Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie znaczenie ma dla wojska transport? Według mnie chyba jest to jeden z najbardziej niedocenianych elementów każdego wojska, przecież od transportu niemalże wszystko jest zależne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Jakie znaczenie ma dla wojska transport? Według mnie chyba jest to jeden z najbardziej niedocenianych elementów każdego wojska, przecież od transportu niemalże wszystko jest zależne.

Nie za bardzo rozumiem o co chodzi. O środki transportu ogólnie pojęte? Może o ciężarówki służb tyłowych?

Środki transportu odgrywają podczas nowoczesnej wojny fundamentalną rolę- to one określają poziom mobilności armii, możliwości jej ruchów, przerzucania oddziałów jak i możliwości ofensywne. Wreszcie, ciężarówki utrzymują front dowożąc zaopatrzenie. W naszych czasach już nie korzysta się w tym celu koni :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o transport jako całość czyli kołowy, morski i powietrzny. Chciałem poruszyć ten temat, bo mało ktoś wie ile od niego zależy. Jakie możliwośc transportowe ma WP? Wiem, że od Hiszpanów? kupiliśmy niezłe transportowce i trwa przetarg na ciężarówki i chyba mamy dużą flotę transportową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Z tego co ogólnie wiadomo najlepszą logistykę a w tym transport zaopatrzenia mają siły zbrojne USA a potem to już nie wiem, natomiast co do WP to się modernizuje, kupujemy samoloty A400M a ponoć i jednego C-17 moglibyśmy zakupić jak to dyskutują na NFOW, byłoby to dobre bo to naprawdę dobry samolot.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A po co nam tylko jeden C-17? Ja wiem, że to olbrzymie samoloty, ale 1 już chyba lepiej kilka? Co do Airbusa to jak najbardziej, ale niedawno chyba Cesny kupiliśmy? Ponadto jeśli chodzi o ciężarówki to chyba nigdy nie były one modernizowane...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   
A po co nam tylko jeden C-17? Ja wiem, że to olbrzymie samoloty, ale 1 już chyba lepiej kilka?

Lepszy jeden niż nic.

Co do Airbusa to jak najbardziej, ale niedawno chyba Cesny kupiliśmy?

Nie tylko to ale też jakąś wersję C-130 Herkules.

Ponadto jeśli chodzi o ciężarówki to chyba nigdy nie były one modernizowane...

Tutaj chyba jest dobrze, nasze rodzime konstrukcje wyglądają na wystarczające, bo chyba nie potrzebujemy takich bydlaków jak HEMMT czy KRAZ albo KAMAZ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

A czy zakup poduszkowców dla naszej armii w celach transportowych to nie jest dobry pomysł? Tych C-130 Herkules w tym roku mamy dostać bodajże 5, fajnie, bo to duże transportowce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   
A czy zakup poduszkowców dla naszej armii w celach transportowych to nie jest dobry pomysł?

Nie, a to dlatego że takie maszyny są przydatne bardziej dla piechoty morskiej, my posiadamy zaledwie słabą brygadę takiej piechoty nie posiadającej nawet kompanii czołgów a jedynie opancerzone pojazdy z możliwością pływania plus okręty desantowe, dla nas poduszkowce szczególnie te duże nie są przydatne.

Tych C-130 Herkules w tym roku mamy dostać bodajże 5, fajnie, bo to duże transportowce.

to będą jakieś starsze wersje ale lepsze to niż nic, zaś co do wielkości C-130 to jest to średni transportowiec a nie duży 8) ja osobiście cieszyłbym się z 5 C-17 :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

Ale jakie zadania mogą wykonywać owe transportowce? Rozumiem, że dostawa sprzętu do Afganistanu i innych miejsc, gdzie są nasi żołnierze, ale na uzytek krajowy co?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Hmmm C-130 mogą służyć za transportowce dla wojsk powietrzno desantowych (szturmowych) a C-17 mogą transportować ciężki sprzęt, wiem że na pewno C-17 przeniesie w pełni zatankowanego i załadowanego amunicją Leoparda 2A4 i pewnie dwa z pustymi bakami i bez amunicji. Takie samoloty mogą służyć do wielu rzeczy, nie powiem ci dokładnie jakich bo bardziej interesuje mnie sprzęt pancerny niż lotnictwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Z tego co ogólnie wiadomo najlepszą logistykę a w tym transport zaopatrzenia mają siły zbrojne USA

W końcu to oni tworzą zaplecze logistyczne większości misji pokojowych. I faktycznie, ich armia jak mało która ma takie zdolności transportowe- począwszy od bogatej floty samolotów różnej wielkości (C-17, C-130), poduszkowce, okręty desantowe.

A spójrzmy co się dzieje, że USA odcina się od jakiejś zamorskiej misji--> vide problemy Francuzów ze skompletowaniem i wysłaniem misji do Czadu i Darfuru.

ale na uzytek krajowy co?

W razie klęsk żywiołowych samoloty te mogą dostarczać niezbędne zaopatrzenie do rejonów zagrożonych kataklizmem.

A czy zakup poduszkowców dla naszej armii w celach transportowych to nie jest dobry pomysł?

Odnośnie poduszkowców LCAC- do czasu ich wprowadzenie do użytku, US Army i korpus marines polegał na barkach transportowych, które umożliwiały przeprowadzenie desantu na 17% wybrzeży wszystkich akwenów świata, podczas gdy LCAC- na 70%.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   

Tak jeszcze ciekawostka odnośnie LCAC, Amerykanie projektują nowe HLCAC które mogą teraz na przykład zamiast jednego w pełni zatankowanego i załadowanego amunicją czołgu M1 Abrams, mogą przewieść dwa co znacznie przyśpiesza desant.

Poza tym Amerykanie mają nową generację okrętów transportowych/desantowo szturmowych czyli okręty klasy Wasp będących następcami okrętów klasy Tarawa i trzeba przyznać że Wasp to genialne okręty :wink:, jeden taki Wasp w naszej MW i byłby to duży postęp w jakości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Mógłbyś zarzucić jakimś linkiem do zdjęć WASPa? Bo i ile mogę się domyślać, nie chodzi o lotniskowiec :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.