Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lolek123

Kultura Hellenistyczna

Rekomendowane odpowiedzi

lolek123   

Glownie interesuje mnie zasieg promieniowania tej kultury, wplyw na terazniejszosc, czas i typowe osiagniecia. Bylbym wdzieczny jakby ktos moglby mi o tym przyblizyc.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Witaj, lolku numeryczny. Po pierwsze, to powinienes dostac solidnego, serdecznego kopniaka w odwrotna strone medalu, bo mozesz sie dowiedziec wiecej, niz ci trzeba po wizycie w miejskiej bibliotece.

Po drugie... Czuje miete do Grekow, wiec ci odpowiem poniekad, choc nie powinienem. Pamietaj jednak, ze to sa nieudokumentowane informacje. Po dobre i pewne musisz siegnac poza internet.

Zasieg promieniowania kultury hellenistycznej; Taki, jak zasieg panstw poaleksandrowych przywodcow. Casem uderzajacy. W dolinie Indusu znajdowane sa posagi Buddy, ale i Siwy, Wisznu etc., wykonane 'na w pol grecko'. Olek tam dlugo nie zabawil; to wplywy z dosc odleglej Baktrii greckiej. Sa. I sa piekne.

Kukri. Noz Gurkhow. Ten typ ostrza przywedrowal do ich kraju z armia Olka.

Wiecej, (ale to dane nie do potwierdzenia), w polnocnych Indiach przez pare wiekow stosowano 'falange': zwarty szyk piechoty, okragle tarcze, zakrzywione miecze.

A blizej? Nie pamietam (za co przepraszam) ktory to macedonski wladca Palestyny zazadal umieszczenia posagu (wlasnego? Zeusa? Znowu: pamiec zawodzi) w Swietym Swietych Swiatyni jerozolimskiej. Wojna, jaka wybuchla, zaowocowala pierwszym Zniszczeniem Swiatyni - i dala ozywiajacego kopa roznym

sektom, w ich liczbie takze tej, ktorej teraz Rydzyk sluzy.

Hellenistyczna kultura to to, takze, co zgrecyzowalo Rzym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Frustra   
Hellenistyczna kultura to to, takze, co zgrecyzowalo Rzym.

Do filhellenów uderzasz? :) jeżeli w negatywnym aspekcie, to u Katona byś miał ogromne poparcie

co do zgrecyzowania samego Rzymu to, przepraszam, nie ma się co dziwić. lud tak "nieobyty" kulturalnie musial jakieś wzorce przejąć, bo w zasadzie ile można uprawiać role i składać ofiary 10 boginkom-duchom, żeby dziecko się dobrze chowało? przełomowym momentem była tu Odu(y)sia - i tak zaczynająca się słowami

"Virum mihi Camena inscece versutum"

co jest wprost fantastyczne, mając na względzie to, że miast do natchnionej muzy Andronik zwrócił się do bogini miedzy :D a do czasów Wergiliusza był to wręcz podręcznik szkolny.

a sama kultura hellenistyczna mogłaby się równie dobrze tyczyć całości imperium rzymskiego, niezaleznie od czasu, w jakim dane tereny do Rzymu należały. jakieś konkrety?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Ja sobie wypraszam porownywanie do Katona ;) !

Filhellenizm mam we krwi. Wplyw Hellenskosci na Rzym byl blogoslawiony.

Zbylem to jednym zdaniem jako ze jest to - jak mysle (?) prawda powszechnie znana.

Powazniej. Rzymianie nie bez powodu zostali nazwani 'najpobozniejszym ludem'. Mimo wplywow greckich, trzymali sie swojej wlasnej religii. Poza literackim i potocznym zastosowaniem, mitologia Grekow w Rzymie sie nie przyjela. Kult pozostal,jaki byl. Dlatego wlasnie teraz cos wiadomo o rzymskiej religii.

Kultura hellenska obejmowala wschod Imperium Romanum. Ci na zachodzie mieli wlasne relikty, a i Greka tam nie dotarla.

Oczywiscie, rzecz sie zmienia, jesli mowa o nauce i filozofii.

Rzymianie byli wybitnymi inzynierami, ale, gdy spojrzec na filozofow 'rzymskich', to, za wyjatkiem paru prominentnych stoikow, wszyscy byli Hellenami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Może warto dokonać rozróżnienia na tzw lud i elity? Lud był zawsze bardziej konserwatywnie nastawiony, mniej podatny na nowości zwłaszcza w zakresie religii (o czym zaświadcza nasz poganin). Opór ten widać między innymi w pozycji Katona Młodszego i jego sile (choć i starszy miał podobne postawy). Pamiętać trzeba, ze w okresie od Sulli do Rzymu napływały wschodnie bogactwa z łupów etc. Wtedy tez zaczęto renowacje starych świątyń, budynków, tworzenie nowych jak świątynia ufundowana przez Kwintusza, Cecyliusza Metellusa Macedońskiego z grupą konną Aleksandra z towarzyszami autorstwa Lizypa. To musiało wywołać silne napięcie między chęcią elit - z jednej strony szczerego filhellenizmu, poddania się modzie, z drugiej zaś chęcią autoprezentacji.

Ciekawą rzecz zauważa Zanker1 w willach elit z okresu przed Oktawianem, króluje niepodzielnie kultura grecka - greckie mity, stylistyka etc. natomiast w okresie po Auguście, taki zbytek zaczął być napiętnowany, zaczęto wracać do tzw rzymskich cnót itp.

Do rozprzestrzenienia się kultury greckiej przyczynili się tez na pewno Kartagińczycy, którzy jako pośrednicy w handlu zapewne sprzedawali i dystrybuowali wyroby greckie na terenie do którego mieli dostęp. Wpływy helleńskie zaczęły się pojawiać dopiero w końcu V wieku, kiedy do Miasta Dydony zwycięskie armie punickie sprowadziły posągi i inne dzieła sztuki z Akragas i pozostałych zdobytych poleis na Sycylii. 2

Warto pamiętać też, ze tzw kresy są najbardziej skrajne kulturowo, poprzez chęć samoidentyfikacji (w opozycji do miejscowego barbaricum). Dlatego też najmłodsze zabytki świadczące o istnieniu czy przezywaniu się kultury sympozjonu, pochodzi nie z Grecji właściwej ale z Egiptu. Na wschodzie kultura hellenistyczna, szeroko pojęta miała kilku "przeciwników" przede wszystkim persów i partów.

___________________________________________________________

1 Zanker Paul, August i potęga obrazów, Poznan 1999, pag 35-42

2 Kęciek Krzysztof, Dzieje Kartagińczyków. Historia nie zawsze ortodoksyjna, Warszawa 2007, pag 148

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może warto dokonać rozróżnienia na tzw lud i elity? Lud był zawsze bardziej konserwatywnie nastawiony, mniej podatny na nowości zwłaszcza w zakresie religii (o czym zaświadcza nasz poganin).

(...)

A co z wpływem mimesis?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zatem objaśniam:

"Mimesis jest cechą rodzajową wszelkiego życia społecznego. jej działanie można zaobserwować zarówno w społeczeństwach pierwotnych, jak i w cywilizacjach (...)

W każdej rozrastającej się cywilizacji ogromna większość uczestników pozostaje w tym samym stanie spokojnej stagnacji, co i członkowie statycznej społeczności pierwotnej".

Czy nomenklatura Bergsona - jest jasna?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.