Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Bitwa w Lesie Litańskim

Recommended Posts

Interesują mnie informacje dt. tej bitwy. Wokół niej jest wiele rozbierzności jak np. liczba wojsk czy dokładna data. W internecie nie ma większych informacji naukowych dt. tej bitwy. Zapraszam chętnych do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
sargon   

Nikt nie był chętny, łeee :wink:

Bitwa w Lesie Litańskim rozegrała się w 216/215 r pne - armia Luciusa Postumiusa Albinusa została wyrżnięta w pień w celtyckiej zasadzce. HURRA! :arrow: :wink:

Co do daty i ilości wyrżnietych Rzymian:

co do samej daty imho sprawa jasna: bitwa rozegrała się już w 215 r, w zimie. Świadczy o tym to, ze wiadomość została odebrana w Rzymie dopiero po wyborach konsulów (wg Liwiusza) - czyli w okolicach 15 marca. Niemożliwe, żeby informacja o klęsce szła z nad Padu do Rzymu dłużej niz dwa-trzy miesiące.

Odnośnie liczbności jest już większy problem, ponieważ Liwiusz pisze, ze Albinus dostał armię dwulegionową, zaś Polibiusz, że tylko jeden legion. Imho nie sposób rozstrzygnąć - ale zauważyć nalezy, że armia pretorska to legion+ala, zaś 216 r to rok Kann (czyli koncentracji wielkiej armii), poza tym na Sycylię został wysłany Marcellus także z jakimś wojskiem. Z drugiej strony po doświadczeniach rzymskich w 218 r nad Padem w walkach z Celtami, na miejscu Rzymian obawiałbym się, ze 10-12 tys ludzi to trochę za mało.

Ale cóż - w końcu okazało się, ze faktycznie było za mało :D

Z bitwą można się zapoznać za pośrednictwem Polibiusza "Dzieje" II, 118 oraz Liwiusza "Historia Rzymu" XXIII, 24

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mati64   

Jedna z większych bitew w trakcie walk z Celtami, spektakularna porażka wojsk rzymskich, w tym jakże trudnym dla nich okresie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.