Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
piterzx

Quiz - Polska pod Zaborami

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

Pytanie będzie łatwe, bo to nie moja działka, więc nic trudnego nie jestem w stanie wymyślić ;)

Na co został skazany Walerian Łukasiński i jak przebiegało wykonanie tej kary?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

. 14 czerwca 1824 Sąd Wojenny Najwyższy skazał Łukasińskiego na 9 lat twierdzy.W więzieniu spędził 44 lata i tam zmarł.

Pytanie, a właściwie jego druga część jest zbyt rozległa, biorąc pod uwagę więzienne perturbacje Łukasińskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Pierwsza część zaliczona ;) A co do drugiej nie chodzi mi o jego los w więzieniu, ale zachowanie oprawców wobec Łukasińskiego w obecności żołnierzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Liczyłam na większe szczegóły, ale już nie będę Cię męczyć Widiowy ;)

Wyrok wykonany został w obecności wojska, kat zerwał Łukasińskiemu szlify oficerskie (czy jak to się tam nazywa :P ), nad głową złamał jego szpadę, zdarto z niego mundur i odziano w strój więzienny, a także ogolono głowę na łyso, nogi skuto kajdanami i kazano mu przejść z taczką przed frontem wojska. Skazaniec wyrok wykonał z dumą i podniesioną głową.

Pytanie oczywiście Twoje :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

W czasie Powstania Styczniowego, jeden z oddziałów powstańczych używał pewnej ilości karabinów rewolwerowych Colt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
W czasie Powstania Styczniowego, jeden z oddziałów powstańczych używał pewnej ilości karabinów rewolwerowych Colt.

Był to oddział pod dowództwem gen. Edmunda Taczanowskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Zgadza się, o to mi chodziło. Choć spotkałem się z opiniami, że karabiny te, sporadycznie pojawiały się i na innych terenach ( prywatny import?)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Zatem teraz pytanie dosyć proste, bo przyznam szczerze, nie chce mi się specjalnie szukać ;P

Proszę podać ile wynosił i krótko czym był podatek poduszny w zaborze rosyjskim w okresie porozbiorowym.

prywatny import?

Bardzo prawdopodobne. Możliwe są także przemycanie karabinów z innych zaborów i kolportacja niewielkich ilości broni przez samych powstańców działających w różnych rejonach kraju.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
podatek poduszny w zaborze rosyjskim w okresie porozbiorowym.

Czy dobrze rozumiem, po roku 1918?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
Czy dobrze rozumiem, po roku 1918?

Nie, okresem porozbiorowym określa się zazwyczaj okres tuż po trzecim rozbiorze... Mam na myśli wartość podatku podusznego w latach 1795 - 1806 w zaborze rosyjskim oraz jego krótki, nawet w dwóch słowach, opis.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To był podatek pobierany rocznie, od głowy poddanego płci męskiej. Było to coś koło 2 rubli, zdaje się, że 2,75 albo 2,50 w tamtym okresie. Albo coś mylę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   
To był podatek pobierany rocznie, od głowy poddanego płci męskiej. Było to coś koło 2 rubli, zdaje się, że 2,75 albo 2,50 w tamtym okresie. Albo coś mylę...

Rzeczywiście, był to podatek od "duszy męskiej" rocznie, przy czym tuż po rozbiorach, na ziemiach polskich wynosił on 1 rubel. Nie mniej jednak odpowiedź uznaję, na jedną część pytania odpowiedziałeś :)

Pytanie jest Twoje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No bo ja czytałem za okres po wojnach napoleońskich, czyli po roku 1814 i wtedy było ponad 2 ruble, więc sądziłem, że ok. 20 lat wcześniej było podobnie :)

Faktycznie, mogłem zmniejszyć...

To może za to proste pytanie. W którym roku zlikwidowano okręg białostocki i włączono go do guberni grodzieńskiej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.