Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Ludgarda

Recommended Posts

Tofik   

Ludgarda była księżniczką meklemburską i wnuczką księcia szczecińskiego Barnima. Swego męża, Przemysła II, poznała na dworze w Szczecinie i jak podaje "Kronika Wielkopolska": Spodobała mu się jej osoba (oczywiście doszły też kwestie polityczne - sojusz wielkopolsko - pomorski). W 1273 r. doszło do ślubu. Ludgarda nie dawała Przemysłowi potomka i zmarła w 1283 r. Książę wyprawił jej uroczysty pogrzeb i podobno długo pozostawał w żałobie. Pojawiły się jednak pogłoski, że to on sam kazał zamordować swoją żonę. Jako pierwszy taki zarzut wysunął Długosz (ok. 200 lat później). Jakie macie zdanie na ten temat? Jak zmarła Ludgarda? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Nie pamiętam już czy Ludgarda była bezpłodna, jeśli tak, to może to miało wpływ na Przemysła (czy był polskim odpowiednikiem Henryka VIII?)? Z drugiej strony jakichś szczególnie mocnych dowodów na zbrodnię księcia wielkopolskiego nie ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.