było początkiem stuletnich walk domowych, które przygotowały upadek republiki i nastanie jednowładztwa.

W tradycji antycznej, pozostającej pod wpływem konserwatywnych kół senatorskich, szerzono pogląd, że Tyberiusz poniósł śmierć zgodnie z prawem. Ten formalistyczny punkt widzenia nie może przysłaniać faktu, że celem działalność Tyberiusza było dobro państwa, dobro mas jako obywateli, aczkolwiek droga jaką obrał, miała charakter rewolucyjny, zmierzający do obalenia istniejących norm i tradycji.

Mam nadzieję, że teraz już rozwiałem wszystkie twoje wątpliwości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oto okoliczności śmierci z Wiki:

Posypały się oskarżenia, że Tyberiusz Grakchus chce zostać królem rzymskim. W dniu wyborów zebrało się tak wielu przeciwników Tyberiusza, że ten ostatni postanowił rozwiązać zgromadzenie i odłożyć głosowanie do następnego dnia. Przed rozwiązaniem zgromadzenia Tyberiusz zwraca się do zebranego ludu, iż przeczuwa swoją śmierć z ręki przeciwników, więc prosi, aby zaopiekowano się po jego śmierci żoną i małymi dziećmi. Zebrani zwolennicy Tyberiusza byli tak wzruszeni, iż ruszyli tłumnie do jego domu, otoczyli go i całą noc trzymali straż. Nazajutrz Tyberiusz wychodząc z domu z filozofem, Blosjuszem z Kyme omal nie został trafiony dachówką, którą strąciły bijące się na dachu dwa kruki. Potraktował to jako zły omen, ale Blosjusz zlekceważył to mówiąc, „co ludzie powiedzą, jeżeli wnuk pogromcy Hannibala ulęknie się kruka i nie wyjdzie do ludu”. Na Forum, gdzie miano obradować, okazało się, że nastroje ludu są jak najlepsze. Głosowanie zgromadzenia ludowego na Forum przeprowadzono bez zakłóceń. Tymczasem na Kapitolu zebrał się senat. Jeden z senatorów, Fulwiusz Flakkus, zszedł na Forum i tuż przed ogłoszeniem wyników głosowania przedarł się do zaprzyjaźnionego ze sobą Tyberiusza Grakcha. Ostrzegł trybuna, że jego wrogowie w senacie nie mogąc przekonać do swojego zdania konsula, postanowili zgładzić go samowolnie, i że w tym celu uzbroili wielu niewolników i wyzwoleńców. Najbliżej stojący Tyberiusza słysząc to rzucili się na strażników, odebrali im włócznie i połamali je. Wybuchło wielkie zamieszanie i wrzawa. Trybun chciał dać do zrozumienia o co chodzi stojącym dalej wskazując na głowę; część zebranych zrozumiała ten gest właściwie, że jego życie jest w niebezpieczeństwie, inni opacznie – że chce korony królewskiej. Taka informacja dotarła na Kapitol – że Tyberiusz Grakchus zażądał od ludu korony królewskiej dla siebie. Konsul Scewola mimo tego nie chciał używać siły przeciw trybunowi, ale senator Nazyka, daleki krewny Grakchów i jednocześnie ich największy przeciwnik, pociągnął za sobą grupę senatorów, niektórych uzbrojonych w kije, na Forum, do trybuna. Tłum pewnie stawiłby czoła siepaczom, lecz wobec senatorów w togach z szerokim szlakiem, ustąpił z szacunkiem. Tyberiusz podobno próbował ucieczki, ale upadł i w końcu i został zamordowany, a wraz z nim jego 300 zwolenników. Umrzeć miał nieopodal świątyni Wierności, gdzie stały posągi 7 królów rzymskich; on zaś miał być rzekomo ósmym. Mimo próśb brata, Gajusza, ciała jego oraz jego zwolenników wrzucono tego dnia do Tybru.

Od siebie dodam, że najprawdopodobniej dosłownie zgnieciono mu głowe (dostał pałką).

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.