Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

I Koalicja antyfrancuska

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

I koalicja- lata 1793-1797- Prusy (do 1795), Wielka Brytania, Austria. Jak oceniacie jej siłę? Dlaczego powstała? Dlaczego Francja wygrała? Które bitwy były najważniejsze? Jakie warunki pokoju w Campo Formio były najkorzystniejsze dla strony francuskiej?

Niektóre zagadnienia są banalne, ale warto bliżej się przyjrzeć zmaganiom z I koalicją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Amilkar   

Francja pokłóciła Prusy z Austrią -o to błyskotliwy sukces Francji. Pod Valmy w 1792 Francja pieczętowała swój sukces , grzebiąc nadzieje Polski. Tak samo w 1793 i 1794 Francja skwapliwie wykorzystała insurekcję kościuszkowską, wcześniejsze kłótnie na sejmie w Grodnie 1793 r. Dla Francji było korzystne przedłużenie insurekcji ,aby Prusy były zajęte nad Wisłą , tak było też w roku 1792r. kiedy pokłóciły interes Austrii i Prus.

Kosztem Polski , Francja broniła się przed Prusami połowę lat 90-tych wieku XVIII.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Francuzi szli do boju uniesieni rewolucyjnym zapałem. Poza tym, wiele podczas tej wojny się zmieniło we Francji- powstało całe zaplecze militarne- rozwinął się przemysł wojenny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Francuzi szli do boju uniesieni rewolucyjnym zapałem

Zapał ten raz był raz nie . Przykład? Początek kampanii w Szampanii , gdy wojska francuskie w roku 1792 uciekają na widok wroga i tylko niektóre karne oddziały jazdy zostają na polu walki.Generałowie przechodzili na stronę emigracji. Zapał ten potrafił wykorzystać w pełni Napoleon ( Włochy), bo reszta dowódców nie znała prawdziwego potencjału swoich ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Faktycznie- ten zapał nie od początku występował po stronie francuskiej. Jednak z czasem się pojawił i odegrał swoją rolę...

Kluczowym momentem tej wojny była kampania włoska- Napoleon pociągnął żołnierzy do walki- poza tym, chciał by mieli cel tej walki, by uwierzyli w ideały. Żołni8erz napoleoński to żołnierz świadomy i oddany wodzowi jak i sprawie.

Generałowie przechodzili na stronę emigracji

Zdradzali stronę francuską. Kiedy na stronę austriacką przeszedł Dumouriez, jakobini mieli pretekst do rozprawy z żyrondystami, z którymi generał był związany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×