Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najlepszy dowódca wojny trzydziestoletniej

Rekomendowane odpowiedzi

Gustaw II Adolf Waza, jeden z naznaczonych "bóg wojny". Najwybitniejszy, choć z drugiej strony najskuteczniejsi okazali się Kondeusz i Tureniusz, więc to może oni byli najlepsi?...

Mnie zawsze fascynowali hiszpańscy kardynałowie - infantowie dowodzący hiszpańskimi armiami (podobnie jak arcyksiążęta w ramach Austrii - czasami objawiali talenty) więc Ferdynanda tym bardziej, zwłaszcza że nawet mu czasami nieźle szło, choć nie był niestety ani Don Juanem d'Austria ani księciem Parmy Aleksandrem Farnese jeśli chodzi o swe talenty. Szkoda że Jan Kazimierz nie mógł ukazać swoich umiejętności w tej wojnie w służbie hiszpańskiej - może zdobyłby sławę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Ale oceniamy działania ogólne czy działania tylko w czasie wojny trzydziestoletniej? Jeśli to drugie - to Gustaw II Adolf ma dużo mniejsze pole do popisu (a głównie Wallensteina i Gustawa oceniam). Gustaw miał tylko 2 lata walki, Wallenstein miał ich o kilka więcej. Wallenstein rozbijał kogo chciał, Gustaw odwrócił losy wojny, starł się w końcu z Wallensteinem i wygrał - nie można jednak zapominać, że mając przewagę liczebną, a sam Wallenstein nie był wówczas zbyt poważany przez cesarza i jego otoczenie. Jeśli oceniamy samą wojnę - lekko wygrywa Wallenstein, jeśli jednak ogólne działania - Gustaw II Adolf.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mój faworyt raczej nie jest popularny - to Johan Tzerclaes baron Tilly. Przemawia za nim pasmo zwycięstw, którego nawet Gustaw Adolf nie jest w stanie przebić - Biała Góra, Wimpfen, Höchst, Stadtlohn i Lutter. Pokonał kolejne armie protestanckie i gdyby nie interwencja Szwedów mógłby wpłynąć na szybsze zakończenie wojny. Trochę mi w swym wojowaniu przypominał Suworowa - bez finezyjnych manewrów, ale niezwykle skutecznie (dopóki starczyło żołnierzy).

Oczywiście cieniem na karierze Tilly kładzie się masakra Magdeburga (na ile był za nią odpowiedzialny?) i bitwa pod Breitenfeld, gdzie (przy sporej 'pomocy' własnych podkomendnych) został pokonany przed Adolfa Gustawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
AK47   

Moim zdaniem najwybitniejszym dowódcą w czasach wojny trzydziestoleniej był Wallenstein. Jego wyprawy i zwycięskie bitwy m.in pod Babią Górą czy np. po rozbiciu Mansfelda pod Dessau dzięki czemu Wallenstein oczyścił w roku 1627 Śląsk z niedobitków jego armii. Wyróżnił się w walkach przeciw Mansfeldowi i armii Bethlena na Morawach. Jedynym minusem może chyba być to że w roku 1628 nie udało mu się jednak opanować Strzałowa (ob. Stralsund), który uzyskał pomoc szwedzko-duńską. Uniemożliwiło to wojskom cesarskim opanowanie wybrzeży Bałtyku i przekreśliło szanse na stawienie czoła potędze morskiej państw skandynawskich (Danii i Szwecji) oraz Holandii. Natomiast co do Gustaw II Adolf Wazy to tak jak napisał Tofik. Władca Szwecji niewalczył tak długo w tej wojnie jak Wallenstein, co prawda odnisł kilka spektakularnych zwycięstw m.in pod Breitenfeld. Jednak do końca wojny nieprzeżył ponieważ jak wszyscy doskonale wiemy zginą w bitwie pod Lützen. A pod Lützen wojskami katolickimi dowodził Wallenstein. Stawiam na Wallensteina.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.