Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Sieciech

Recommended Posts

Tofik   

Nieznana jest data narodzin tego palatyna. Ok. roku 1086 (zaraz po ślubie Władysława I Hermana z Judytą Salicką, co jest argumentem za twierdzeniem o romansie Sieciecha z Judytą, przez co żona wywierała wpływ na Władysława - tym samym utorowała palatynowi drogę do kariery) jego pozycja zaczęła wzrastać. Ok. roku 1093 niemal cała władza była skupiona w jego rękach. W tym samym roku pokonał Zbigniewa (syna księcia z nieprawego łoża) i jego stronników. Władysław jednak w 1097 r. podzielił kraj między synów (dla siebie zachowując Mazowsze i władzę zwierzchnią) i wygnał Sieciecha - za namową synów. Sieciech jednak ok. roku 1099 stanął do walki o władzę. Przegrał jednak, został oślepiony i zmarł prawdopodobnie w roku 1100. Co myślicie o tym palatynie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro ten palatyn miał tak wielkie wpływy na politykę państwa, których pochodzenie niektórzy starają się wytłumaczyć przy pomocy kobiety, to moim zdaniem dużo bardziej prawdopodobną hipotezą jest to , że Sieciech był jednym z biskupów , jeśli nie wręcz arcybiskupem, który został zdjęty z urzędu w skutek wprowadzonych przez Grzegorza VII reform w Kościele.

Taka hipoteza jest tak prosta i naturalna, że aż rzeczą niewiarygodną by było , gdyby jakiś polski historyk jej nie sprawdzał. A jeśli się weźmie pod uwagę i to , że taki palatyn urząd biskupa mógł sobie kupić ( symonia w ówczesnym czasie była na porządku dziennym) za dużą sumę srebra, to od razu widać że pozbawienie takiej osoby urzędu biskupa mogło skłonić ją do zawiązania spisku przeciwko królowi i biskupom , którzy papieskie reformy popierali i czynnie wspierali.

No, ale może , za dużo od polskich "literaturoznawców" wymagam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Dla mnie to zwykły prywaciarz pracujący przede wszystkim dla swego dobra. Jego plany uniezależnienia się od Zachodu nie były możliwe do zrealizowania - polskie wojsko nie było silne, zwłaszcza po nieudanej wojnie z Pomorzem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dla mnie to zwykły prywaciarz pracujący przede wszystkim dla swego dobra.

Zdaje się , że ta kupiecka, mazowiecka dzielnica taką ma właśnie przypadłość , a prowadzoną przez nią politykę doskonale oddają słowa piosenki - kto handluje ten żyje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Zdaje się , że ta kupiecka, mazowiecka dzielnica taką ma właśnie przypadłość , a prowadzoną przez nią politykę doskonale oddają słowa piosenki - kto handluje ten żyje.

Hm... Ja widzę różnicę między zwykłym kupcem a wszechwładnym palatynem Sieciechem. Przede wszystkim kupiec martwi się o swoją kiesę, a nie chce włazić władcy na głowę. Sieciech robił to drugie, a w dalszej perspektywie pragnął zajęcia tronu polskiego na dobre. Sieciech jako polityk orientował się tylko w realiach polityki wewnętrznej, w zewnętrznej - już nie. Dlaczego we wewnętrznej? Ponieważ za każdym razem, gdy niezadowoleni możni chcieli zabrać mu wszechwładzę i knuli przeciw niemu, Sieciech wykrywał to i likwidował niebezpieczeństwo vide pokonanie Zbigniewa w 1093 r. Dość dziwnym trafem Władysław Herman w 1097 r. usłuchał synów, wygnał Sieciecha i podzielił kraj. Sieciech jednak nie tracił nadziei i ok. roku 1099 przystąpił do walki, ale bez powodzenia. Rok później został oślepiony i zmarł. Dlaczego nie orientował się w polityce zewnętrznej? Najeżdżając Czechy w 1093 r. najeżdżał cesarza. Polska sama stanęła przeciw cesarzowi i Czechom i dobrze, że tylko na najazdach się skończyło.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
i zmarł prawdopodobnie w roku 1100.

A skąd Tofiku bierzesz tak jednoznaczną datę? W jego biogramie w PSB widnieje data 28 czerwca, ale pomiędzy 1100 a 1113, na podstawie nekrologu opactwa św. Emmerama w Ratyzbonie. Jedyna konkretna data roczna to 1107.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Hm, własne widzimisię. Nie wiem na jakiej podstawie mielibyśmy twierdzić, że Sieciech zmarł w 1107 r., osobiście skłaniam się ku hipotezie, że bardziej ok. 1100. Sieciech został wygnany, ale jak wiadomo, spróbował wrócić, jednakże się to nie powiodło - a w jaki sposób się nie powiodło, trudno określić. Dlatego też, można założyć, że Sieciech został oślepiony, zginął w bitwie czy umarł inaczej...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.