Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Polacy w służbie US Army

Recommended Posts

Albinos   

O polskich oddziałach walczących z Brytyjczykami wie chyba każdy, ale czy tak samo dobrze znamy losy polskich żołnierzy walczących u boku Amerykanów? Jakie przykłady służby naszych rodaków podczas II WŚ zapadły Wam najbardziej w pamięć?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Najsłynniejszą jednostką polską walczącą po stronie US Army,była 1. eskadra 61. dywizjonu myśliwskiego 56. grupy lotniczej.Dowódcą owego dywizjonu był sławny Francis Gabreski(właść. Franciszek Gabryszewski)Osiągnął liczbę 31 pewnych zestrzeleń,4 prawdopodobnych i 6 uszkodzeń.Wraz z nim w 1. eskadrze służyli m.in Tadeusz Andersz, Tadeusz Sawicz, Bolesław Gładych, Witold Łanowski, Zbigniew Janicki i 6 innych,których nazwisk nie znam.

Drugim przykładem służby Polaka w US Army jest słuzba słynnego Witolda Urbanowicza(19 zestrzeleń). Walczył on przez pewien czas w Chinach w tzw''dywizjonie Tygrysów''.Zestrzelił tam 2 samoloty typu A5 ''Zero'' na pewno. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   

Słyszałem, że w szeregach 82. DPD istniał tzw. "Gang Chicagowski", który tworzyli Polacy z lokalnej polonii. Może ktoś wie coś więcej na ten temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Bolesław Gładych

Ciekawa postać. Służył początkowo w polskich dywizjonach RAF. Został jednak karnie wydalony z PSP po tym, jak... prawie zestrzelił samolot z Churchillem na pokładzie.

Kolejne postaci warte uwagi to Stefan Wesołowski, dowodzący lotniskowcem pomocniczym Ganadoc oraz... Leon Niemczyk, który po Powstaniu Warszawskim przedostał się na zachód, gdzie służył w 444. Batalionie wchodzącym w skład 3. Armii Pattona. Po wojnie wielu Polaków służyło na zachodzie w jednostkach wartowniczych.

Znacznie więcej ciekawych historii możemy znaleźć, jeśli zainteresujemy się także nazwiskami polsko brzmiącymi. Jak choćby porucznik Leon Grabowski i kapitan Sogmund "Bobo" Bobczyński. Pierwszy podczas walk o Okinawę w '45 dowodził niszczycielem "Leutze" (zajmował to stanowisko w zastępstwie swojego zwierzchnika, który kilka tygodni wcześniej został ranny podczas walk o Iwo Jimę). Wykazał się wówczas ratując bliźniaczy niszczyciel Newcomb, zaatakowany przez kamikadze, a także uratował własny okręt, redukując skutki uderzenia innego kamikadze. Z kolei kpt. Bobczyński był zastępcą dowódcy OP "Arherfish", okrętu który zatopił japoński lotniskowiec "Shinano". Albo też as USAAF, Francis Gabresky (Franciszek Gabryszewski, był synem polskich imigrantów), który latając na P-47 zestrzelił 28 niemieckich maszyn (potem w Korei "upolował" 6 Migów-15).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Przecież nasz słynny aktor był w US Army: Leon Niemczyk służył w 444. Batalionie 3. Armii sławnego G. Pattona.

Do tego żołnierze Brygady Świętokrzyskiej NSZ, którzy przez jakiś okres, bodaj roku, służyli w batalionach wartowniczych US Army.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

A ja o Gabreskim. ;)

Wielu Polaków z Polonii amerykańskiej służyło w US Army[ponoć jeden z żołnierzy, którzy przechwycili most Ludendorffa w Remagen był Polakiem-choć po polsku nie umiał mówić].

Różnica polega na tym, że ja pisząc o nim podałem jeszcze kilka innych postaci :wink:

A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   

Kolejnym z bardziej znanych Polaków służących podczas DWS w szeregach US Army jest Maciej Słomczyński, który przetłumaczył po wojnie na język polski wszystkie dzieła Szekspira.

Słomczyński (1922-1998), który zbiegł pod koniec 1944 r. z obozu pracy Kapfenberg w Austrii, przedostał się przez Szwajcarię do Francji, gdzie w lutym 1945 r. zaciągnął się do 3 Armii amerykańskiej gen. Pattona. Przydzielony do dowództwa czołówki pancernej, brał udział w walkach na terenie Niemiec i Czechosłowacji. Po zakończeniu DWS służył w żandarmerii amerykańskiej (Military Police) w Paryżu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.