Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Hermann Bernhard 'Papa' Ramcke

Recommended Posts

Albinos   

Jeden z najsłynniejszych niemieckich dowódców podczas II WŚ. Jedna z najważniejszych postaci w niemieckich wojskach spadochronowych. Uczestnik walk m.in. na Krecie w 1941, w Afryce czy w końcu w Normandii, gdzie razem ze swoją 2 DSS walczył z wojskami amerykańskimi o Brest. Za postawę podczas obrony został odznaczony Krzyżem Rycerskim z Liśćmi Dębu, mieczami i brylantami, jako jeden z 27 niemieckich oficerów. Dwukrotnie uciekał z obozu jenieckiego aby napisać list do przedstawicieli USA w sprawie planu Morgenthau. Przez swoich żołnierzy nazywany często "Papa", ze względu na jego ojcowski stosunek do nich. Gdyby porównywać go z którymkolwiek z alianckich oficerów to najbliżej było by mu chyba do generała Gavina.

Jak oceniacie go jako dowódcę i jako człowieka, z perspektywy tych 39 lat, jakie minęły od czasu jego śmierci?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   

Ramcke to bardzo ciekawa postać. Urodził się 24 stycznia 1889 r. W 1911 r. był dowódcą działa na krążowniku "Blücher". 23 listopada 1915 r. został przeniesiony do 2 pułku marynarzy (2. Matrosen-Regiment) w słynnym korpusie marynarki (Marine-Korps) admirała Schrödera. Za swą walczeność podczas I wojny światowej otrzymał

1) Krzyż Żelazny II klasy (17 kwietnia 1916 r.)

2) Krzyż Żelazny I Klasy (27 stycznia 1917 r.)

3) Pruski Królewski Militär-Verdienst-Kreuz (odpowiednik orderu "Pour le Merite" dla podoficerów i szeregowców; 20 kwietnia 1918 r.)

Podczas wojny czterokrotnie ranny.

Po wojnie dowódca kompanii we freikorpsie von Brandisa (w randze podporucznika).

Mało kto wie, że brał udział w walkach z Polakami na terenie tzw. "Netzgebiet" od 10 lutego do 2 marca 1919 r.

21 maja 1941 r. wykonał jako 52-letni pułkownik bojowy skok ze spadochronem nad Kretą :!: Objął, w miejsce rannego gen. Meindla, dowództwo zachodniej grupy.

21 sierpnia 1941 r., już jako generał-major, otrzymał Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego. Za walki w Afryce (dowódca Brygady "Ramcke") odznaczony Liśćmi Dębu do RK. 21 grudnia 1942 r. awansowany do stopnia generała-porucznika. W 1943 r. objął dowództwo 2 Dywizji Strzelców Spadochronowych. W 1944 r. komendant twierdzy Brest. 14.09.1944 r. awansowany na generała oddziałów spadochronowych. 19 września otrzymał jednocześnie Miecze i Brylanty do KR. Od 20.09.1944 r. do 23.06.1951 r. w niewoli. Zmarł 4 lipca 1968 r.

Źródło: Franz Thomas, Günter Wegmann, Die Ritterkreuzträger der Deutschen Wehrmacht 1939-1945. Teil II: Fallschirmjäger, Osnabrück 1986, s. 214-218.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   

Taka anegdotka o gen. Ramcke- ponoć gdy znalazł się już w Stanach Zjednoczonych jako jeniec wojenny (dostał się do niewoli w Breście, gdy we wrześniu skapitulował jego garnizon) dwukrotnie uciekał z dobrze strzeżonego obozu jenieckiego w USA, po to tylko, żeby napisać list protestacyjny do kongresu w związku ze złym traktowaniem jego ludzi w niewoli... a potem wracał dobrowolnie do obozu. :wink:

Postać to na pewno nietuzinkowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Ostatnio oglądając pewien film dokumentalny o Wehrmachcie, natknąłem się fragment, z którego można by wywnioskować, iż Ramcke był zagorzałym zwolennikiem Hitlera. Czy ktoś byłby w stanie wyjaśnić to?

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   
Ostatnio oglądając pewien film dokumentalny o Wehrmachcie, natknąłem się fragment, z którego można by wywnioskować, iż Ramcke był zagorzałym zwolennikiem Hitlera. Czy ktoś byłby w stanie wyjaśnić to?

Zacytuję MacDonalda:

"Ramcke był marynarzem, który po zakończeniu I wojny światowej wstąpił do "Freikorps", stanowiących ochotniczą, zbrojną organizację paramilitarną. W roku 1940 zgłosił się na szkolenie spadochronowe. Jego sympatie polityczne były zawsze jasno określone. Brytyjczycy, u których znalazł się w niewoli w roku 1945, określili go jako "fanatycznego nazistę i potencjalnego rozrabiakę"".

Za: "Kreta 1941" Callum MacDonald, str. 266.

Share this post


Link to post
Share on other sites
pacam   

Ramcke po uporczywej obronie oblężonego Brestu (gdzie dopuścił się zbrodni wojennych) dostał się do niewoli i ostatecznie trafił do brytyjskiego oflagu w Trent Park. Miał on to do siebie, że Brytyjczycy potajemnie podsłuchiwali w nim niemieckich oficerów, starając się wyłuskać w ich swobodnych rozmowach, ważne informacje. Takie, które pomagały zwalczać jednostki wroga, albo dawały wgląd w prawdziwe poglądy niemieckich najwyższych oficerów. Ramcke w ten sposób dał się poznać jako żarliwy i zdeklarowany nazista o niezachwianej aż do 1945 roku wierze w zwycięstwo III Rzeszy. Gdy zaczynała się ofensywa w Ardenach był przekonany, że doprowadzi ona Niemców aż do Bordeaux, nad Atlantyk. Jak każdemu oficerowi w oflagu Trent Park, brytyjscy oficerowie śledczy sporządzili jego ocenę psychologiczną. Cytuję: ambitny, bez skrupułów, nastawiony oportunistycznie, o ekstremalnie wysokim mniemaniu o sobie i mocno spaczonym charakterze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.