Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

Pojazdy powstańczej Warszawy

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Z tego co czytałem wynika raczej, że Niemcy chcieli za jego pomocą wysadzić w powietrze barykadę przegradzającą Podwale.

Teoretycznie Sroczyński jest zdania, że być może właśnie o to chodziło, jednak dzisiaj pozostaje to tylko w sferze domysłów.

Należy też pamiętać, że prawdopodobnie nie doszłoby do tragedii,

Pytanie tylko co by się stało gdyby jednak pojazd wysadził barykadę. Wtedy już nic nie zatrzymałoby Niemców przed wtargnięciem na teren zajmowany przez powstańców.

Pisze, że pojazd został zagarnięty 24 sierpnia,

To jeszcze lepiej. Teraz sobie uświadomiłem, że ten ukradziony Chevrolet to ten od "Kubusia". Czyli zostaje jeszcze 1 i 24 sierpnia.

Odnośnie tego ciągnika. W "Notatce z przebiegu działań powstańczych Zgrupowania "Radosław"" "Horodyńskiego" i "Klary" przy opisie pierwszych chwil powstania czytamy: Godz. 16.20 tuż po odprawie na ul. Okopowej 18a lokal konspiracyjny tzw. "OKO" słychać pierwsze strzały. Jest to samochód z kolejarzami i wojskiem, jadący w kierunku Monopolu Tytoniowego w nieznanym celu. Samochód został ostrzelany (...) W tym momencie zajeżdża 5-tonowy samochód z przyczepą od pl. Kercelego. (...) Samochód zostaje zabrany przez "Czatę 49" w stanie zdatnym do użytku.

Czyli mamy jeden autobus i 5-tonowy samochód z przyczepą. Zastanawiam się czy nie jest to może właśnie ten ciągnik, o którym napisałeś. W końcu w tej pracy można znaleźć całkiem sporo błędów, więc może i tutaj autorzy pomylili się, w końcu pamięć bywa zawodna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

"wspomnienia z Powstania Warszawskiego" t. 2

W Śródmieściu południowym.

Str.78.Zdjęcie, pod nim podpis:

żołnierze baonu "Golski" przy czołgu zdobytym w walkach o Małą Pastę.

Na czołgu siedzi Andrzej Koj, przed czołgiem stoją "Włocławski" i "Jaskier"

Tyle cytatu.

Ze zdjęcia wynika, że pojazd jest raczej z tych lekkich. Armatka tak na oko ok. 50 mm.

Stojący przed czołgiem powstańcy, sięgają głowami do połowy wieżyczki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
żołnierze baonu "Golski" przy czołgu zdobytym w walkach o Małą Pastę.

Jesteś pewien, że przy zdobytym? Owszem na zdjęciach związanych ze zdobyciem Małej PAST-y, widać Fiata U 14/41 - Pz.Kpfw 736(i), ale to był pojazd zniszczony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Jesteś pewien, że przy zdobytym?

Ja tylko cytowałem podpis pod zdjęciem.

O tym czołgu nic więcej nie wiem. :arrow:

widać Fiata U 14/41 - Pz.Kpfw 736(i),

Tzn, teraz już wiem :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak mi coś kołacze się po głowie na temat brakującej Pantery. Dwadzieścia parę lat temu czytałem bodajże "Wspomnienia batalionu Zośka", opasłą knigę, i z tego, co pamiętam, to jedna ze zdobytych Panter wyleciała w powietrze podczas prób uruchomienia, czy sprawdzania. Również była pułapką. Może o to chodzi?

Książkę niestety ktoś ode mnie pożyczył i nie oddał jeszcze w szkole średniej, więc nie mogę sprawdzić. Może ktoś z Was ją ma? Bo ja za moją pamięć nie ręczę...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Tzn, teraz już wiem :arrow:

Powiem Ci szczerze, że tutaj sam pewności nie mam. Co do samego czołgu, jeśli chodzi o model, to tak. Jednak spotkałem się już zarówno z opisem, że czołg ten zdobyto (czyli teoretycznie powinien być sprawny), i że był już zniszczony (co teoretycznie potwierdzały by zdjęcia).

jedna ze zdobytych Panter wyleciała w powietrze podczas prób uruchomienia, czy sprawdzania. Również była pułapką.

A przyznam że o tym to słyszę pierwszy raz. Tzn. słyszałem o tej jeszcze jednej Panterze, ale ani słowa o tym, że miała być pułapką. Ale jeszcze zajrzę, jeśli będę miał okazję do tej książki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Małe uzupełnienie do historii samochodu pancernego zdobytego przez baon "Ruczaj" 1 sierpnia. Co prawda początkowo został on w tym temacie przedstawiony jako BA-20M, jednak oczywiście chodzi tutaj o samochód pancerny FAI. Był to jeden ze zdobytych przez Niemców w '41 modeli. Niemcy używali go pod oznaczeniem Panzerspäwagen BA 202 ®. W najnowszym spec-numerze "Militari XX wieku", na stronach 29-31, mamy kilka rysunków tegoż pojazdu, wykonanych przez Stefana Dramińskiego w technice 3D.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Warto tutaj zaznaczyć, że zdjęcie wykonał profesor Moor-Jankowski, a na zdjęciu widoczna jest ulica Pankiewicza u wylotu na Aleje Jerozolimskie, a nie same Al. Jerozolimskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

To ja z " Oddziałów Powstania Warszawskiego"'

Batalion "Łukasiński" na terenie getta zdobył dwie pancerki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Pamiętasz może widiowy, kiedy to dokładnie było? I tak coś więcej na temat tych pancerek, bo kompletnie nie kojarzę tego motywu...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Taki cytacik:

W nocy Niemcy opuścili bez walki gmach Banku Polskiego(...).1 pluton 3 kompanii ppor, "Tudora" zdobył na terenie getta dwie tankietki

Sam się nad tym zastanawiam. Nic o tym nie słyszałem, a sprawa zapewne byłaby głośna. Może to były jakieś więzienne karetki lub bankowe?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jedyne daty, które teraz przychodzą mi do głowy, to 11 i 19 sierpnia. W pierwszym przypadku, około 18:30, podczas odpierania niemieckiego szturmu na Daniłowiczowską zdobyto działko ppanc. Ale średnio mi się widzi, żeby to miało być to. Co do drugiej daty. Otóż wieczorem Niemcy wyprowadzili uderzenie od Leszna przez getto na Arsenał i ogród Krasińskich. W rejonie Banku Polskiego zniszczony został jeden czołg, drugi zaś został unieruchomiony. Jednocześnie około 20:00 Niemcy podprowadzili, pod tzw. "Biały Dom" przy Nalewki (?), goliata. Czołg, który ciągnął go został zniszczony, a goliat przejęty. Rozebrano go i uzyskano około 300 kg sprasowanego trotylu. I tak się zastanawiam. Może to zwyczajnie połączenie kilku faktów? Były przy Banku Polskim zniszczone dwa czołgi? Były. Zniszczono czołg (?) i przejęto goliata? Jak najbardziej. Dodatkowo w nowej pracy Bartoszewskiego [Powstanie Warszawskie, Warszawa 2009, s. 66], pod datą 19 sierpnia pojawia się... jedna tankietka. Z kolei Wróblewski [Pod komendą "Gozdawy". 1 VIII-4 X 1944, Warszawa 1989], nie wspomina o tym w ogóle (chyba, że nie zauważyłem, co też jest możliwe). Przydałoby się dobrać do pracy Tarczyńskiego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.