Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Święte Przymierze

Rekomendowane odpowiedzi

Święte Przymierze było nieudaną próbą stworzenia takiej XIXwiecznej Unii Europejskiej, gdzie najważniejszy głos miałyby trzy państwa Rosja, Prusy, Austria. Tymczasem jak pokazał kongres wiedeński już u zarania powstawania takiego przymierza każdy kraj myślał tylko o własnych celach. Nieprawdą jest, że Prusy tak bardzo "kochały" Rosję. Prusy i Rosja zwyczajnie czuły, że idzie im najbardziej po drodze z ich interesami narodowymi. Aleksander chciał zabrać dla siebie całe KP, a Prusom w zamian za to oddawał Saksonię. Niemniej Prusy, czując oporne spojrzenia na taki przebieg wypadków Francji, Anglii, Austrii bez żadnego problemu próbowały się dogadywać również z tymi trzema państwami przeciw Rosji byle tylko dostać Saksonię. Z kolei Rosja jako niby największy zwolennik starego ładu jakoś nie zamierzała dzielić się z innymi polskimi ziemiami zdobytymi podczas wojny.

Powstanie listopadowe tylko potwierdziło różnice między trzema zaborcami. Postawa Austrii była w dużej mierze neutralna, bo część dostaw docierała z granicy austriackiej do powstańców.

Wojna krymska i brak pomocy austriackiej dla Rosji pokazuje jeszcze dobitniej, że zaborcom było nie po drodze. Austria nie zdecydowała się pomóc Rosji, mimo że Rosjanie pomogli Austriakom podczas powstania Węgrów. Powód? Różnica interesów na Bałkanach.

Dlatego nie móqmy, że powstanie było tworem spójnym, ponieważ to nie jest prawdą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.